مهران محمدی امین

متخصصان علوم کشاورزی می‌گویند پاییز امسال برگ‌های ریخته روی باغچه‌ها را دور نریزید؛ برگ‌های پاییزی فواید زیادی دارد. به قول کتاب‌های مدرسه «برگ درختان سبز (زرد) در نظر هوشیار/ هر

1401\08\07 19:47:10


فواید ریختن برگ‌های پاییزی درختان / اگر به طبیعت علاقه دارید این کار را حتما انجام دهید

متخصصان علوم کشاورزی می‌گویند پاییز امسال برگ‌های ریخته روی باغچه‌ها را دور نریزید؛ برگ‌های پاییزی فواید زیادی دارد. به قول کتاب‌های مدرسه «برگ درختان سبز (زرد) در نظر هوشیار/ هر ورقش دفتری است معرفت کردگار».

کارشناسان می‌گویند در این فصل از سال کمی صبر پیشه کنید و برای خلاص شدن از شر برگ‌های ریخته شده روی چمن و باغچه به سرعت وارد عمل نشوید.

این برگ‌ها حاوی مقادیر زیادی ویتامین رایگان برای خاک هستند؛ موادی مغذی و مهم مانند نیتروژن، کربن، فسفر و پتاسیم؛ این کود طبیعی برای باغچه و موجودات کوچکی که در باغ شما زندگی می‌کنند عالی است.

البته توصیه متخصصان علوم کشاورزی بخش دیگری هم دارد؛ شما نباید باغچه و چمن خود را به طور کامل رها کنید، زیرا یک لایه از برگ‌های مرده که بیش از حد ضخیم باشد ورود نور را مسدود می‌کند و باعث از بین رفتن پوشش گیاهی می‌شود.

یک لایه نازک از برگ‌های پاییزی اما مشکلی ایجاد نخواهد کرد و شاید حتی خوب باشد اگر روی آنها راه بروید تا هم از شنیدن صدای خش‌خش برگ‌ها لذت ببرید و هم با خرد کردن به تجزیه سریع‌تر آنها کمک کنید.

سوزان بارتون، متخصص ترویج باغبانی منظر از دانشگاه دلاور، به ان پی آر گفت: «این مواد مغذی به شکلی طبیعی در حال بازگشت به خاک هستند. این واقعیت است که شما این بافت را دارید که در نهایت تجزیه می‌شود و سلامت خاک را بهبود می‌بخشد.»

با نگه داشتن برگ‌ها، به حیات وحش نیز لطف می‌کنید. بی‌مهرگانی مانند عنکبوت‌ها و کرم‌ها همگی از زیستگاهی از برگ‌های مرطوب بهره‌مند می‌شوند و به نوبه خود یک وعده غذایی برای افراد بالاتر در زنجیره طبیعی از جمله خفاش‌ها و پرندگان فراهم می‌کنند.

فواید باور نکردی ریختن برگ‌های پاییزی درختان | اگر به طبیعت علاقه دارید این کار را حتما انجام دهید

کود طبیعی‌ای که این برگ‌ها ایجاد می‌کنند، نیاز به آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی را نیز کاهش می‌دهد و این برای حشرات گرده‌افشانی مانند زنبور عسل مفید است.

بسته به جایی که زندگی می‌کنید، حتی ممکن است حیواناتی مانند لاک‌پشت‌ها و سنجاب‌ها نیز بهره مند شوند.

با کیسه نکردن برگ‌ها، ضایعات را نیز کاهش خواهید داد. هر ساله میلیون‌ها تن برگ به محل دفن زباله‌ها وارد می‌شود اما شما می‌توانید آنها را در اطراف پایه درختان و درختچه‌ها جمع کنید تا به طبیعت سود برسانید.

برگ‌های یک جنگل حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد از مواد مغذی دریافتی درختان را تامین می‌کنند. هیچ‌کس برای تمیز کردن برگ‌ها به جنگل نمی‌رود.

علاوه بر آن، برگ‌ها از سطوح رطوبتی که به درختان می‌رسد محافظت می‌کنند و همچنین خاک را تنظیم می‌کنند.

دیوید میزژوسکی، طبیعت‌شناس فدراسیون ملی حیات وحش با تایید این ایده گفت: «برگ‌های افتاده سود مضاعفی دارند. برگ‌ها یک مالچ طبیعی تشکیل می‌دهند که به سرکوب علف‌های هرز کمک می‌کند و در عین حال با تجزیه خود خاک را بارور می‌کند. اگر به طبیعت علاقه دارید این برگ‌ها را به حال خود رها کنید.»

 

.

.


بازنشر از : منبع: همشهری آن


تصویر تعمیر پکیج دیواری