مهران محمدی امین

1401\08\23 17:01:52


وزیر علوم با نمایندگان اتحادیه و تشکل های دانشجویی دیدار کرد

وزیر علوم تحقیقات و فناوری با نمایندگان اتحادیه ها و تشکل های دانشجویی دیدار کرد و این نمایندگان به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، نمایندگان اتحادیه‌ها و تشکل‌های دانشجویی میهمان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بودند.

در این نشست دبیران و نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت)، بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان، جنبش عدالت‌خواه دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند. محمدعلی زلفی‌گل در این نشست گفت: علی‌رغم فروکش کردن و کم شدن موارد ابتلاء به کرونا، تبعات آن هنوز در دانشگاه‌ها و وزارت علوم است. وی افزود: چه از بعد فرهنگی و اجتماعی و چه از ابعاد مالی و خدماتی در دانشگاه‌ها درگیر مسائل پسا کرونا هستم.

اختصاص سه درصد بودجه جاری به بخش فرهنگ وزیر علوم گفت: با توجه به اهمیت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، به این مؤسسات ابلاغ شد که ۳ درصد بودجه جاری به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص یابد. زلفی‌گل اظهار داشت: از زمان تصدی مسئولیت، تلاش کردیم در عرصه‌های علمی، فرهنگی، عمرانی و پژوهشی با شتاب بیشتری نسبت به گذشته قدم برداریم و برای تمرکز برنامه‌ها و اقدامات، پنچ اولویت برای ستاد و دانشگاه‌ها تعریف و اعلام شد. وی پنچ اولویت را شامل مرجعیت و دیپلماسی علمی فناوری و نوآوری، آموزش، پژوهش و برون‌داد هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، شاگرد، فناور و نوآور پروری و تولید خدمت، ثروت و سرمایه از دانش اعلام کرد و گفت: برای هر اولویت برنامه‌های خاصی تعریف شده است.

وزیر علوم اظهار داشت: در دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم در سال گذشته اتفاقات علمی و فناوری بزرگی افتاد که حوادث و اغتشاشات اخیر مانع دیدن آنها شد. وی اعلام کرد: در مرجعیت علمی در یکسال گذشته ۲۰ مجله علمی و پژوهشی در حال انتشار در جمهوری اسلامی ایران تحت نمایه‌های بین المللی قرار گرفت و تشویق و آموزش سردبیران و مسئولان مجلات علمی در دستور کار وزارت قرار گرفت. زلفی‌گل گفت: در سال ۱۳۸۳، ۴ استاد ایرانی در فهرست یک درصد دانشمندان برتر جهانی قرار داشتند ولی امسال ۸۴۰ نفر از دانشگاه‌های ایران در لیست ۱ درصد دانشمند برتر قرار دارند که این در راستای سیاست مرجعیت علمی وزارت علوم است.

همچنین حدود ۱۸۰۰ دانشمند کشور در لیست ۲ درصد دانشمندان برتر بین المللی قرار دارند. وزیر علوم در این جلسه ضمن قدردانی از حضور و تلاش‌های تشکل‌های دانشجویی در عرصه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها گفت: کنشگران اصلی فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌ها مجموعه تشکل‌های دانشگاهی و دانشجویی است. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در اغتشاشات اخیر برای مدیریت بهتر دانشگاها جلسات زیادی با رؤسای دانشگاه‌ها داشتیم و تمام تلاش‌ها و مسئولین دانشگاه‌ها این است که دانشجویان و اساتید که سرمایه‌های علمی و ارزشمند کشور هستند، آسیب نبینند و شأن دانشگاه حفظ شود و باید تلاش کنیم تا با پیگیری مطالبه مقام معظم رهبری، برگزاری جدی‌تر کرسی‌های آزاداندیشی را در دانشگاه‌ها در دستور کار قرار دهیم تا در محیطی علمی و با باز کردن باب گفتگو سوالات و شبهات را مطرح کرد و به بحث و تبادل نظر پرداخت..

.


بازنشر از : مهر

علوم ، تحقیقات و فناوری

وزارت علوم

بسیج دانشجویی

دفتر تحکیم