مهران محمدی امین

1401\08\23 17:15:06


بودجه کشور نباید دچار کسری شود/ لزوم افزایش قدرت خرید مردم

کرمان - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ساختار بودجه کشور باید به نحوی اصلاح و برنامه ریزی شود که کسری نداشته باشد.

محمدرضا پورابراهیمی در نشست هم اندیشی با مدیران و معاونین بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان اظهار داشت: ساختار بودجه کشور باید به نحوی اصلاح و برنامه ریزی شود که کسری نداشته باشد و رابطه بین اجرای احکام قانونی چه در بودجه و موارد دیگر به اعتبار برمی گردد و باید روی عدد واقعی حساب کرد نه پیش بینی.

وی گفت: اگر کشور و انقلاب و اعتلای نظام اسلامی و فرهنگ شیعی در منطقه وجود دارد به برکت جامعه بزرگ ایثارگری است و عزت امروز ما به برکت مجاهدت‌های دوران دفاع مقدس و شهیدان است. وی در ادامه سخنانش افزود: ۱۳۰۰ همت بودجه امسال کشور است و برآورد می‌شود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه تا پایان سال داشته باشیم. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: ساختار بودجه کشور باید به نحوی اصلاح شود که کسری نداشته باشیم و رابطه بین اجرای احکام قانونی چه در بودجه و موارد دیگر به اعتبار برمی گردد و باید روی عدد واقعی حساب کرد نه پیش بینی.

وی اظهار داشت: اتفاقات مثبتی دارد در کشور رقم می‌خورد و دولت سیزدهم اقداماتی آغاز کرده و در میان مدت نتیجه را می‌بینیم. وی افزود: بخشی از اقدامات قابل قبول است و ارزیابی بنده از دولت این است در حد متوسط کار کرده و به تدریج به نظر می‌رسد با رفع اشکالات، خود را قوی می‌کند. پورابراهیمی با بیان اینکه باید به درآمد پایدار دست پیدا کنیم تا با کسری بودجه مواجه نشویم، گفت: در هشت سال دولت قبل نرخ رشد اقصادی تقریباً صفر است.

برای نخستین بار نرخ رشد اقتصادی کشور در سالی که در پیش داریم براساس پیش بینی‌های جهانی، این است ایران ۲.۸ تا سه درصد رشد مواجه خواهد بود. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه اظهار داشت: مردم از ما قدرت خرید می‌خواهند و ریشه اصلی کاهش قدرت خرید در تورم است و تورم اصلی ترین موضوع است؛ تلاش بر این است سرعت تورم را کاهش بدهیم و دو سه برنامه اجرا شده که تصور می‌کنیم به این مسئله کمک کند. وی با اشاره به مسائل مطرح شده از سوی حاضران در این جلسه بیان داشت: جهت گیری اقتصاد دارد مسیر خود را پیدا می‌کند تا به ثبات حداقلی برسد و تعهدات دولت و مجلس به تدریج عملی می‌شود و حل مسئله بیمه را حتماً دنبال می‌کنیم.

پورابراهیمی با اشاره به برنامه ریزی برای سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی در شهر کرمان و اجرای پروژه‌های مختلف گفت: ما به مردم برای اشتغال فرزندانشان قول داده‌ایم. وی تصریح کرد: هر حکمی که برای خانواده ایثارگران و جانبازان بوده و نیاز به بودجه نداشته اما اجرا نشده، به ما اعلام کنید تا پیگیری کنیم.. .


بازنشر از : مهر

لایحه بودجه

محمدرضا پورابراهیمی

کسری بودجه

اقتصاد