مهران محمدی امین

1401\08\23 17:16:43


تولید گاز کشور بالا می رود

سرپرست شرکت نفت و گاز پارس از بهره‌برداری دومین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی در سوم آبان‌ماه امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، «محمدحسین متجلی» با اشاره به تلاش کارکنان این شرکت برای افزایش تأمین منافع ملی اظهار کرد: با تلاش متخصصان و کارگران صنعت نفت و گاز کشور و پس از انجام مراحل فشرده پیش راه‌اندازی، راه‌اندازی و دریافت گاز ترش از سکوهای گازی بخش فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی، انتقال گاز از دومین ردیف تصفیه گاز پالایشگاه این فاز به خط ششم سراسری آغاز شد.

وی با بیان اینکه گاز ترش بخش فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی سوم آبان‌ماه به دومین ردیف فرآورشی این پالایشگاه رسید، اظهار کرد: با انجام مراحل راه‌اندازی برای شیرین‌سازی گاز در مدتی کوتاه و بهره‌برداری از ردیف دوم پالایشگاه فاز ۱۴، ظرفیت فرآورشی گاز کشور از پالایشگاه این طرح در مجموع به ۲۸ میلیون مترمکعب در روز رسید. سرپرست شرکت نفت و گاز پارس بهره‌برداری این ردیف پالایشی را سبب افزایش ظرفیت و پایداری بیشتر تأمین گاز در زمستان امسال عنوان کرد و افزود: به این ترتیب نیمی از چهار ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی (ردیف سوم و چهارم) در مدار تولید قرار گرفته است و مطابق با برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین‌شده، تلاش می‌شود دو ردیف باقیمانده این پالایشگاه (اول و دوم) نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد. پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی آخرین مجتمع پالایشگاهی در حال توسعه پارس جنوبی است که مراحل ساخت و راه‌اندازی آن از سوی شرکت نفت و گاز پارس به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران از سوی مجموعه‌ای از پیمانکاران داخلی به رهبری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حال اجراست و با تکمیل ساخت این پالایشگاه تا پایان امسال، پرونده توسعه بخش خشکی پارس جنوبی به‌طور کامل بسته می‌شود..

.


بازنشر از : مهر

پارس جنوبی

شرکت ملی نفت ایران

گاز