مهران محمدی امین

1401\08\23 22:36:11


جایگاه به جایگاه در پی بنزین سوپر!/ چرا بنزین سوپر کم شده؟

جایگاه به جایگاه در پی بنزین سوپر!/ چرا بنزین سوپر کم شده؟ انرژیهمشهری آنلاین نوشت:رئیس هیات مدیره کانون جایگاه داران کمبود بنزین سوپر در جایگاه های سوخت کشور را تایید کرد و گفت: جایگاه داران متقاضی بنزین سوپر در سامانه خرید ثبت نام می کنند اما معلوم نیست که چه زمانی بنزین به جایگاه مورد نظر اختصاص می یابد.

گزارش های میدانی و تماس شهروندان با همشهری آنلاین نشان می دهد جایگاه های سوخت با کمبود بنزین سوپر مواجه شده اند و همین موضوع برخی شهروندان را به دردسر انداخته است چرا که شرکت پخش فراورده های نفتی اطلاعات دقیقی در خصوص جایگاه هایی که به صورت آنلاین بنزین سوپر دارند ارائه نمی دهد.

جایگاه دارانی هم که متقاضی بنزین سوپر هستند به طور دقیق نمی دانند که بنزین چه زمانی به دست شان می رسد. لذا کسی که به دنبال بنزین سوپر است باید گاهی به چندین جایگاه سوخت در شهر سر بزند و اگر شانس با او یار باشد بتواند یک سکوی فعال پیدا کند. مسئولان صنف جایگاهداران سوخت کشور در پاسخ به علل کمبود بنزین سوپر در جایگاه ها را به دلایلی اعلام نکردند و پاسخ به این پرسش را به هفته آینده موکول کردند.

اما همایون صالحی، رئیس هیات مدیره کانون جایگاه داران در گفت و گو با همشهری آنلاین بر کمبود بنزین سوپر در جایگاه ها مهر تایید زد و گفت: مدت هاست که عرضه بنزین سوپر در جایگاه ها با تاخیر و کمبود مواجه شده است. یکی از دلایل آن هم این است که مصرف اصلی مردم بنزین معمولی است و تامین بنزین معمولی که در کارت مردم وجود دارد بسیار واجب تر است در نتیجه طبیعی است وزارت نفت و شرکت پخش فراورده های نفتی به دنبال این باشند که رضایتمندی آحاد مردم را به دست آورند. صالحی در ادامه افزود: از طرف دیگر چون به برخی از جایگاه ها در شهرستان های کوچک با تاخیر بنزین سوپر داده می شود، خودشان علاقه‌مند نیستند بنزین سوپر بیاورند.

آنها ابتدا باید خرید کنند و این بنزین در مخازن شان می ماند و چون این کار موجب کسری غیر متعارف می شود رغبتی به آوردن بنزین سوپر ندارند. رئیس هیات مدیره کانون جایگاه داران اظهار کرد: اما در کلانشهرها و شهرهای بزرگ متقاضیان بنزین سوپر زیادند به این دلیل که معمولا میزان اکتان ذکر شده برای خودروهای خارجی با بنزین سوپر همخوانی دارد. لذا بنزین سوپر برای بسیاری از خودروهای خارجی حیاتی و ضروری است.

خودروهای داخلی نیازی به بنزین سوپر ندارند اما ساز و کار خودروهای خارجی بر اساس بنزین یورو تعریف شده است. صالحی گفت: بنزین سوپر به دلیل بالا بودن درجه اکتانش و آرام سوزی بنزین ، درجه احتراق بهتری را برای خودروها رقم می زند. اما سیاست وزارت نفت و شرکت پخش فراورده های نفتی در شرایط کنونی این است که بنزین معمولی را تهیه کنند.

موضوع مهمی که باید به آن توجه کرد این است که کسانی که می خواهند از بنزین سوپر استفاده کنند در ۴ هزار و ۳۰۰ جایگاه کشور سرگردانند. در تهران نیز مشخص نیست از ۳۴۰ جایگاه سوخت، کدام جایگاه بنزین سوپر دارد. چون ممکن است یک جایگاه امروز بنزین سوپر داشته باشد و فردا سکوی بنزین سوپرش غیر فعال باشد.

صالحی هم با تایید این موضوع گفت: اینطور نیست که تمام جایگاه های استان تهران به طور همزمان و در آنِ واحد بنزین سوپر داشته باشند و شارژ شوند. مشخص نیست کدام جایگاه ها بنزین سوپر دارند. برنامه ریزی خاصی وجود ندارد و حتی خود جایگاه داران نیز نمی دانند چه زمانی سهمیه خود را دریافت خواهند کرد.

در واقع جایگاه داران متقاضی بنزین سوپر در سامانه خرید ثبت نام می کنند اما معلوم نیست که چه زمانی بنزین به جایگاه مورد نظر اختصاص می یابد. بنزین معمولی همه جایگاه ها به روزانه تامین می شود اما بنزین سوپر به علت کاهش تولید با فواصل زمانی مختلف توزیع می شود. گفتنی است قیمت هر لیتر بنزین سوپر سه هزار و ۵۰۰ تومان است.

بیشتر بخوانید : بنزین، سال آینده، گران می‌شود؟ / اعلام چشم انداز رسمی قیمت سوخت در سال ۱۴۰۲ ۴۶۲۲۰. .


بازنشر از : خبرآنلاین

نفت

قیمت نفت

بنزین