مهران محمدی امین

1401\05\27 19:09:05


حل مشکلات بافت‌های تاریخی با کمک شهرداری‌ها

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: شهرداری برنامه‌ای خاص برای بافت‌های تاریخی ارائه کند تا بتوانیم به شکل تخصصی مسائل بافت‌های تاریخی را مدیریت کنیم.

سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امروز پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ در هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها که در محل ساختمان این شورا برگزار شد، گفت: امیدوارم گفت‌وگوی امروز مقدمه‌ای برای انجام کارهای زیادی باشد.

حرف‌های زیادی داریم، کارها را باید به شکل پروژه‌ای و با نگاه مسئله‌محور دید تا مشکلات پیش رو را بررسی کنیم. او افزود: شوراها خط مقدم ارتباط حاکمیتی با مردم هستند. کار شهرداری‌ها و شوراها سخت است و با رضایتمندی و عدم رضایتمندی مردم سر و کار دارد.

ضرغامی ادامه داد: تحول در نگاه و اقدام مهم است. ابتدا باید نگاه‌های شهرداری‌ها و شوراها با وزارت میراث‌فرهنگی همسو شود. او اظهار کرد: درآمدهایی که در بخش گردشگری ایجاد می‌شود، برای مردم منفعت ایجاد می‌کند و موجب ایجاد اشتغال و رفع آسیب‌های اجتماعی می‌شود و امید به زندگی میان مردم را زیاد می‌کند.

متأسفانه کمتر در سطح عالی کشور در این زمینه کار کردیم و به همین دلیل سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم. شهرداری‌ها در این زمینه آسیب دارند، زیرا آن‌ها به دنبال این هستند که پول به سرعت وارد منابع درآمدی شود. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری از طرف شهرداری‌ها مورد غفلت واقع شده است.

او گفت: ایجاد یک زیرساخت سرگرمی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. با توجه به اینکه مردم گرفتارند، اگر شادی و تفریح برای آنها فراهم نکنیم، نمی‌توانیم این فشار را کم کنیم. شادی کالای لوکس نیست.

با کمترین امکانات می‌توان شادی را فراهم کرد. ضرغامی در این زمینه ادامه داد: بعد از نفت مهم‌ترین منبع مالی ما گردشگری است. اما آن‌طور که شایسته است به بخش گردشگری نپرداختیم و در این حوزه دچار عقب‌ماندگی تاریخی هستیم.

تقاضا دارم تا شهرداران و شوراهای شهر توجه ویژه به مسئله گردشگری داشته باشند. او بیان کرد: گردشگری داخلی ما متأسفانه به شکل سنتی بوده و فقط چند استان جذب گردشگر دارند. با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادیم، قصد داریم جاذبه گردشگری همه شهرها را معرفی کنیم.

به همین منظور پلتفرم‌های جدید مانند بزنیم بیرون راه‌اندازی کردیم که ۱۴ هزار نقطه کشور در آن معرفی شده است. ضرغامی افزود: اگر کسی می‌خواهد برای گردشگری سرمایه‌گذاری کند، شهرداری‌ها باید به آن‌ها کمک کنند که متأسفانه به این موضوع توجه نمی‌شود. من موانع این بخش را در این دولت رفع می‌کنم و خوشبختانه وزرا همکاری خوبی دارند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تشریح منابع مالی وزارتخانه تحت امرش ادامه داد: در حوزه ارائه تسهیلات رتبه برتر را کسب کردیم. به طوری که سال گذشته ۳,۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اعطا کردیم. امسال به عنوان پاداش عملکرد خوب سال گذشته، سقفی برای ارائه این تسهیلات نداریم.

او در ادامه گفت: ظرفیت خوبی در زمینه ارائه تسهیلات داریم و در ارزیابی مدیران کل استان‌ها این موضوع لحاظ شده است. ضرغامی تصریح کرد: ظرفیت قدرت تصمیم‌گیری در استان‌ها بالاست. شما هم همکاری کنید تا مشکل در حوزه گردشگری حل شود.

شهرداری‌ها در پروژه‌های گردشگری کمک کنند و در زمینه سرمایه‌گذاری به عنوان محرک برای مدیران کل استان‌ها باشند. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ۱۸۰ نقطه گردشگری را طی ماه‌های گذشته در قالب کتابچه برای سرمایه‌گذاری مشخص و معرفی کردیم و در حال تکمیل آن هستیم. باید تلاش گسترده و عملیاتی را در این زمینه شروع کنیم.

او با بیان اینکه شهرداری‌ها و شوراهای شهر و روستاها چهره شهر و روستا را زیبا کنند، بیان کرد: آلودگی بصری زیادی داریم که با کمترین بودجه رفع می‌شود، باید در این زمینه تحول ایجاد کنیم. ضرغامی عنوان کرد: در معماری وضعیت خوبی نداریم. بعد از انقلاب یکی از آسیب‌های ما در زمینه معماری بوده و معماری جدیدی را نشان ندادیم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: شهرداری‌ها در سراسر کشور متناسب با فرهنگ بومی و میراث ملموس و ناملموس به معماری شهرها و روستاها بپردازند. حداقل نمادهایی را بسازید که یادگار درستی از فرهنگ ما باشد و ما به شما در این زمینه کمک می‌کنیم. ورودی شهرهای ما بی‌هویت شده است.

او بیان کرد: میراث‌فرهنگی و بافت تاریخی مزیت نسبی شهرداری‌ها و شوراها هستند. بناهای تاریخی حریم دارند و باید این حریم حفظ شود تا اثر خودش را نشان دهد. این بناها مهم‌ترین عامل برای جذب گردشگر محسوب می‌شوند.

محیط‌های تاریخی ما بهترین مکان برای فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی هستند. ضرغامی گفت: درباره بافت‌های تاریخی در تعدادی شهرها مشکل داریم. یکی از آسیب‌ها که در این زمینه احصا کردیم و مشکل مردم است، این موضوع است که با برخی شعارها، مشکلات مردم در بافت‌های تاریخی حل نشود.

پیشنهادم این است که شهرداری برنامه‌ای خاص برای بافت‌های تاریخی ارائه کند تا بتوانیم به شکل تخصصی مسائل بافت‌های تاریخی را مدیریت کنیم. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: ما فرمول واحدی را برای بافت‌های تاریخی در سطح کشور به استان‌ها ابلاغ نمی‌کنیم. باید در محل با همکاری شهرداری و سیاست‌ها و قوانین وزارت میراث‌فرهنگی تکلیف نیازهایی که در بافت تاریخی وجود دارد، مشخص کنیم.

ضرغامی بیان کرد: بافت تاریخی مانند بافت فرسوده نیست. امکان ندارد تخریب شود و باید حفظ شود. از همه استان‌ها خواستیم طرح ویژه برای حل مشکلات مردم در این بافت‌ها بدهند.

در ادامه این جلسه کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی اداری استان‌ها موارد خود را در زمینه گردشگری و میراث‌فرهنگی با ضرغامی مطرح کردند.. .


بازنشر از : مهر

شورای عالی استان‌ها

عزت الله ضرغامی

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی