مهران محمدی امین

1402\10\12 23:40:20


چرا آمار تحویل خودروهای وارداتی به مردم اعلام نمی‌شود؟

چرا آمار تحویل خودروهای وارداتی به مردم اعلام نمی‌شود؟ صنعتعدم شفاف سازی و تحویل قطره چکانی خودروهای وارداتی به مردم در حالی انجام می شود که بازار قیمت خودروهای وارداتی هر روز ملتهب تر شده و هر کس رقم های مختلفی را برای این خودروها که هنوز راهی بازار نشده اند اعلام میکند.

واردات خودرو که قرار بود با سرعت انجام و تا حدودی بازار خودرو را از رکود خارج کند همچنان با چالش روبه رو است و عملاً هنوز خبری از تحویل خودروهای ثبت نامی به متقاضیان نیست.

آنطور که ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید:از اواخر سال گذشته حدود ۳۴ هزار نفر در سامانه مرتبط با فروش خودرو وارداتی ثبت نام کرده بودند که پس از مدتی تعدادی از این متقاضیان انصراف دادند به نحوی که ۳۵۰۰ نفر از متقاضیان در این مدت از دریافت خودرو خارجی انصراف داده اند و مبالغ واریزی نیز به حساب آنها عودت داده شده است. به گفته وی، در حال حاضر حدود ۲۲ هزار نفر در سامانه فروش خودرو وارداتی همچنان به عنوان متقاضی خرید این خودروها حضور دارند. البته حدود ۷۵۰۰ متقاضی نیز به صورت قطعی خودروی واراتی خود را از طریق سامانه انتخاب کرده اند.

سازمان توسعه تجارت: ۳۵۰۰ دستگاه خودرو در بنادر ماند وی افزود: تا کنون بیش از ۸۴۰۰ دستگاه خودرو از برندهای مختلف در سامانه مذکور عرضه شده است. این درحالی است که در مجموع بیش از ۸۰۰۰ دستگاه خودرو وارد بنادر کشور شده است که از این تعداد حدود ۴۵۰۰ دستگاه خودرو نیز از گمرکات مختلف ترخیص شده است. براساس گفته های این مقام مسئول در حال حاضر ۴۵۰۰ خودرو از گمرک ترخیص شده و حدود نیمی از این خودروها ترخیص و اصطلاحاً پلاک شده است اما از آن طرف مشتریان انگشت شماری به خودروهای خود رسیده اند.

تبلیغات
فروش چراغ ریسه سیم و کابل و کلید و پریز
لاله زار24 ارائه محصولات برق و روشنایی ساختمان از قلب بازار لاله زار برای سراسر کشور است.
# لاله زار - # لاله‌زار - # برق ساختمان

مشخص نیست چرا شرکت ها و حتی وزارت صنعت در این رابطه شفاف سازی نمی کند که چه تعداد خودرو به دست مردم رسیده است و اینکه چرا شرکت ها تمایلی به تحویل خودروها به مردم ندارند؟ بر اساس تازه ترین گزارش گمرک ایران، آمار واردات قطعی انواع خودرو سواری در ۹ ماهه سال جاری ذیل ردیف تعرفه ۸۷۰۳ به تعداد ۴۳۸۶ دستگاه و به ارزش ۸۶ میلیون و ۴۷۸ هزار دلار بوده است. این در حالیست که در ۹ ماهه سال گذشته تعداد ۲۴۷ دستگاه خودرو سواری به ارزش ۷ میلیون و ۵۱۳ هزار دلار وارد کشور شده بود. با وجود این آمار وزارت صمت در مورد خودروهایی که فرایند ترخیص تا شماره گذاری را طی کرده اند توضیحاتی را مطرح نمی کند تا تکلیف خودروهای عرضه شده مشخص شود.

عدم شفاف سازی و تحویل قطره چکانی خودروهای وارداتی به مردم در حالی انجام می شود که بازار قیمت خودروهای وارداتی هر روز ملتهب تر شده و هر کس رقم های مختلفی را برای این خودروها که هنوز راهی بازار نشده اند اعلام میکند. جالب اینجاست برخی معتقدند تعلل دو خودروساز بزرگ داخلی در تحویل خودروها دلیل التهاب بیشتر قیمت ها در بازار است تا شاید به برکت این موضوع مجوز های جدید واردات خودرو را از دولت بگیرند. در این رابطه وزارت صنعت باید شفاف سازی کند تا بازار خودرو رنگ آرامش به خود گرفته و متقاضیان با سرعت بیشتری خودروهای ثبت نامی را تحویل بگیرند.

بیشتر بخوانید: خبر مهم وزارت صنعت برای بازار خودرو/ توکلی: تا پایان سال قیمت خودرو این‌گونه تغییر می‌کند ۲۱۷. .


بازنشر از : خبرآنلاین

واردات خودرو

وزارت صمت