مهران محمدی امین

1401\07\29 13:02:42


پرونده مالیاتی ۲۰۰ شرکت بزرگ در انتظار حسابرسی ویژه

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: پرونده مالیاتی ۲۰۰ شرکت بزرگ که گمان کم اظهاری درآمدها و بیش اظهاری هزینه‌ها در آن‌ها می‌رود، "حسابرسی ویژه" می‌شوند.

داود منظور رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در دومین روز گردهمایی سالانه مدیران کل امور اقتصادی و دارایی سراسر کشور، با بیان اینکه فرار مالیاتی در شرکت‌های بزرگ عمدتاً به صورت بیش اظهاری هزینه‌ها و کم اظهاری درآمدها است گفت: ما حدود هزار پرونده با این مشخصات داریم که برای امسال، ۲۰۰ پرونده را در دست گرفته تا متوجه شویم کیفیت رسیدگی‌ها تاکنون چگونه بوده و با بررسی صحیح، چقدر می‌توان میزان وصولی از آن‌ها را افزایش داد.

منظور گفت این حسابرسی ویژه را ممیزان برگزیده از استان‌های مختلف، انجام می‌دهند. رئیس کل سازمان امور مالیاتی همچنین با اشاره به تأمین ۴۸ درصدی درآمدهای بودجه سال ۱۴۰۱ از محل مالیات و مقایسه آن با رقم ۳۰ الی ۳۵ درصدی سالیان قبل، اظهار داشت: در حال حاضر، دوران گذار مهمی از بودجه متکی به نفت به درآمد مالیاتی را طی می‌کنیم و این دوره اگر چه سخت، اما بخوبی در حال طی شدن است. منظور با بیان اینکه در سالجاری، متوسط درآمد مالیات ماهانه کشور معادل ۴۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است، این رقم را برای سال ۱۴۰۰ معادل ۲۵ و سال ۱۳۹۹ معادل ۱۵ هزار میلیارد تومان عنوان کرد که تحولی مهم محسوب می‌شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: در شش ماهه امسال میزان درآمدهای مالیاتی کشور معادل ۲۳۱ هزار میلیارد تومان، یعنی ۵۰.۸ درصد کل درآمدهای پیش بینی شده بوده است که با توجه به اینکه عموماً، درآمدهای ما در نیمه اول سال، زیر ۴۰ درصد است، اتفاقی بی سابقه به شمار می‌آید. منظور افزود: بنابراین ما هیچ نگرانی برای نیمه دوم سال نداریم، چون همواره، درآمدهای ما در نیمه دوم سال، بیشتر از نیمه اول است. رئیس سازمان امور مالیاتی کشور یادآور شد: این در شرایطی است که ما با توجه به شرایط رکودی اقتصاد، بسیار مراعات حال مؤدیان را به لحاظ تقسیط بدهی‌ها، بخشودگی جرایم و دادن تنفس مالیاتی به بنگاه‌های آسیب دیده می‌نمائیم.

تبلیغات
مشاوره خدمات مالیاتی
مشاوره خدمات مالیاتی

گروه مشاوره و توسعه مدیریت تیارا ارائه خدمات مالیاتی تنظیم و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده - تنظیم و ارسال معاملات فصلی- تنظیم اسناد مربوط به دفاتر کانونی- تحریر دفاتر قانونی- تنظیم اظهارنامه مالیاتی (سالانه)- شرکت در جلسات رسیدگی مالیاتی- تنظیم لوایح دفاعیه جهت اعتراض به برگ تشخیص های مالیاتی - صادره و شرکت در هیات های حل اختلاف به کسب و کارها - مشاوره خدمات مالیاتی - اظهارنامه مالیاتی - اظهارنامه ارزش افزوده

منظور با بیان اینکه ظرفیت‌های مالیاتی کشور، هنوز فراتر از این ارقام است، گفت: در یک سال گذشته، تمرکز اصلی ما عمدتاً بر جلوگیری از فرار مالیاتی و نیز هوشمند سازی بوده است. وی گفت: نتیجه تمرکز بر فرار مالیاتی در این مدت، شناسایی ۲.۲ میلیون نفر، مؤدی جدید مالیاتی و دریافت ۱.۵ میلیون اظهارنامه جدید از اشخاص حقیقی است. رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: خوشبختانه مالیات ابرازی مشاغل نیز امسال ۲۰۰ درصد نسبت به قبل رشد داشته است، یعنی هم تعداد افراد و هم میزان تمکین مالیاتی زیاد شده است.

منظور افزود: در بخش اشخاص حقوقی هم اتفاق مشابهی افتاده و تعداد این مؤدیان از ۳۲۰ به ۳۳۰ هزار نفر در سالجاری افزایش یافته است. وی همچنین از جهش قابل توجه در رقم مالیات ابرازی از ۶۵ به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در سالجاری خبر داد و گفت: این یعنی اینکه مؤدیان پذیرفته اند که اشراف سازمان امور مالیاتی در حال افزایش است. منظور گفت: در تمام دنیا مردم می‌دانند که اگر مالیات ندهند، جرم کیفری متوجه آن‌ها خواهد شد و این همان اتفاقی است که در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم افتاد و برای اولین بار، فرار مالیاتی، کم اظهاری، زیاد نشان دادن هزینه‌ها و … بعنوان جرم کیفری معرفی شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: در همین راستا، در برخی استان‌ها، برای افراد دارای سابقه فرار مالیاتی، پرونده تشکیل داده و به قوه قضائیه فرستادیم. منظور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع مدیران استانی وزارت متبوع، بحث توسعه هوشمند سازی و پیاده سازی دولت الکترونیک در مالیات را از جمله محورهای کاری این سازمان عنوان کرد و گفت: ما حدود ۵۰ نقطه تماس بین مؤدی با ممیز مالیاتی را شناسایی کرده ایم که بخاطر ارتقای سلامت اداری و تسهیل امور خود مردم، باید به حداقل برسد. وی تصریح کرد: تمام این مراجعات و نقاط تماس مردم با سازمان امور مالیاتی باید در قالب پنجره واحد سازمان امور مالیاتی کشور صورت گیرد؛ در حال حاضر هم هر کس به آن مراجعه کند، تمام اطلاعات مالیاتی خود را مشاهده می‌کند..

.


بازنشر از : مهر

امور اقتصادی و دارایی

حسابرسی

سازمان امور مالیاتی کشور