کشاورزی گندم محصولات کشاورزی معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: 98درصد محصولات زراعی کشور، تابستانه و در تناوب ب

1402\03\31 17:39:13


تناوب کشت، پیش‌نیاز خودکفایی در گندم

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: 98درصد محصولات زراعی کشور، تابستانه و در تناوب با گندم کشت می‌شود؛ ازاین رو لازم است برای استفاده حداکثری،محصولات کم‌آب بر در تناوب با محصول گندم کشت شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در نهمین نشست فصلی برنامه‌ریزی معاونت امور زراعت با اشاره به مشکلات موجود گفت: سیاست اصلی این معاونت، حل مسائل فنی و هم افزایی برای رفع نیازهای کشور در تولید محصولات زراعی است.

وی با اشاره به برنامه راهبردی وزارت جهاد کشاورزی در افزایش تولید یادآور شد: جهش تولید در دیمزارها، کشت قراردادی و الگوی کشت از برنامه‌های اصلی معاونت زراعت برای تولید بیشتر با استفاده از منابع موجود است.

مهاجر با بیان اینکه خودکفایی در گندم، نیازمند تناوب کشت است، تصریح کرد: ۹۸ درصد محصولات زراعی کشور، تابستانه و در تناوب با گندم کشت می‌شود؛ از این رو لازم است برای استفاده حداکثری، محصولات کم‌آب بر در تناوب با محصول گندم کشت شود.

به گفته وی، مشکلات کشاورزان در زمینه کود باید حل و فصل شود و کمبود سردخانه در تولیدات سبزی و صیفی مرتفع گردد.

مهاجر در پایان گفت: تولیدات زراعی نقش پررنگی در سفره مردم دارند، بنابراین ارتقای ظرفیت و بهره‌وری در تولیدات زراعی دارای اهمیت است.

ایران در تولید ۲۲ محصول مقام اول تا دهم را دارد معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به حضور و فعالیت مراکز خدمات، گفت: مراکز خدمات پیشران تحقق اهداف وزارت جهاد کشاورزی در تولید به شمار می‌رود.

شاهپور علایی مقدم با اشاره به دستاورد حوزه زراعت علی رغم محدودیت‌ها افزود: سال گذشته، رشد ۳۳ درصدی تولید غلات در کشور را شاهد بودیم؛ تولید غلات از ۱۵.۷ میلیون تن به ۲۷.۵ میلیون تن رسیده است.

وی به رشد ۶۰ درصدی خرید تضمینی گندم هم اشاره کرد و یادآور شد: خرید تضمینی گندم در سال گذشته از ۴.۲ میلیون تن به ۷.۳ میلیون تن رسید.

وی با یادآوری گزارش فائو (سازمان خوار و بار جهانی) در خصوص تولید محصولات کشاورزی، گفت: بر اساس آمار فائو ایران در تولید ۲۲ محصول مقام اول تا دهم را به خود اختصاص داده و این در شرایطی است که میزان بارندگی در ایران، یک سوم و میزان تبخیر سه برابر متوسط جهانی است.

به گفته وی، محدودیت اقلیم، کشاورزی ایران را با مخاطرات همراه کرده، از این رو مقایسه قیمت محصولات کشاورزی در کشور با سایر کشورها منطقی نیست.

علایی مقدم با بیان اینکه باید در بحث تسهیلات، یارانه‌ها و اعتبارات از بخش کشاورزی حمایت کنیم، افزود: ۱۸۰ همت از کل تسهیلات اختصاص یافته به بخش کشاورزی توسط بانک کشاورزی به کشاورزان پرداخت شده است.


بازنشر از : مهر

کشاورزی

گندم

محصولات کشاورزی

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: 98درصد محصولات زراعی کشور، تابستانه و در تناوب با گندم کشت می‌شود؛ ازاین رو لازم است برای استفاده حداکثری،محصولات کم‌آب بر در تناوب با محصول گندم کشت شود.


پرده زبرا - پوستر دیواری