مهران محمدی امین

1403\04\19 17:44:06


پزشکیان در چه شرایطی اقتصاد ایران را تحویل می‌گیرد مهمترین اعداد اقتصاد ایران را ببینید

پزشکیان در چه شرایطی اقتصاد ایران را تحویل می‌گیرد؟/ مهمترین اعداد اقتصاد ایران را ببینید اقتصاد کلاناقتصاد ایران از بحران‌های تعددی رنج می‌برد و ار چنین نبود شعارهای کاندیداها در انتخابات اخیر همگی بر مساله‎ اقتصاد تمرکز نمی‌کرد.

زهرا علی‌اکبری- در حالی که امارها نیز نشان از لاغر شدن طبقه‌ی متوسط در ایران دارد اما رای‌دهندگان در اتخابات چهاردهم ریاست جمهوری به طرح‎های عجیب و غریب اقتصادی و وعده‌هایی مبتنی بر دریافت اعتبار طلا و نصف شدن قیمت بنزین و زمین رایگان دست رد زدند.

این نکته نشان از آن دارد که اکثریت جمعیت رای‌دهنده در ایران به این نکته واقفند که این طرح‌ها امکان ارای ندارد و در صورت اجرا نیز مضرات ناشی از ان بر مزایایش سنگینی خواهد کرد. اقتصاد ایران از پس سال‌های متوالی تحریم و مواجهه‌ی جدی با تشدید تحریم و اچرای تحریم نفتی، با بحرانی بسیار جدی روبروست. آنچه در برنامه هفتم دیده شده است، آمال و آرزوهایی است که برای برون رفت از وضعیت کنونی ترسیم شده است.

هر چند پزشکیان خود را متعهد به اجرای مفاد پیش‌بینی شده در برنامه‌ی هفتم می‌داند اما برخی کارشناسان بر این عقیده‌اند که اجرای برخی پیش‌بینی‌ها نظیر دستیابی به رشد سالانه هشت درصد پیش‎نیازهایی دارد که در شرایط کنونی در ایران فراهم نیست. با این حال آنچه مهم است، ارائه‌ی تصویری تام و تمام و روشن در خصوص وضعیت اقتصادی است تا مشخص شود دولت چهاردهم در کدام شرایط در پاستور مستقر می‌شود. نکته‌ی مهم و اساسی اما اینجاست که دولت سیزدهم عملکرد خود را در حوزه‎های اقتصادی بسیار مثبت ارزیابی کرده و دست‌اندرکاران این دولت معتقدند دستاوردهای اقتصادی آن‌ها قابل توجه بوده است..

.


بازنشر از : خبرآنلاین

اقتصاد ایران

مسعود پزشکیان

رقابت انتخاباتی

بورس تهران

زهرا علی اکبری