اعطای هوشمند اعتبارات پژوهشی به دانشگاه‌ها محمدرضا هرمزی نژاد دانشگاه صنعتی شریف بودجه پژوهشی

1402\02\31 12:31:06


اعطای هوشمند اعتبارات پژوهشی به دانشگاه‌ها

اعطای هوشمند اعتبارات پژوهشی به دانشگاه‌ها (smart granting) با هدف تقویت پژوهانه استادانی که به ارتقا مرجعیت علمی دانشگاه کمک می‌کنند، توسط وزارت علوم محقق شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، محمدرضا هرمزی‌نژاد در تشریح جزییات این طرح گفت: حمایت از توسعه پژوهش در دانشگاه به‌منظور حفظ سرآمدی در پژوهش، مهم‌ترین فعالیت معاونت پژوهشی دانشگاه است و بخش مهمی از اعتبارات پژوهشی اختصاص یافته از بودجه عمومی، در این حوزه هزینه می‌شود.

هرمزی‌نژاد به سابقه چگونگی اختصاص اعتبارات پژوهشی در دانشگاه صنعتی شریف پرداخت و افزود: پیش از این نیز اعتبارات پژوهشی در دانشگاه ما به صورت هوشمندانه و هدفمند و براساس عملکرد استادان در سه سال منتهی به سال ارزیابی به اعضا هیئت علمی دانشگاه تعلق می‌گرفته که همچنان ادامه دارد.

وی برنامه حمایتی دانشگاه صنعتی شریف از پژوهشگران را مبتنی بر دو رویکرد اصلی دانست و چنین برشمرد: برنامه حمایتی براساس شایستگی (Merit Based)، که با توجه به شایستگی عملکرد پژوهش و فناوری عضو هیئت علمی در بازه زمانی سه سال اختصاص می‌یاید و حمایت مبتنی بر برنامه (Application Base)، که براساس ارسال برنامه پیشنهادی عضو هیئت علمی (Proposal) و در یک فرایند کاملا رقابتی توسط تیم داوری انتخاب و اختصاص می‌یابد.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه شریف افزود: خوشبختانه با بودجه ویژه تخصیص داده شده توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری و حمایت ویژه وزیر علوم تحقیقات و فناوری از این پس شاهد اتفافات خوبی در زمینه اختصاص هوشمندانه اعتبارات پژوهشی ویژه برای اعضا هیئت علمی جوان و نیز استادان پیشرو در ارتقا مرجعیت علمی دانشگاه خواهیم بود.

تخصیص سالانه و مستمر این اعتبارات هوشمند می‌تواند موجب هم‌افزایی با اعتبارات تخصیص داده شده توسط دانشگاه شده و موجب تقویت core competence های دانشگاه نیز شود.

وی در ادامه افزود: حمایت از استادان پراستناد و ممتاز که در جهت حفظ شان و ارتقا مرجعیت علمی کشور تلاش می‌کنند و نیز کمک به استادان جوان به‌منظور استقرار هسته پژوهشی خود، رویکرد اصلی ما و وزارت عتف در این برنامه است.

هرمزی‌نژاد در پایان با تاکید بر این که اعطای هوشمندانه اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌ها امسال برای اولین بار است که توسط وزارت عتف محقق شده، اظهار امیدواری کرد: با افزایش و تقویت این اعتبارات به صورت سالانه و متناسب با نرخ تورم و نیز استمرار آن، شاهد رشد چشم‌گیر فعالیت‌های پژوهشی بین اعضای هیئت علمی شاخص در دانشگاه باشیم.


بازنشر از : مهر

محمدرضا هرمزی نژاد

دانشگاه صنعتی شریف

بودجه پژوهشی

اعضای هی

اعطای هوشمند اعتبارات پژوهشی به دانشگاه‌ها (smart granting) با هدف تقویت پژوهانه استادانی که به ارتقا مرجعیت علمی دانشگاه کمک می‌کنند، توسط وزارت علوم محقق شد.

سایت تبلیغ و آگهی

SearchBiz ارائه اطلاعات جامع در مورد فروش، اجاره، مشاوره و اجرا، تعمیرات و سرویس در حوزه صنعت و تولید در کشور.

سایت تبلیغ و آگهی - آگهی - تبلیغات - صنعتی