مهران محمدی امین

1401\12\09 18:37:10


وزارت جهاد کشاورزی نابیناست / آمار دقیقی از فعالیت‌های کشاورزی نداریم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی نابیناست زیرا آمار دقیقی از فعالیت های کشاورزی به ویژه در تولید و زمین های زیر کشت ندارد در نتیجه نمی توان برنامه ریزی درست و دقیق داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، امروز سه شنبه نهم اسفند اولین کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی در محل سالن سران اجلاس برگزار شد.

سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در این کنگره ملی گفت: در آغاز دولت سیزدهم وزارت جهاد کشاورزی ۵ کار را در اولویت قرار داد؛ نخستین آن در تأمین غذای مردم است که از سوی کشاورز تأمین می‌شود. کشاورز برای موفقیت و بهره وری باید معیشت خوبی داشته باشد. وی افزود: با توجه به خرده کشاورزی در کشور چاره‌ای جز کشت قراردادی نداریم که درآمد کشاورز افزایش پیدا کند.

ساداتی نژاد ادامه داد: مراکز جهاد کشاورزی در استان‌ها باید شرکت‌های پشتیبان پیدا کنند که با کشاورز قرارداد ببندند. بانک مرکزی قبول کرده این قرارداد به هر بانکی برده شود به عنوان سند و وثیقه پذیرفته شده و به کشاورز تسهیلات پرداخت شود. وی اضافه کرد: پارامتر دوم در تأمین امنیت غذا الگوی کشت است.

الگوی کشت ابلاغ شده و تا اجرا باید موانع رفع شود. تلاش داریم در تأمین منابع مالی کمک شود و به این ترتیب در بودجه ۱۴۰۲ ردیفی برای الگوی کشت تعریف شده است. وزیر جهاد کشاورزی در ادامه اولویت‌های این وزارتخانه به اطلاعات و داده‌ها اشاره کرد و گفت: ایجاد رصدخانه و تأمین داده‌های درست از فعالیت‌های کشاورزی است.

در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی نابیناست چون آمار دقیقی از تولید محصولات و سایر فعالیت‌های کشاورزی ندارد. با نبود اطلاعات درست چگونه می‌توان برنامه ریزی مناسب و درست داشت. ساداتی نژاد با بیان اینکه امروز دچار مشکلات آماری هستیم تصریح کرد: این امر منجر به کمبود و پیشبرد تولید در کشور شده است.

داده‌ها و اطلاعات تخمینی و برآوردی است. به عنوان مثال اطلاعات به وزارت جهاد کشاورزی می‌رسد که در کشور دو میلیون رأس دام اضافه وجود دارد. دستور صادرات داده می‌شود اما دو ماه بعد با کمبود گوشت در بازار مواجه می‌شویم.

در طیور و محصولات کشاورزی هم همین گونه است. عنوان می‌شود فلان هکتار زیر کشت گوجه فرنگی است که در آمار تولیدی وزارت جهاد کشاورزی نیامده است. اعلام می‌شود ۸ هکتار زمین زیر کشت پیاز است و با مازاد تولید رو به رو هستیم.

مجوز صادرات داده می‌شود اما در ادامه با کمبود در داخل مواجه می‌شویم. وی تاکید کرد: مراکز جهاد کشاورزی نباید به دلیل نمره منفی آمار زیرکشت را با عدد بالا اعلام کنند زیرا این امر امنیت غذایی را زیرسوال می‌برد. او گفت: در حال حاضر آمار تولید محصولات کشاورزی از ۹۰ تا ۱۳۵ میلیون تن ذکر می‌شود که مشخص نیست آمار درست کدام عدد است.

بنابراین از ۵ محور اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی رصدخانه و جمع آوری داده‌های دقیق مهم‌ترین محور به شمار می‌رود. وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به سومین محور عنوان کرد: سنددار کردن اراضی کشاورزی از دیگر اولویت‌های این وزارتخانه بوده که قرار است تا پایان دولت سیزدهم سند زمین‌های کشاورزی در دست کشاورزان باشد. ساداتی نژاد صادرات و سرمایه گذاری را محور چهارم و پنجم عنوان کرد و گفت: در نهایت کاشت یک میلیارد اصله نهال از دیگر اقدامات وزارتخانه بوده که در این راستا امسال ۴۰ میلیون نهال و از سال آینده هر سال ۲۵۰ میلیون اصله نهال کاشته می‌شود تا این هدف گذاری به سرانجام برسد..

.


بازنشر از : مهر

سید جواد ساداتی نژاد

جهاد کشاورزی

وزارت جهاد کشاورزی