مهران محمدی امین

1401\12\09 23:48:29


چرا برای خودروی ۴۰۰ میلیونی باید ۵۰۰ میلیون بلوکه کرد

یک نماینده مجلس گفت: خودروی ۱۰ هزار دلاری که با ارز ۳۰ هزار تومانی به کشور وارد شده و با احتساب تعرفه ۳۰ درصدی حدود ۴۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود، چرا مردم برای ثبت‌نام باید ۵۰۰ میلیون در حساب خود بلوکه کنند؟

جلال رشیدی کوچی با اشاره به شرایط پیش بینی شده برای پیش فروش خودروهای وارداتی، گفت: این راه ها در حوزه واردات خودرو اشتباه است چرا که ما می خواهیم با عرضه محدودی که انجام می دهیم، رضایت عمومی را به دست آوریم؛ در حالی که این اتفاق نخواهد افتاد و منجر به انحصار و ویژه خواری خواهد شد.

وی در ادامه گفت: در حوزه خودروهای وارداتی نیز با این تعداد خودرویی که وارد شده است، اگر باز به این سمت و سو برویم راه غلط را طی کرده ایم.

قرار است این خودروها در بورس کالا با چندبرابر قیمت تمام شده در اختیار مردم قرار گیرد که واقعا مسیر اشتباهی است.

نماینده مردم مرودشت و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه هر چقدر هم که ما می گوییم گوش شنوایی نیست. خودرو ۱۰ هزار دلاری که با ارز نیمایی وارد شده است، دوستان بالغ بر یک میلیارد دلار پول برای این موضوع گذاشته‌اند، حتی گفتند تعرفه واردات نیز بین ۶ تا ۳۰ درصد در نظر گرفته شده است. با دلار ۳۰ تومانی هم که حساب کنیم یک خودروی ۱۰ هزار دلاری تقریبا ۴۰۰ میلیون می شود.

چرا باید برای پیش ثبت نام ۵۰۰ میلیون پول گذاشت تا بعد ببینیم چه می شود؟

وی در ادامه تاکید کرد: مدت ها بر این موضوع تاکید شد که قرار است خودروهای اقتصادی وارد شود برای همین هم برای واردات سقف ۲۰ هزار دلاری برای خودرو ها لحاظ کردند. آیا واقعا این قیمت‌ها واقعی است؟

. .


بازنشر از : منبع: ايسنا