مهران محمدی امین

1401\08\16 18:22:53


قرارداد ساخت ۲ بزرگراه و ۱ آزادراه بسته شده است

شهردار تهران گفت: قراردادهای ساخت ۲ بزرگراه و ۱ آزادراه منعقد و پروژه‌های راکد شهر فعال شده است.

دیدار با کارکنان منطقه ۷ دیگر برنامه شهردار تهران در سیزدهمین پویش قرار خدمت بود.

در ابتدای این دیدار مجید باقری معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران از رونمایی بسته خرسندساز کارکنان شهرداری در دوشنبه آینده خبر داد. در ادامه، علیرضا زاکانی شهردار تهران با بیان اینکه یک سال و دو ماه و پنج روز است که در خدمت شما هستیم، اظهار کرد: آنچه که به عنوان شناخت از شهر و شهروندان و کارکنان شهرداری داریم حکایت از این می‌کند که میراثی داریم که توجه به آن بسیار مهم است؛ شهر ما قدمت زیادی دارد و ۲۳۵ سال است که پایتخت است و در کنار بسیاری از خوبی‌ها، شهری است که از فرسودگی، بی‌هویتی و مشکلات متعدد از جمله ترافیک، آلودگی هوا و بی مسکنی و بد مسکنی رنج می‌برد. وی با بیان اینکه قبل از انقلاب ۷۲ پارک داشتیم و امروز ۲۳۴۷ پارک داریم اما باز هم از کمبود فضای سبز رنج می بریم، افزود: مثلاً منطقه ۷ از میانگین ۱۶ متری فضای سبز در تهران، ۴.۵ متر فضای سبز دارد؛ در موضوع شهروندان که صاحبان اصلی شهر هستند این مشکلات تحمیل شده به آنها باعث شده که نشاط و در صحنه بودنی که از پایتخت نظام اسلامی انتظار می‌رود را کمتر ببینیم.

زاکانی ادامه داد: وقتی به مدیریت شهری می رسیم می‌بینیم علی‌رغم همه زحمات گذشته، امروز کار بسیاری وجود دارد و درباره شهر باید اعلام کنیم تمام نیازهای شهر مستقیم و غیرمستقیم به ما ربط پیدا می‌کند؛ در کارهایی که مسئولیت مستقیم داریم باید خدمت به مردم ارائه کنیم و در کارهایی که با دیگران است باید کمک کنیم تا آنها توفیق خدمتگزاری پیدا کنند. شهردار تهران با اشاره به اینکه توجه ما باید به این باشد که بزرگترین سرمایه شهرداری نیروی انسانی آن است، توضیح داد: اگر این سرمایه در مختصات درست خود باشد، موجودیت شهرداری به صورت فوق‌العاده ایده آل در ذهن مردم تجلی پیدا خواهد کرد و مشکلات شما نیز مستقیماً در زندگی مردم اثر می‌گذارد. وی با بیان اینکه سال قبل توجه ما این بود که به یک نقطه باثباتی برسیم و پس از آن تحولاتی را ایجاد کنیم چرا که جز با تحول و تغییر بنیادین و اساسی در ابعاد مختلف مشکلات حل نمی‌شود، اضافه کرد: اولین کار ما رسیدن به ثبات مالی بود و امسال بودجه ۵۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بسته شده، اما ما افق را تا ۸۳ هزار میلیارد بستیم و پیش بینی می‌کنیم حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ درصد بوجه را محقق کنیم؛ همچنین قراردادهای ساخت دو بزرگراه و یک آزاد راه بسته شده و پروژه‌های راکد شهر فعال شده است.

زاکانی با تاکید بر اینکه باید یک برنامه مدون و مشخصی برای آینده داشته باشیم و مشخص کنیم که این اعتبار می‌خواهد چه گره‌ای را باز کند، یادآور شد: در حوزه فرهنگی و اجتماعی تلاش شد که به دستگاه‌های مختلف کمک کنیم؛ مثلاً در بحث معتادان متجاهر پذیرای بیش از ۳ هزار نفر هستیم و هدف گذاری کردیم که ۷۵۰۰ نفر را پذیرا باشیم. شهردار تهران با اشاره به اینکه اگر چشم انداز تهران کلانشهر الگوی جهان اسلام را ترسیم کردیم، ناظر به امروز نبود و با تحول در ۴ بخش به دنبال آن هستیم، عنوان کرد: در بحث تحول درون زاد و تبدیل شهرداری به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی، مهمترین رکن کار شما کارکنان عزیز و طلای ناب عنصر انسانی شهرداری هستید. وی افزود: اگر مدعی ایجاد قرارگاه جهادی مسکن هستیم و تعهد به کارسازی سالانه ۱۸۰ هزار واحد دادیم و تا امروز ۳۴۰ هزار واحد را توافق کردیم که ۴۰ هزار واحد شروع شده، با در نظر گرفتن این مسأله است که بحث مسکن کارکنان ما اولویت اول باشد.

زاکانی بیان کرد: در بحث افزایش حقوق کارکنان آنچه که نیاز به مجوز نداشت را شروع کردیم و از طریق سازمان امور استخدامی امور را دنبال کردیم که عقب ماندگی‌های این حوزه را جبران کنیم؛ حتی برای نیروهای حجمی نیز اعلام کردیم که دنبال شود تا اطمینان از ماندگاری شغل‌شان داشته باشند که این افراد حدود ۴۰ هزار نفر را شامل می‌شوند. شهردار تهران با بیان اینکه هفته آینده اولین بسته خرسندساز پرسنل شروع می‌شود که در آن بیش از ۱۰ خدمت به کارکنان ارائه می‌شود، گفت: تحول دیگر ناظر به کالبد شهر و در دستور کار گذاشتن نوسازی شهر بر مدار حمل و نقل عمومی است که شرایط را به سمتی می بریم که ۶۲.۲ درصد از تهران را نوسازی کنیم و منطقه ۷ و ۱۸ در این زمینه پیشتاز هستند؛ ۲۸۰۰ پارسل در خیابان شهید بهشتی در منطقه ۷ و در منطقه ۱۸ نیز یک ایستگاه آن مصوب شده است. وی با اشاره به اینکه به دنبال آن هستیم که پرونده بسیاری از مشکلات تهران را ببندیم، بیان کرد: در محله پاکستان ۳۰ تا ۴۰ سال است که مردم رنج می‌برند و باید تملکات را انجام و مردم را آزاد کنیم؛ هفته آینده در کمیسون ماده پنج، ۴ تا ۵ طرح از این جنس داریم.

زاکانی سومین تحول را تحول نرم و روحی شهر برشمرد و خاطرنشان کرد: تحولات چهارگانه به دنبال مدیریت شهری الگو، شهر الگو، شهروند الگو و شهر هوشمند هستند؛ تحول چهارم تحول در حوزه فناوری و ایجاد شهر هوشمند است تا بر این اساس شهروندان بالاترین سطح خدمت را مبتنی بر یک عدالت توزیعی دریافت کنند.. .


بازنشر از : مهر

شهرداری تهران

علیرضا زاکانی

شهردار تهران