1401\08\07 19:42:20


سه نرخی شدن یا کاهش سهمیه؛ قرار است اتفاقی برای بنزین بیفتد؟/ شایعات مرموزی که خبر از احتمال یک تصمیم مهم می دهند

برخی در شبکه های اجتماعی نوشته اند که ممکن است نرخ بنزین آزاد افزایش یابد. برخی دیگر شایعه کرده اند که سهمیه یکهزار و 500 تومانی قطع شده و بنزین تک نرخی می شود. برخی دیگر هم از سه نرخی شدن قیمت بنزین سخن گفته اند. اما قرار است چه اتفاقی بیفتد؟

به گزارش خبر فوری، اتفاقاتی که در مورد بنزین در حال رخ دادن است نگران کننده به نظر می رسد. همه می دانند که قیمت بنزین در ایران نسبت به کشورهای دیگر نسبتا پایین است و هر بار که کشور با کمبود بودجه مواجه می شود، دولت سعی می کند با تغییر نرخ بنزین درآمدزایی کند. با این حال، این تغییر نرخ و سیاست توسط دولت و مجلس آنقدر بد انجام می شود که هر بار کشور را با یک بحران مواجه می کند.

کسی فراموش نمی کند که رویکرد اشتباه دولت قبل در قبال تغییر نرخ بنزین باعث اعتراضات آبان 98 و تعطیلی چند هفته ای کشور و هزینه های فراوان گردید. در آن زمان دولت سعی کرد از تاکتیک غافلگیری استفاده کند. به همین دلیل، یک شبه نرخ بنزین را تغییر داد و قیمت هر لیتر بنزین آزاد را به 3 هزار تومان رساند. این عمل غافلگیرانه نتیجه عکس داد و باعث یک انفجار در کشور شد و به اعتراضات و اغتشاشاتی بدل گشت. بعد از این، دولت مجبور شد برای آرام کردن مردم از یارانه بنزین استفاده کند اما حتی این سیاست هم جواب نداد و مردم نارضایتی خود را از این اقدام اعلام کردند.

به نظر می رسد دولت جدید نیز قصد دارد تغییراتی را در قیمت بنزین ایجاد کند اما روش درستی را در این سیاست پیش نگرفته است. گویا دولت جدید نه سیاست غافلگیری بلکه سیاست لاپوشانی را پیش گرفته است. اقداماتی در سطح دولت و مجلس درحال وقوع است اما این اقدامات همه مخفیانه بوده و اعلام عمومی نمی شوند. این سیاست می تواند مخرب باشد و دولت باید به نحو شفاف و صادقانه با مردم صحبت کرده و سیاست های جدید سوخت خود را اعلام کند.

تغییراتی که مرموز اما نگران کننده اند

هم اکنون نرخ بنزین با کارت سوخت یکهزار و 500 تومان و نرخ بنزین آزاد 3 هزار تومان است. این نرخ هنوز تغییری نکرده اما اتفاقاتی در حال وقوع است که این ظن را که ممکن است این نرخ تغییر کند، تقویت می کند. طبق مشاهدات، میزان استفاده از کارت سوخت در بسیاری از شهرها محدود شده و هر فرد با یک کارت سوخت و به صورت روزانه تنها می تواند 30 لیتر بنزین بزند. این سیاست ابتدا در استان گیلان اجرا شد و حالا در بیشتر مناطق کشور (به جز شهرهای بزرگ و پرجمعیت) به اجرا درآمده است.

همچنین، طبق اخبار رسیده در شهرهایی که در آنها سیاست محدودیت بنزین روزانه در حال اجراست، یک سیاست دیگر هم اجرا می شود. طبق اخبار رسیده، کارت های مخصوص بنزین آزاد از جایگاه های سوخت برداشته می شود. البته این مساله توسط برخی مسئولین رد شده اما برخی شهروندان شهرهای کوچک می گویند این سیاست همین حالا هم در شهرهایشان اجرا شده است.

همچنین، برخی اخبار در مورد کاهش سهمیه مخصوص برخی خودروها شنیده شده که صحت و سقم آن مشخص نیست اما نشان می دهد که تغییراتی در حال رخ دادن است.

قرار است چه اتفاقی برای بنزین بیفتد؟

شایعات مختلفی در رابطه با تغییر نرخ بنزین و شرایط آن شنیده می شود. برخی در شبکه های اجتماعی از این نوشته اند که ممکن است نرخ بنزین آزاد افزایش یابد. برخی دیگر شایعه کرده اند که سهمیه یکهزار و 500 تومانی قطع شده و بنزین تک نرخی می شود. برخی دیگر هم از سه نرخی شدن قیمت بنزین سخن گفته اند. این ادعای اخیر توسط برخی نمایندگان مجلس نیز شنیده می شود. فریدون عباسی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با پایگاه «بازار حالا» به صورت تلویحی احتمال ۳ نرخی شدن بنزین را تایید کرد. او با بیان اینکه ذخایر بنزینی دولت منفی شده، تاکید کرد: «به نظر می رسد که دولت می خواهد واردات بنزین توسط بخش خصوصی را آزاد کند تا از این محل تقاضای مازاد بر سهمیه موجود را پاسخ دهد.»

واردات بنزین توسط بخش خصوصی که در اظهارات عباسی نیز دیده می شود، یکی دیگر از سیاست های احتمالی دولت برای جبران کسری سوخت است. البته این اقدام (یعنی واردات بنزین توسط بخش خصوصی) بر خلاف واردات دولتی بنزین که به تایید مجلس احتیاج ندارد و دولت می تواند مستقیما و مستقلا آن را اجرا کند، احتیاج به تصویب و تایید مجلس شورای اسلامی دارد و به همین دلیل، در صورت اجرایی شدن علنی بوده و اخبارش به گوش همه خواهد رسید.

دولت چه هدفی را دنبال می کند؟

ناظران و مسئولان چند نظر درباره سیاست جدید احتمالی دولت در رابطه با سوخت دارند. برخی معتقدند تقاضای بنزین افزایش یافته و دولت به دنبال این است که از طریق واردات بنزین و بالطبع، اصلاح قیمت و سهمیه آن مانع از به هم خوردن تعادل بازار سوخت در داخل کشور شود. برخی دیگر معتقدند اصلاح قیمت و سهمیه بنزین سیاست جدید دولت برای ممانعت از قاچاق سوخت از ایران به کشورهای اطراف است و برخی دیگر هم برآنند که دولت سعی دارد از طریق سیاست جدید خود درآمد خود را بالا ببرد تا کسری بودجه خود را جبران کرده و حداقل در زمینه حمل و نقل با مشکل مواجه نگردد.

به این پرسش که کدام یک از این حدس ها درست است، فقط دولت می تواند  پاسخ دهد. عدم شفافیت دولت در این زمینه می تواند به طبل شایعات بکوبد و بیش از پیش به انتشار آنها کمک کند. بهتر است دولت سید ابراهیم رئیسی پیش از هر اقدامی به صورت شفاف و صادقانه سیاست خود را در قبال قیمت و سهمیه سوخت به مردم اعلام کند تا مشکلی پیش نیاید.


بازنشر از : منبع: خبر فوری