مهران محمدی امین

نعمت الله ترکی صندوق بازنشستگی کشوری حقوق و دستمزد سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری گفت: درحال حاضر ماهانه بیش از ۱۷

1401\10\17 16:15:45


پرداخت ماهانه ۱۷ هزار میلیارد تومان «حقوق» بازنشستگی

سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری گفت: درحال حاضر ماهانه بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان حقوق بازنشستگی پرداخت می‌شود که ۹۰ درصد یا بیشتر از آن را دولت تأمین می‌کند.

نعمت‌الله ترکی بر اهمیت برنامه‌محوری در مجموعه‌های اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد و گفت: پتروشیمی جم یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین دارایی‌های صندوق بازنشستگی کشوری است و حمایت از برنامه‌های توسعه‌ای آن جهت افزایش سودآوری قابل بررسی و پیگیری است.

سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری بر ضرورت اتمام پروژه‌های نیمه تمام تاکید و اظهار کرد: پروژه‌های فعلی باید با تلاش بیشتر، تأمین مالی، رفع موانع و دقت بالا، به سمت اجرایی شدن هدایت شوند. وی با بیان اینکه «صنعت پتروشیمی یکی از صنایع پیشران و اثرگذار در دنیا است و بسیاری از کشورها آرزوی داشتن چنین صنعتی را دارند» گفت: پتروشیمی صنعتی است که در حوزه‌های مختلف نیز نقش آفرین است و محصولات متنوعی را با کاربردهای متعدد تولید می‌کند و از همین رو یکی از صنایع مهمی است که خوشبختانه صندوق بازنشستگی کشوری از آن بهره مند است؛ بنابراین سیاست گذاری درست، برنامه ریزی دقیق و هدفمند بودن برای افزایش سودآوری از جمله اهدافی است که در صنایع پتروشیمی باید دنبال شود. ترکی در ادامه به ضرورت تدوین برنامه استراتژیک صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه پتروشیمی تاکید کرد و گفت: شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی و پتروشیمی جم، با بدنه کارشناسی متخصص، در کمترین زمان ممکن، برنامه راهبردی پیشنهادی را تدوین و جهت تصویب به کمیته پروژه‌های صندوق ارسال کنند تا هر چه زودتر برنامه‌ریزی‌های کلان و سود ده در این مجموعه طراحی شوند.

او با اشاره به اینکه «صندوق در دو یا سه بخش از جمله فولاد و پتروشیمی می‌توانست درست و براساس برنامه ریزی کارشناسی و دقیق عمل کند تا نیاز امروز صندوق را تا حدی برطرف کند» گفت: صندوق باید وابستگی خود را به دولت کاهش دهد و تنها راه برای این کار تجدید نظر در سیاست گذاری و برنامه ریزی های حوزه اقتصادی است. ترکی تصریح کرد: درحال حاضر ماهانه بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان حقوق بازنشستگی پرداخت می‌شود که ۹۰ درصد یا بیشتر از آن را دولت تأمین می‌کند. ضمن اینکه دولت نمی‌تواند هر ساله ۱۰ درصد، ۲۰ درصد یا بیشتر هم به آن اضافه کند.

بنابراین صندوق باید در یک برنامه ۵ ساله دقیق و کارشناسی در حوزه اقتصادی خود تحول ایجاد کند و سهم این بخش را از منابع حقوق بازنشستگان به شدت افزایش دهد تا پاسخگوی نیازهای آتی بازنشستگان باشد. در این نشست، علیرضا زمان‌پور، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، بر اهمیت نگرش استراتژیک به پروژه‌ای فعلی و آتی این هلدینگ تاکید کرد و گفت: تمام سرمایه‌گذاری‌های گروه و صندوق بر محور افزایش بازدهی و سودآوری پایدار استوار است و تنها از پروژه‌هایی حمایت می‌شود که سودآوری منطقی و قطعی برای سهامداران داشته باشند. وی از تدوین برنامه زمان‌بندی پروژه‌های فعلی شرکت‌های تابعه خبر داد و اظهار کرد: برنامه مجموعه و صندوق بر این است که با شیوه‌های مختلف از جمله تأمین مالی، تسهیل‌گری، رایزنی با نهادها وغیره مشکلات پیش‌روی پروژه‌ها برطرف شوند و در کمترین زمان ممکن پروژه‌های ناتمام به مرحله بهره‌برداری برسند..

.


بازنشر از : مهر

نعمت الله ترکی

صندوق بازنشستگی کشوری

حقوق و دستمزد