مهران محمدی امین

1401\10\14 10:53:45


۱۸ هزار بی‌سواد در خراسان رضوی شناسایی شدند

مشهد ـ معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در استان خراسان رضوی ۱۸ هزار بی سواد مورد شناسایی قرار گرفته اند که ۱۳ هزار نفر آنها با خون دل جذب نهضت سوادآموزی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا عبدی شامگاه سه شنبه با حضور در شورای پشتیبانی سوادآموزی استان خراسان رضوی، اظهار کرد: میزان افراد بی سواد در کشور ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است، ۵۰ هزار نوسواد در کشور نیز دوره ابتدایی را تمام نکرده اند.

معاون وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: باید به افرادی که نتوانسته و یا نخواسته اند دوره آموزش رسمی را طی کنند مراجعه شود تا ضمن شناسایی مشکل آنها برای حل آن اقدام شود. وی ادامه داد: وقتی سن دانش آموزی افزایش پیدا می‌کند، این افراد نسبت به آموزش و آموختن دچار مقاومت می‌شوند و زمانی ما می‌توانیم بیسوادی را در کشور ریشه کن کنیم که همه دست در دست هم برای آموزش آنها اقدام کنیم. عبدی اظهار کرد: نهضت سوادآموزی مسؤول حل معضل بی‌سوادی در کشور نیست و برای این موضوع باید همه پای کار بیایند تا با کمک همه مردم سوادآموزی به نتیجه برسد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به آسیب افراد بی سواد برای جامعه گفت: در بازدید از زندان‌ها شاهد بودم که بسیاری از افراد به دلیل عدم سواد لازم قرارداد و یا چکی را امضا کرده اند و اکنون دچار مشکل شده اند. وی افزود: یکی از اقدامات خوب در سازمان نظام وظیفه این است که افراد بی‌سواد در طول دوران خدمت آموزش می‌بینند و همچنین افرادی که برای مدت طولانی دوران محکومیت خود را در زندان سپری می‌کنند، تخت آموزش سوادآموزی قرار می‌گیرند. عبدی بیان کرد: در سال ۱۳۵۷ بیش از ۴۸ درصد جمعیت کشور بی‌سواد بودند و اکنون تعداد این افراد کاهش بسیاری یافته است و این در حالی است که این مسیر همچون پیمودن راه برای رسیدن به قله است و ما در نزدیکی آن قرار داریم.

به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش برای ریشه کن کردن بی سوادی در کشور باید مردم، نهادها و دولت به عنوان یک تکلیف در این موضوع سهم خود را اجرا کنند. وی بیان کرد: در استان خراسان رضوی ۱۸ هزار بی سواد مورد شناسایی قرار گرفته اند که ۱۳ هزار نفر آنها با خون دل جذب نهضت سوادآموزی شدند. عبدی افزود: ما به استقلال فرهنگی نخواهیم رسید مگر از مسیر دانایی و آن زمانی می‌توانیم از تمدن و شکوفایی سخن بگوییم.

جذب بیش از بیست هزار سوادآموز در خراسان رضوی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز با اشاره به موضوع جذب سوادآموز اظهار کرد: بیش از ۲۰ هزار نفر در سه مقطع نوسواد، انتقال و تحکیم در استان خراسان رضوی جذب سوادآموزی شده اند که آموزش آنها توسط بیش از ۲ هزار نفر در نهضت سوادآموزی استان خراسان رضوی در حال انجام است. امیر شوشتری افزود: نهضت سوادآموزی یادگاری از امام راحل است که وظیفه افراد باسواد را آموزش به افراد بی سواد اعلام کردند. وی با اشاره به اینکه برای افراد بازمانده از تحصیل نیز برنامه‌های خوبی در دست اقدام است که باید اجرایی شود، ادامه داد: خراسان رضوی با ۲۶ هزارو ۵۸۰ نفر بعد از استان خوزستان در رتبه دوم کشوری جذب سوادآموزان در سال ۱۴۰۰ قرار دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی بیان کرد: از دیگر اقدامات خوب نهضت سواد آموزی در استان ایجاد دبیرخانه سوادهای ۱۲ گانه مورد تأیید یونسکو در استان است که با به دست آمدن نتایج مثبت آن، امکان گسترش آن در سراسر کشور نیز وجود دارد.. .


بازنشر از : مهر

خراسان رضوی

مشهد

آموزش و پرورش

علیرضا عبدی