مهران محمدی امین

سازمان توسعه تجارت ایران صادرات غیرنفتی وزارت صنعت معدن و تجارت افزایش تولید و کاهش

1401\07\07 13:55:18


کاهش قیمت روغن و برنج. ورود خودروهای خارجی به بازار از آذرماه

افزایش تولید و کاهش صادرات فولاد، ورود خودروهای خارجی به بازار از آذر ماه، توسعه تجارت ایران و تایلند و افزایش 45 درصدی صادرات به کشورهای دریای خزر از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صمت بود.

به گزارش خبرنگار مهر، افزایش تولید و کاهش صادرات فولاد، ورود خودروهای خارجی به بازار از آذر ماه، امسال باید ۱.۶ میلیون خودرو تولید شود، آزادسازی صادرات تایر، روغن موتورهای بدون شناسه کالا از ۱۵ مهر ماه، قاچاق تلقی می‌شوند، افزایش ۴۵ درصدی صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر، توسعه تجارت ایران و تایلند و کاهش قیمت روغن و برنج از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.

افزایش تولید و کاهش صادرات فولاد بررسی آخرین آمار مربوط به صنعت فولادسازی نشان می‌دهد که در ۵ ماه نخست امسال، اگرچه تولید فولاد رشد ۱۷ تا ۲۱ درصدی داشته اما در مقابل صادرات با کاهش قابل توجهی مواجه شده است. (جزئیات بیشتر) ورود خودروهای خارجی به بازار از آذر ماه علیرضا مناقبی رئیس مجمع واردات گفت: به نظر می‌رسد که از ابتدای مهرماه امکان واردات خودرو وجود داشته باشد ولی از آنجایی که شرکت واردکننده بر اساس قانون باید فرآیند ثبت سفارش را طی کند و همچنین مراحل تخصیص و تأمین ارز را نیز بگذراند، بنابراین اگر همه مراحل بر اساس آنچه که پیش بینی شده جلو برود، احتمالاً از آذر و دی ماه باید شاهد ورود خودروهای وارداتی به بازار کشور باشیم. امسال باید ۱.۶ میلیون خودرو تولید شود امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه میزان خودروهای تولیدی سال گذشته به ۹۰۰ هزار دستگاه نرسید، گفت: برای امسال تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه هدف‌گذاری شده است؛ ۷۵۰ هزار دستگاه برای ایران خودرو، ۶۵۰ هزار دستگاه برای سایپا و بقیه برای سایر خودرو سازان خصوصی برنامه ریزی شده است.

وی اظهار کرد: برای رسیدن به این هدف باید گلوگاه‌های زنجیره تأمین شأن برطرف شود، اما برای افزایش تولید در نیمه نخست سال باید خودروسازان فعالیت خود را بیشتر کنند؛ به طور مثال تولید ایران خودرو باید تا آخر سال، رشد حدود ۶۰ درصدی داشته باشد یعنی در ایران خودرو باید یک جهش تولید رخ دهد. البته وزارت صمت حمایت‌های لازم را از خودروسازان به عمل می‌آورد، اما اصل ماجرا خود صنعت است که باید رشد تولید ایجاد کند. آزادسازی صادرات تایر علی اکبر شامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی کشور اعلام کرد که صادرات تایر آزاد شده است.

خلع ید از ۲۲۵ هکتار زمین علی رسولیان رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: سال گذشته بیش از هزار و ۸۰۰ پرونده به مراجع قضائی ارجاع شد و حداقل ۹۰۰ هکتار زمین در دو روش، استفاده از محاکم قضائی و تفاهم نامه به دولت، برگشت داده شد. همچنین در شش ماه نخست امسال، تقریباً ۲۲۵ هکتار زمین را در دادگاه خلع ید کردیم. روغن موتورهای بدون شناسه کالا از ۱۵ مهر ماه، قاچاق تلقی می‌شوند بر اساس اعلام اتاق اصناف ایران، از ۱۵ مهر ماه دستگاه‌های نظارتی، هرگونه روغن موتور بدون شناسه کالا موجود در واحدهای صنفی توزیعی را قاچاق تلقی کرده و طبق قانون با آن برخورد کنند.

افزایش ۴۵ درصدی صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر رحمت الله خرمالی مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: بر اساس آمارهای گمرکی در پنج ماهه نخست سال جاری، صادرات ایران به کشورهای حاشیه دریای خزر ۸۱۴ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۵ درصد رشد داشته است. کاهش قیمت روغن و برنج رضا کنگری رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: قیمت روغن ۵ کیلویی نسبت به دو ماه اخیر که ۴۰۰ هزار تن بود الان ۲۹۵ هزار تومان شده است و روغن مایع ۹۰۰ گرمی که ۶۸ هزار تومان بوده الان ۵۵ هزار تومان شده است. وی در خصوص قیمت برنج گفت: قیمت برنج ایرانی حدوداً ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است و بار قدیم گران‌تر بوده و الان بار جدید حدوداً ۴۰ الی ۴۵ هزار تومان شده است.

برنج ایرانی اعلا از ۹۰ هزار تومان تا ۱۱۵ تومان در بازار موجود است. توسعه تجارت ایران و تایلند رئیس سازمان توسعه تجارت در جریان دیدار با سفیر تایلند در ایران برای برگزاری جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تایلند اعلام آمادگی کرد. علیرضا پیمان پاک در این دیدار یکی از روش‌های دیگر برای توسعه تجارت میان دو کشور را بحث تهاتر برشمرد و تاکید کرد: در حال حاضر با کشورهای روسیه، هند، بلغارستان، عمان، پاکستان و … با همین شیوه همکاری می‌کنیم زیرا این روش نیاز به تبادلات مالی نداشته و طرفین بدون مشکلات تحریمی، ارتباطات تجاری خود را پیگیری می‌کنند.

وی با بیان اینکه مکانیزم‌های همکاری در این مدل تجارت متفاوت است، یادآور شد: پیشنهاد می‌شود یک هیأت تجاری ایرانی که به فرایند تهاتر مسلط است، به تایلند اعزام شده تا پس از برگزاری نشست‌های تخصصی، مکانیزمی طراحی شود تا در توسعه تجارت میان دو کشور، در شرایط تحریمی و غیرتحریمی مورد استفاده قرار بگیرد و نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد. (جزئیات بیشتر). .


بازنشر از : مهر

سازمان توسعه تجارت ایران

صادرات غیرنفتی

وزارت صنعت معدن و تجارت