مهران محمدی امین

1402\10\12 17:11:13


مالیات جدیدی برای طلافروشان وضع نشده امیدوارم حواشی اخیر از بدفهمی باشد و غرض دیگری پشت کار نباشد

مالیات جدیدی برای طلافروشان وضع نشده / امیدوارم حواشی اخیر از بدفهمی باشد و غرض دیگری پشت کار نباشد اقتصاد کلانسخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه هیچ مالیات و نرخ جدیدی برای طلافروشان و سایر اصناف وضع نشده‌است، گفت: امیدوارم این حواشی اخیر ناشی از بدفهمی باشد و غرض دیگری پشت کار نباشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین سیداحسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت صبح امروز سه شنبه در نشست خبری با اشاره به افزایش ۰.۷ درصدی تورم در آذرماه گفت: در آذرماه ۰.۷ درصد تورم نسبت به آبان افزایش پیدا کرد که ناشی از مشکلات هزینه‌ای چند قلم کالای خاص در حوزه خوراکی مردم وجود داشت و سهمی که در اختلال در تولید گوشت قرمز منجر شد که افزایش تورم خوراکی‌ها به بیش از ۴ درصد برسد.

وی همچنین با اشاره به افزایش بیش از ۴ درصدی تورم در خوراکی‌ها، تاکید کرد: این افزایش به خاطر اختلال در گوشت قرمز و برخی اقلام دیگر بود که باعث شد تورم خوراکی‌ها به بیش از ۴ درصد در آذر برسد. خاندوزی ادامه داد: کاهش نرخ تورم در صدر پیگیری‌ها از بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های موثر در افزایش قیمت‌ها وجود داشته است. واردات ماهانه ۶ هزارتن گوشت قرمز گرم و ۸ هزار تن گوشت قرمز منجمد سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: رشد ۴.۱ درصدی خوراکی‌ها در آذر ۱۴۰۲ مساله‌ای بود که موجب شد هدف‌گذاری کنترل تورم نسبت به آنچه نظر بانک مرکزی و دولت بود افزایش پیدا کند.

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی تلاش کرده که بخشی از کسری و ناترازی را از طریق واردات موقت رفع کند. ماهانه ۶ هزار تن گوشت گرم و هشت هزار تن گوشت منجد برای تامین نیاز بازار گوشت قرمز کشور وارد بازار می‌شود تا انشالله این اختلال موضعی در ماه‌های آینده رفع شود. حرکت اقتصاد کشور در مسیر ثبات و پیش بینی پذیری تداوم یافته است خاندوزی تصریح کرد: دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود تلاش کرده با ابجاد انضباط مالی در بخش‌های مختلف دولت و کنترل نرخ بازار ارز رشد تورم را مهار کرده و فضای اقتصادی کشور را برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر کند.

تا امکان رشد مستمر در بخش‌های مختلف فراهم شود. وی گفت: آمار و داده‌های جدیدی که تواسط مرکز آمار و بانک مرکزی منتشر شده موید آن است که حرکت اقتصاد کشور در مسیر ثبات و پیش بینی پذیری تداوم یافته است. وزیر اقتصاد در ادامه در واکنش به برخی از هجمه‌ها به دولت تاکید کرد: برخی از دوستان رسانه‌ای مفاهیمی استفاده کردند که اصلا زیبنده عملکرد دولت نیست ار برچسب پوپولیسم به برخی آمارهای مراجع استفاده کردند آن هم توسط دولتی که در حال تحقق رویاهای دولت‌های قبل است.

تبلیغات
فروش چراغ ریسه سیم و کابل و کلید و پریز
لاله زار24 ارائه محصولات برق و روشنایی ساختمان از قلب بازار لاله زار برای سراسر کشور است.
# لاله زار - # لاله‌زار - # برق ساختمان

وی بیان کرد: دولت در زمینه انعکاس واقعیت‌ها هیچ ابایی ندارد و خود را برای رفع نقاط ضعف کشور مسئول می‌داند. یک موسسه ناتراز تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شود سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه نشست خبری خود گفت: نرخ تضمینی خرید گندم چندین نوبت در شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی مطرح شده است. سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به آخرین گزارش مرکز آمار در خصوص نرخ بیکاری گفت: بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری در پاییز امسال به ۷.۶ درصد کاهش یافته که کمترین نرخ بیکاری در دو دهه گذشته است.

البته همزمان با کاهش نرخ بیکاری، نرخ مشارکت ۰.۵ واحد درصد افزایش یافته که حاکی از افزایش مشارکت جمعیت فعال کشور است. وی ادامه داد: این در حالی است که بیکاری فارغ التحصیلان نیز به ١١.٥ درصد کاهش یافته است که یک ۱ واحد درصد در یکسال اخیر داشته است و اشتغال ناقص به ۸.۱ درصد کاهش یافته است و اشتغال در بخش‌های مختلف خدمات و صنعت نیز نسبت به پاییز سال قبل حاکی از افزایش است. خاندوزی تاکید کرد: کاهش نرخ بیکاری موید رشد اقتصادی باکیفیت ۶ ماهه امسال است.

سخنگوی اقتصادی دولت در خصوص رشد اقتصادی کشور نیز گفت: در شاخص رشد اقتصادی بر اساس آمار بانک مرکزی در نیمه اول سال جاری ۴.۷ درصدی بوده است که با وجود رشد ۳ درصدی سال گذشته، حفظ نرخ رشد در ۶ ماهه سال جاری نشانگر این است که مسیرهای ایجاد ارزش افزوده و تولید در بخش‌های کشور در نیمه اول امسال بهتر از سال قبل است. خاندوزی ادامه داد: نرخ رشد با نفت و بدون نفت روند رو به رشد شش ماهه نخست سال قبل را ادامه داده است و بر خلاف برخی ادعاها، چون این رشد همراه با کاهش بیکاری و افزایش اشتغال کشور بوده رشد باکیفیتی به شمار می‌رود و فقط بخش‌هایی که حائز درآمد هستند بدون ایجاد اشتغال، رشد نکرده اند بلکه همزمان با رشد اقتصادی تعداد شاغلان هم افزایش یافته است. هیچ مالیات و نرخ جدیدی برای طلافروشان و سایر اصناف وضع نشده‌است سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه نشست خبری تاکید کرد: طبق مصوبه جدید دولت از اول دی مکلف بود برای گروه‌هایی که به سامانه مودیان نپیوستند قانون را اجرایی کند.

وی افزود: صنف طلا فروشان نیز شامل این تکلیف می‌شدند که صدور فاکتور الکترونیکی خود را باید در پایانه‌های فروشگاهی ثبت و ضبط کنند. خاندوزی گفت: امیدوارم این حواشی اخیر ناشی از بدفهمی باشد و غرض دیگری پشت کار نباشد. بیشتر بخوانید: خبر وزیر اقتصاد برای سهامداران/ یک اتفاق مهم در راه است ۲۱۷.

.


بازنشر از : خبرآنلاین

سیداحسان خاندوزی

مالیات