مهران محمدی امین

سازمان بسیج انقلاب اسلامی ایران ایران دانشگاه های ایران سازمان بسیج اساتید ک

1401\08\16 18:15:09


نامه ۵۸۰۰ نفر از اساتید دانشگاه ها به روسای قوای سه گانه

سازمان بسیج اساتید کشور اعلام کرد: ۵۸۰۰ نفر از اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور در نامه‌ای از روسای قوای سه گانه خواستند، از حریم فرهنگی حاکم بر فضای سالم علمی و پژوهشی دانشگاه صیانت کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بسیج اساتید کشور، ۵۸۰۰ نفر از اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور به نیابت از نخبگان و همه دلسوزان جامعه اسلامی در راستای رسالت تاریخی و اجتماعی خویش در نامه‌ای سرگشاده از رؤسای قوای سه گانه خواستند از حریم فرهنگی حاکم بر فضای سالم علمی و پژوهشی دانشگاه صیانت کنند.

در متن این نامه آمده است: با احترام، ضمن عرض تسلیت شهادت جمعی از هموطنان عزیز کشورمان در حادثه تروریستی شیراز، و همچنین شهادت مدافعان امنیت، در خصوص وقایع هفته‌های اخیر در کشور بویژه دانشگاه‌ها معروض می‌دارد: به فرموده امام راحل و عظیم الشان (ره) اصلاح یا افساد یک جامعه از دانشگاه نشأت می‌گیرد. دانشگاه محلی است که دانشمندان و عقلای دیروز، امروز و فردای جامعه گرد هم آیند تا در کنار علم‌آموزی، رسالت اجتماعی و اعتقادی خود را درک نموده و نسبت به ایفای آن نقش‌آفرینی نمایند. مطالبه‌گری و اعتراض به ناهنجاری‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و رهنمون شدن جامعه به سمت تعالی جزو کارکردهای اصیل یک دانشگاه و دانشجوی سرزنده است.

لکن آنچه در هفته‌های گذشته شاهد بودیم، بروز نوعی ارتجاع و عقب‌گرد در مسیر خواسته‌ها و مطالبات جنبشی بود که دهه‌های اخیر منشأ تحولات اجتماعی و سیاسی بزرگی در جهان و منطقه به حساب می‌آید. بی اعتنایی و عدم تمرکز بر درمان دردهای اصیل امروز جامعه ایرانی در عرصه داخلی و بین‌المللی و تنزل مطالبات برخی از جریان‌های دانشجویی به سطحی سبک و در تعارض با فرهنگ اصیل و غنی ایرانی و اسلامی و ارتباطات از هم‌گسیخته و آزادی‌های جنسی مایه نگرانی جدی اساتید دانشگاه و جامعه نخبگی گردیده است. این‌جانبان اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور به نیابت از نخبگان و همه دلسوزان جامعه اسلامی در راستای رسالت تاریخی و اجتماعی خویش مشفقانه و خیرخواهانه از شما عالیجنابان که مسئولیتی بزرگ نسبت به دین، کشور و جوانان عزیزمان دارید، درخواست می‌کنیم: مطالبات منطقی و به حق دانشجویان را شنیده و به منظور ایجاد بستر مناسب برای رشد و پیشرفت کشور و نیز کاهش بی‌عدالتی و ناکارآمدی دستگاه‌های اجرایی و تقنینی و قضائی تمام تلاش خود را مبذول داشته و در این راستا از ظرفیت عظیم جامعه دانشگاهی و نخبگانی بهره برداری لازم را بنمایید.

رفع نگرانی جامعه استادی، مردم متدین و صبور ایران از شرایط پیش آمده و امیدوار ساختن دانشجویان و تداوم فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و حرکت رو به رشد و شتابنده و فزاینده پیشرفت‌های علمی کشور و نا امید ساختن دشمنان ایران عزیز از توقف چرخ علمی کشور از درخواست‌های جدی جامعه دانشگاهی می‌باشد. تأمین امنیت و آرامش، شرط لازم برای پویایی و رشد بوده و از این رو خواستار برخورد جدی و قانونی با برهم زنندگان نظم و امنیت جامعه و دانشگاه می‌باشیم. رشد و ارتقای سطح فرهنگی-اجتماعی دانشجویان عزیزمان و تربیت نسلی وفادار به ایران عزیز وآرمان‌های انقلاب اسلامی نیازمند تفکر، برنامه‌ریزی و اعتبارات لازم و بدور از اقدامات نمایشی است که امیدواریم توجه لازم مبذول گردد.

درک درست از عصر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی پیش نیاز لازم برای برنامه‌ریزی و بهره‌مندی از فضای مجازی بوده و در این راستا باید از شعارزدگی به شدت پرهیز کرده و با بهره مندی از اندیشمندان علوم شناختی و علوم ارتباطات نسبت به اصلاح راهبردهای گرفته شده اقدام گردد. درخواست داریم با صدور دستورات لازم به مسئولان آموزش عالی کشور از حریم فرهنگی حاکم بر یک فضای سالم علمی و پژوهشی صیانت کرده و با اساتیدی که بیانیه صادر وتشکل‌های صنفی دانشگاهی را تشویق به اعتصاب و اعتراض می‌نمایند و با کسانی که حرمت دانشگاه را حفظ نکرده و به دنبال به حاشیه کشاندن دانشگاه و به تعطیل کشاندن کلاس‌های درس می‌باشند طبق ضوابط و موازین قانونی حاکم بر دانشگاه قاطعانه عمل شود. در پایان از دانشجویان به عنوان فرزندان عزیز این آب و خاک که راهگشای مسیر توسعه کشور به سمت آینده و افقی روشن هستند، انتظار داریم ظرفیت و توان و انگیزه و شور و هیجان و نشاط خود را در مسیر اصیل خواسته‌های تاریخی جنبش دانشجویی ایران اسلامی، مانند عدالت‌خواهی، آزادی‌خواهی مبتنی بر چارچوب‌های عقلانی، نفی سلطه و استکبار، مبارزه با فساد و تبعیض و ناکارآمدی قرار دهند و تأثیر پذیری از لجن‌پراکنی‌های دشمنان ملت ایران که امروز از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دسترسی بیشتر به جهت‌دهی و کانالیزه کردن فکر و ذهن جوانان ما را دارند بر حذر بوده و از افرادی که شأن و جایگاه دانشجو را با عبارات سخیف، توهین و هتاکی خدشه‌دار می‌کنند، تبری بجویند تا إن شاء الله ساحت علم و دانشگاه به فضای هتاکی و لجن‌پراکنی تبدیل نگردد.

لیست نهایی اسامی ۵ هزارو ۸۰۰ نفر اساتیدی که در نامه‌ای به رؤسای قوای سه گانه خواستار صیانت از حریم فرهنگی حاکم بر فضای سالم علمی و پژوهشی دانشگاه شدند.. .


بازنشر از : مهر

سازمان بسیج

انقلاب اسلامی ایران

ایران

دانشگاه های ایران