مهران محمدی امین

1401\10\12 11:51:42


تدوین برنامه تحول و اصلاح شهرهای جدید ظرف یکسال آینده

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه مجموعه دولت پیشنهادهای نمایندگان مجلس را برای تامین منابع مالی اجرای طرح‌های مسکن بررسی می‌کند بر اصلاح قانون شهرهای جدید تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امروز ۱۲ دی با حضور در مجلس شورای اسلامی و دیدار با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی اجرای قانون جهش مسکن از برنامه تحول و اصلاح قانون شهرهای جدید خبر داد.

عضو کابینه دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه صحبت‌های برخی نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه شهرهای جدید از زمان تأسیس تاکنون از بیماری مزمن رنج می‌برد حرف نادرستی نیست، گفت: شهرهای جدید طبق قانون مصوب در سال‌های متمادی و در دولت‌های مختلف اجرا شده و هم‌اکنون به وضعیت موجود رسیدیم که البته مشکلاتی را نیز در شهرهای جدید داریم. یکی از کانون‌های هدف برای تولید مسکن شهرهای جدید است وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: امروز یکی از کانون‌های هدف وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن، شهرهای جدید است. به نظر می‌رسد که قانون شهرهای جدید نیاز به اصلاح دارد که در صدد هستیم در همراهی با مجلس آن را اصلاح کنیم.

بذرپاش با اشاره به اینکه عملکرد شهرهای جدید در برخی وجوه مثبت و در برخی وجوه ایراداتی دارد که باید رفع شود، گفت: در دوره جدید اولویت وزارت راه و شهرسازی اصلاح قانون شهرهای جدید است. روح حاکم بر شهرهای جدید بر پایه نظام شهرسازی ایرانی- اسلامی اصلاح می‌شود وی یکی از اصلی‌ترین مشکلات شهرهای جدید را نبود روح متعالی نظام شهرسازی و زیست مومنانه ایرانی-اسلامی عنوان کرد و در بیان دلایل این وضعیت توضیح داد: بخشی از مشکلات موجود در شهرهای جدید به دلیل نبود منابع و تأمین خدمات روبنایی، بخشی به دلیل نبود طراحی از قبل و بخشی نیز به دلیل ایرادات قانونی بوده است. بنابراین وقتی در ادوار مختلف رویکرد درآمد هزینه‌ای به شهرهای جدید داشتیم ناچار شدیم تا اراضی را در این شهرها بفروشیم و این وضعیت ماحصل سال‌های طولانی است.

بذرپاش گفت: ناچار شدیم اراضی را در شهرها به فروش برسانیم تا خدمات زیربنایی و روبنایی را در شهرهای جدید تأمین کنیم و اساساً مسکن بسازیم. وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از گفتگوی خود با اعضای کمیسیون عمران مجلس بر ارائه پیشنهاد نمایندگان مجلس برای تأمین منابع مالی و تکمیل طرح‌های باقیمانده مسکن و اجرای کلان پروژه نهضت ملی تاکید کرد. عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: در اجرای طرح‌های فوریتی همچون اجرای طرح مسکن مهر، اقدام ملی، نهضت ملی مسکن منابعی به غیر از منابع بانکی دیده نشد و بخشی از مشکلات نیز به همین دلیل است که منابعی که در اختیار دولت‌ها بوده برای اجرای پروژه‌ها مهم از جمله تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر، مسکن ملی و نهضت ملی مسکن کافی نبوده است.

هم‌اکنون نیز یکی از استمدادهای ما از کمیسیون عمران مجلس همین تأمین منابع مالی کلان پروژه کشور است که در جلسه رأی اعتماد نیز بر آن تاکید داشتم. بذرپاش تاکید کرد: وقتی منابع اجرای طرح‌های کلان مسکن دولت متکی بر فقط منابع بانکی است یکی از سهل الوصول‌ترین روش‌ها فروش زمین است. اینکه زمین را بفروشند و هزینه آماده‌سازی بدهند و هرجایی که کمبود منابع بود حتی به عملیات احداث برسند که نمونه آنها را در باقیمانده‌های مسکن مهر شاهد هستیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای تکمیل حدود ۵۰ هزار مسکن مهر باقیمانده از محل فروش زمین‌ها اقدام شده است. دولت در تکمیل این تعداد واحد باقیمانده مسکن مهر متعهد شده است تا واحدها را تکمیل کند زیرا با افزایش قیمت‌ها مردم متضرر شده اند و برخی از آنها نیز عملیات اجرایی نداشته و فقط زمین است و هیچ کاری روی اراضی انجام نشده است. بنابراین برای تکمیل واحدها چون منابع متکی به منابع بانکی است باید از محل فروش اراضی تأمین منابع انجام، واحدها تکمیل و تحویل متقاضیان شوند.

وی تصریح کرد: چنانچه مجلس راه دیگری را به دولت پیشنهاد می‌دهد تا از مسیرهای دیگر برود همچون تملک دارایی یا روش‌های دیگر تأمین منابع مالی بر روی آن توافق و تصمیم‌گیری می‌کنیم تا تعهداتی که برعهده حاکمیت در خصوص تأمین مسکن است انجام شود. بذرپاش با تاکید بر اینکه در شهرهای جدید کارهای خوبی نیز انجام شده است، گفت: چنانچه اعضای کمیسیون عمران موافق باشند، برنامه تحول و اصلاح شهرهای جدید ظرف یکسال آینده تهیه شود تا هرجا لازم است اصلاح لازم انجام شود. وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی علاوه بر برنامه تحول و اصلاح قانون شهرهای جدید در همراهی با مجلس، برنامه‌های آتی را برای اجرایی شدن روح حاکم بر شهرهای جدید بر مبنای ایرانی- اسلامی تعیین و ارائه خواهد کرد.

بذرپاش تاکید کرد: چنانچه پیمانکاری خاصی در شهرهای جدید تخلفات عدیده داشته معرفی شود تا پیگیری‌های لازم را انجام و بلافاصله قطع همکاری را با پیمانکار خاطی انجام بدهیم. وی تصریح کرد: وزارت راه در همراهی با مجلس بخشی از مشکلات و موانع موجود بر سر راه اجرای مسکن را برمی دارد.. .


بازنشر از : مهر

وزارت راه و شهرسازی

مسکن

ساخت و ساز