مهران محمدی امین

آلودگی هوا اصفهان هوای ناسالم اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان  امروز هفتم مهرماه با میانگین ۱۲۹ در وضعیت نا

1401\07\07 10:57:41


هوای اصفهان در وضعیت نارنجی. قطعی اینترنت ایستگاه‌های پایش را از مدار خارج کرد

اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان  امروز هفتم مهرماه با میانگین ۱۲۹ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

به گزارش خبرنگار مهر، براساس اعلام سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط زیست، هوای کلانشهر اصفهان هم اکنون در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با شاخص ۱۰۶ و استانداری با شاخص ۱۲۹ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه خیابان پروین با شاخص ۱۵۳ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

با توجه به اینکه برای ارسال داده‌های ایستگاه‌های پایش هوا در مناطق مختلف شهر اصفهان از اینترنت همراه خطوط ایرانسل استفاده می‌شود، تداوم قطعی اینترنت اپراتورهای تلفن همراه سبب اختلال و نبود دسترسی به دیتای ایستگاه‌های سنجش کیفی هوا در خیابان‌های انقلاب، کاوه، رودکی، میرزا طاهر و رهنان شده است. پیش‌تر نیز هشت ایستگاه پایش هوای کلانشهر اصفهان در خیابان‌های فرشادی، فیض، باهنر، جِی، باغ غدیر، دانشگاه، ورزشگاه میثاق و بزرگراه خرازی قطع بود.‌ امروز وضعیت کیفیت هوای شهر شاهین شهر با شاخص ۶۴ و سگزی با شاخص ۸۲ در وضعیت قابل قبول ثبت شده و ایستگاه‌های مبارکه، منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است. شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.. .


بازنشر از : مهر

آلودگی هوا

اصفهان

هوای ناسالم