مهران محمدی امین

علی اکبر محرابیان وزارت نیرو خبرگزاری مهر وزیر نیرو گفت:برنامه‌ریزی برای تبدیل صندوق پژوهش‌وفناوری صنعت برق وانرژ

1401\10\17 16:21:08


صندوق پژوهش و فناوری نیرو تشکیل می‌شود

وزیر نیرو گفت:برنامه‌ریزی برای تبدیل صندوق پژوهش‌وفناوری صنعت برق وانرژی به صندوق پژوهش وفناوری نیرو درجهت توسعه منابع وتسهیلات به همه بخش‌های صنعت آب وبرق در دستور کار وزارت نیرو قراردارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، علی‌اکبر محرابیان در جلسه پانزدهم ستاد راهبری و هماهنگی حمایت از تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در صنعت آب و برق، افزود: «حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان باید بر اساس نیاز صنعت و برای حل مسائل وزارت نیرو متمرکز بوده و لازم است دراین‌خصوص اولویت‌بندی مسائل آب و برق صورت گیرد».

وی خاطرنشان کرد: بررسی روند توسعه صنعتی در کشورهای پیشرفته و همچنین ایران نشان می‌دهد که علم، پژوهش و فناوری می‌تواند نقش مؤثری در پیشرفت همه‌جانبه کشور و رشد تولید ناخالص ملی ایفا کند. وزیر نیرو گفت: آمارها همچنین نشان‌دهنده پیشرفت محسوس کشور در حوزه علم و پژوهش است. محرابیان افزود: دستاوردهای علمی باید تبدیل به محصول فناورانه شده و حمایت‌های دولت و سایر ارکان حاکمیتی از عناصر زیست‌بوم نوآوری در جهت رفع نیازمندی‌های صنعتی و اقتصادی کشور باشد.

تبلیغات
برق و روشنایی ساختمان
برق و روشنایی ساختمان

SearchBiz ارائه اطلاعات جامع در مورد فروش، اجاره، مشاوره و اجرا، تعمیرات و سرویس در حوزه صنعت و تولید در کشور.

وی خاطرنشان کرد: توسعه کمی و کیفی شرکت‌های دانش‌بنیان در وزارت نیرو با همین رویکرد، به‌ویژه در محورهای بهینه‌سازی و مدیریت مصرف، رشد بهره‌وری و کاهش تلفات، هوشمندسازی و تکمیل زنجیره ارزش صنعت آب و برق موردتوجه قرار دارد. وزیر نیرو به محورهایی چون بومی‌سازی و خودکفایی در بخش‌های استراتژیک، استحصال آب‌های ژرف و نامتعارف، بازیافت پساب، توسعه آب شیرین‌کن‌ها، کاهش تلفات در زنجیره تولید و شبکه آب و برق و انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: تبادل‌های انرژی با کشورهای همسایه و صادرات کالا و خدمات مهندسی دیگر محورهایی است که در رویکردهای دانش بنیانی حوزه آب و برق محور توجه است. محرابیان دررابطه‌با سیاست‌های حمایتی وزارت نیرو از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت آب و برق نیز خاطرنشان کرد: امسال اختصاص تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور حوزه آب و برق از منابعی چون بند «ط» تبصره ۱۵ قانون بودجه برنامه‌ریزی و اجرایی شد.

وزیر نیرو ادامه داد: همچنین برنامه‌ریزی برای تبدیل صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی به صندوق پژوهش و فناوری نیرو در جهت توسعه منابع و تسهیلات به‌تمامی بخش‌های صنعت آب و برق در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد. به گفته وی علاوه بر این، توانمندسازی صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی، توانمندسازی دانش‌بنیان‌های فعال در مراکز رشد پژوهشگاه نیرو، راه‌اندازی پارک علم و فناوری نیرو و نیز کارخانه نوآوری آب و برق به‌عنوان عناصر اصلی زیست‌بوم فناوری نیرو موردتوجه بوده است. محرابیان احصا و اولویت‌بندی طرح‌های پیشران صنعت آب و برق و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاهی را بخش دیگری از اقدام‌ها و برنامه‌های حمایتی وزارت نیرو در جهت شکل‌گیری هسته‌های فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان دانست..

.


بازنشر از : مهر

علی اکبر محرابیان

وزارت نیرو

خبرگزاری مهر