مهران محمدی امین

تجارت نیوز/ کاهش قیمت دلار، باعث کاهش قیمت طلا و سکه شده است. حالا سوالی که وجود دارد این است که با توجه به روند قیمت دلار، زمان مناسبی برای خرید سکه و طلاست یا نه؟در چند هفته گذ

1401\10\17 20:47:08


اکنون وقت خرید طلا و سکه است؟

تجارت نیوز/ کاهش قیمت دلار، باعث کاهش قیمت طلا و سکه شده است. حالا سوالی که وجود دارد این است که با توجه به روند قیمت دلار، زمان مناسبی برای خرید سکه و طلاست یا نه؟در چند هفته گذشته بازار نوسان بسیار زیادی داشت و قیمت طلا و سکه رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد.

کاهش قیمت دلار، باعث کاهش قیمت طلا و سکه شده است.

حالا سوالی که وجود دارد این است که با توجه به روند قیمت دلار، زمان مناسبی برای خرید سکه و طلاست یا نه؟در چند هفته گذشته بازار نوسان بسیار زیادی داشت و قیمت طلا و سکه رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. همزمان با افزایش قیمت‌ها، تقاضا برای خرید سکه و طلا هم افزایش داشت.این در حالی است که رئیس اتحادیه طلا و جواهر معتقد است اکنون که بازار به ثبات رسیده و نوسان قیمت‌ها کم شده، زمان مناسب خرید طلا و سکه است، نه زمانی که  جهش قیمت داریم. اما گویا مردم عکس این ماجرا عمل می‌کنند.نادر بذرافشان در این خصوص به همشهری آنلاین گفته: «در حال حاضر قیمت‌ طلا و قیمت سکه کاهش خوبی داشته است و مردم دیگر نگران افزایش یا کاهش زیاد نباشند.

بر این اساس توصیه می‌کنیم با توجه به کاهش و ثباتی که در این هفته در بازار داشتیم الان زمان مناسبی برای انجام مبادلات در حوزه طلا و سکه است.»پیش‌ بینی قیمت طلا و سکهکاهش قیمت دلار، قیمت طلا و سکه را در بازار داخلی کاهش داد اما در بازار جهانی روند قیمت طلا معکوس بود و در هفته‌ای که گذشت قیمت جهانی طلا به طور میانگین حدود ۳۷ دلار افزایش داشت. اما در بازار داخلی قیمت‌ها روند کاهشی داشت. به گونه‌ای که به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر، سکه امامی حدود ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت.

هر مثقال طلای ۱۷ عیار حدود ۶۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۲۵ هزار تومان ارزانتر شد.افزایش قیمت جهانی انس طلا و کاهش قیمت طلای داخلی، بار دیگر نشان داد در بازار ایران، قیمت طلا و سکه بیش از آنکه تحت تاثیر قیمت طلای جهانی باشد، تحت تاثیر قیمت دلار است و از آن تاثیر می‌گیرد. اکنون هم با توجه به وعده‌ها درباره کاهش قیمت دلار، مردم از بازار طلا و سکه خارج شده‌اند و منتظرند تا تکلیف قیمت دلار مشخص شود. برای همین سرمایه‌گذاران خرد از بازار خارج شده‌اند.این مساله در حالی است که به گفته بذرافشان بازار طلا و سکه از هفته گذشته آرام گرفته و اکنون بهترین زمان خرید طلا و سکه است.

این در حالی است که به نظر می‌رسد ریزش ناگهانی قیمت‌ها، سرمایه‌گذاران خرد را نگران کرده و از بازار فراری داده است. چراکه نادر بذرافشان می‌گوید علیرغم کاهش قیمت‌ها در بازار، میزان تقاضا به شدت در بازارهای داخلی پایین آمده است. این در حالی است که هفته پیش و قبل از کاهی قیمت دلار، تقاضا برای خرید طلا و سکه در اوج بود.بذرافشان در مورد روند قیمت‌ها در هفته آینده گفت: چنانچه رویکردهای بانک مرکزی در خصوص ثبات نرخ دلار ادامه پیدا کند و همچنین بانک مرکزی عرضه سکه را در بازارهای داخلی بیشتر کند تاثیر مهمی در کنترل قیمت‌ها خواهد داشت.

اما به اعتقاد من، در حال حاضر قیمت‌ها به کاهش خوبی رسیده و مردم دیگر نگران افزایش یا کاهش زیاد نباشند.   . .


بازنشر از : آخرین خبر