مهران محمدی امین

1401\10\12 14:30:45


توقف فعالیت ۷۶ واحد آلاینده در پایتخت/پایش بیش از ۳۵۰۰ واحد صنعتی و معدنی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از تشدید گشت و پایش شبانه روزی صنایع، معادن و واحدهای صنفی استان همزمان با پایداری و افزایش آلودگی هوا در تهران خبر داد.

علیرضا مزینانی با بیان اینکه با برنامه ریزی انجام شده گشت و پایش های شبانه، در حوزه کل استان، از طریق ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان‌ها و ستاد اداره کل اجرا می‌شود، افزود: این پایش ها بطور ویژه از ابتدای آذرماه آغاز شده و در حال حاضر در ۲۱ محور اصلی برقرار است.

وی درخصوص اهم اقدامات انجام شده در این گشت و پایش ها، اظهار داشت: در آذر ماه امسال در مجموع ۳۵۹۳ واحد صنعتی و معدنی مورد پایش قرار گرفته‌اند که حاصل آن ۷۶ مورد توقف و پلمب فعالیت آلاینده و صدور ۱۷۸ اخطاریه رفع آلایندگی برای واحدهای متخلف از سوی مأموران اجرایی این اداره کل بوده است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اینکه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و واحدهای بزرگ مقیاس صنعتی استان بطور روزانه و مداوم رصد و پایش می‌شود، تصریح کرد: در آذر ماه، ۲۷۵ مورد بازدید از واحدهای معدنی و تولید شن و ماسه و آسفالت هم که دارای بار آلایندگی هوا هستند صورت گرفته و نکات و ملاحظات زیست محیطی به این واحدها تاکید شده است و در کنار این موضوع فعالیت این واحدها در زمان اضطرار آلودگی هوا مطابق با مصوبات کارگروه مرتبط مورد رصد قرار گرفته است. مزینانی در ادامه با اشاره به اینکه طی این مدت ۸۵ مورد نظارت و بازدید از عملکرد شهرک‌های صنعتی نیز انجام شده است، گفت: یکی دیگر از اقدامات انجام شده بازدید سرزده و نظارت بر عملکرد مراکز معاینه فنی بوده که در ماه گذشته ۷۴ مورد بازدید از مراکز معاینه فنی مستقر در سطح استان به عمل آمده است.

وی همچنین پسماند و ضایعات سوزی را یکی از مهمترین عوامل در افزایش آلودگی هوا عنوان کرد و افزود: ۱۴۸ مورد مقابله با پسماند سوزی و ضایعات سوزی در گشت و پایش های شبانه مأموران اجرایی در این مدت ثبت شده که نشان از ادامه دار بودن این معضل در سطح استان دارد.. .


بازنشر از : مهر

سازمان محیط زیست

آلودگی هوا

معدن