مهران محمدی امین

1401\10\14 10:53:45


برگزاری دومین جشنواره کشوری تئاتر درسی

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: دومین جشنواره کشوری تئاتر درسی در سطح مدارس ابتدایی و کانون های فرهنگی تربیتی در حال برگزاری است.

عباس مهاجر با اشاره به اهمیت و جایگاه تئاتر درسی اظهار کرد: آموزش مبتنی بر روش‌های نوین در این برهه از زمان که فراگیر، تنوع در یادگیری را برای بهتر آموختن طلب می‌کند، می‌تواند قابل اتکاترین نوع آموزش باشد.

وی افزود: امروزه معلمان در پی یافتن راه حلی هستند تا خود را با پیشرفت علم همسو کنند و از قافله درک دقیق و مرغوب آموخته‌ها از سوی فراگیر عقب نیافتند و برای تعمیق مفاهیم ارائه شده خود به دنبال روش تدریس قابل اعتماد هستند. مهاجر با بیان اینکه روش تدریس و یا روش ارائه درس از راه نمایش یا ایفای نقش یکی از بی بدیل ترین و مدرن ترین روش‌ها در دنیاست ادامه داد: این روش به لحاظ عینی و ملموس بودن آن توانسته است جایگاه ویژه ای را در تدریس برای خود به دست آورد و به عنوان یک ابزار و وسیله کمک آموزشی کم هزینه که عنصر اصلی آن را دانش آموزان تشکیل می‌دهند، شناخته شود. مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: هنر نمایش این فرصت را به معلم می‌دهد تا بسیاری از مشکلات آموزشی، پرورشی و حتی شخصی دانش آموزان را حل کند و همچنین استعداد هنری آنان را نیز کشف و در پی تربیت این استعداد برآید.

تبلیغات
آموزش مجازی هنر
آرت ویم، آموزش های مجازی با کیفیت و برترین اساتید کشور ، کالیوگرافی ، خوشنویسی، کالیوگرافی
# خوشنویسی - # نقاشی - # هنری

وی از جمله نتایج ارزشمند روش تدریس تئاتر درسی را برشمرد و اظهار کرد: تعمیق بخشیدن به آموزه‌های درسی و تمرین سودمند برای کمک به حافظه؛ کشف استعداد هنری و افزایش توان تحلیل دانش آموزان نسبت به مسائل پیرامون خود؛ کمک به پیشرفت تحصیلی دانش آموزان؛ کمک به اختلالات زبانی و تقویت فن بیان دانش آموزان؛ کمک به اختلالات یادگیری؛ تبدیل کلاس درس به یک کلاس پویا و شاد؛ خارج کردن فضای کلاس از حالت تدریس یک بعدی از جمله موارد مهم در تدریس تئاتر درسی است. مهاجر ادامه داد: هنر نمایش به عنوان یک هنر کامل و در برگیرنده سایر هنرها از جمله شعر، ادبیات، موسیقی، طراحی، نقاشی و … در این دوره تحصیلی می‌تواند جنبه‌های دیگر هنری دانش آموزان را نیز در برگرفته و در هموار کردن مسیر آینده آنها مؤثر واقع شود. وی عنوان کرد: دوره ابتدایی از جمله مقاطع تحصیلی است که با مشارکت جدی تر اولیای دانش آموزان نسبت به دیگر مقاطع تحصیلی همراه است و تجربه برگزاری جشنواره تئاتر درسی در سال‌های گذشته نشان داده است که سه قطب اصلی مدرسه، خانواده و دانش آموز در این پروسه فرهنگی هنری به شدت درگیر و در راستای اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به پیش می‌روند.

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: روش نمایشی را نباید پیچیده دانست، بلکه با ساده‌ترین روش‌های ممکن، می‌توان دانش آموزان را غرق در لذت یادگیری شیرین و اثرگذار کرد و توجه داشت نمایش می‌تواند به عنوان یک ابزار کمک آموزشی مورد استفاده معلمین عزیز قرار گیرد. وی اضافه کرد: در همین راستا اداره کل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان هرمزگان دومین جشنواره کشوری تئاتر درسی را در راستای اجرای کد (۴-۸) برگزاری جشنواره‌های موضوعی و پویش فرهنگی هنری ملی (ستادی) ذیل برنامه ۳۱ بازطراحی فعالیت‌های فرهنگی هنری برای پاسخگویی به نیازهای دانش آموزان، در سطح مدارس ابتدایی و کانون‌های فرهنگی تربیتی سراسر کشور اجرا می‌کند. مهاجر این را هم اضافه کرد که جشنواره تئاتر درسی از ابتدای دی ماه آغاز شده و تا پایان بهمن ادامه دارد و سعی داریم اگر به پیک کرونا برخورد نکنیم اختتامیه ای بزرگ در اسفندماه امسال با حضور وزیر محترم و معاونین عزیز پرورشی و فرهنگی و همچنین ابتدایی برگزار نمائیم..

.


بازنشر از : مهر

آموزش و پرورش

تئاتر کودک و نوجوان

وزارت آموزش و پرورش

معاون