مهران محمدی امین

1401\08\23 15:30:13


دانشمندان یک تمساح کامل را از معده یک مار پیتون بیرون آوردند [تماشا کنید]

دانشمندان در حین بررسی یک مار پیتون در فلوریدا متوجه شدند که این حیوان یک تمساح درسته را بلعیده بوده است.

دانشمندان در فلوریدای آمریکا با شکافتن بدن یک مار پیتون برمه‌ای متوجه شدند که این حیوان یک تمساح را به‌طور کامل بلعیده است.

آناتومی منحصر‌به‌فرد مارهای پیتون به این موجودات اجازه می‌دهد تا طعمه‌هایی بزرگ‌تر از اندازه بدن خود را ببلعند. مارهای شکارچی در فلوریدا در حال آسیب‌زدن به اکوسیستم طبیعی این ایالت و گونه‌های بومی این منطقه هستند.

به گزارش اینسایدر، «رزی مور»، زمین‌شناس ساکن فلوریدا در پستی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که جسد یک مار پیتون با معده‌ای متورم برای کالبدشکافی به آزمایشگاه برده شده بود تا از او نمونه‌برداری شود و محققان ببینند چه چیزی در رژیم غذایی این خزنده بزرگ وجود دارد. با این حال، همان‌طور که در ویدیوی زیر پیداست، محققان متوجه شدند که این مار تقریباً 15 متری یک تمساح 1.7 متری را درسته بلعیده است.

مور می‌گوید: «به واقع، این اتفاق به نظر من هم حال‌به‌هم‌زن بود و هم من به کالبدشکافی و این چیزها عادت دارم.» او می‌گوید دانشمندان در حین انجام این عمل هر چند دقیقه یک‌بار اتاق را ترک می‌کردند تا از بوی نامطبوع آن‌جا دور شوند.

این ویدیو ابتدا مار را در حالت دست‌نخورده با معده‌ای بزرگ نشان می‌دهد و شامل خلاصه‌ای از مراحل شکافتن پوست و معده این حیوان است.

در‌نهایت طی فرایندی که بی‌شباهت به زایمان نیست، این تمساح کامل از درون شکم مار بیرون آورده می‌شود.

مار پیتون زیست‌بوم فلوریدا را تهدید می‌کند

مور درباره خطر مارهای غول‌پیکر در محیط‌زیست فلوریدا می‌گوید: «این مارها با موفقیت به محیط‌هایی مثل پارک ملی اِورگلیدز هجوم آورده‌اند که از نظر زیست‌محیطی منطقه حساسی محسوب می‌شوند. این اتفاق به‌خاطر گستردگی رژیم غذایی پیتون‌ها، برای انواع گونه‌های حیات وحش خطرناک است.»

«مایک کرک‌لند»، زیست‌شناس گونه‌های شکارچی که عضو برنامه حذف پیتون‌ها از جنوب فلوریداست، قبلاً در مصاحبه‌ای در این‌باره گفته بود: «[مارها] دارند گونه‌های حیات وحش بومی ما را می‌خورند. آنها همچنین در رقابت برای دسترسی به غذا، حیوانات بومی ما را شکست می‌دهند.»

این ایالت در حال حاضر به 100 شکارچی پیتون مجوز داده و یکی از آنها این مار را کشته و به آزمایشگاه برده است.

.

.


بازنشر از : دیجیاتو