مهران محمدی امین

کنفرانس کشورهای عضو تغییرات اقلیم (کوپ ۲۷ )در شرایطی افتتاح شد که افغانستان ششمین کشوری است که از تغییرات آب و هوا بیشترین ضرر را متحمل شده است.

1401\08\16 20:03:08


کنفرانس کوپ ۲۷ بدون حضور افغانستان آغاز شد

کنفرانس کشورهای عضو تغییرات اقلیم (کوپ ۲۷ )در شرایطی افتتاح شد که افغانستان ششمین کشوری است که از تغییرات آب و هوا بیشترین ضرر را متحمل شده است.

همزمان با افتتاح اجلاس بین المللی اجرایی اقلیم در شهر شرم الشیخ در کشور مصر، طالبان با نشر اعلامیه ای از جامعه جهانی تقاضای کمک کرده است تا در افغانستان ثبات اقتصادی برقرار شود.

همچنان یوناما در افغانستان در خبری گزارش داد با اینکه افغانستان در این تغییرات کم ترین نقش را داشته است بیشترین خسارت ها را متحمل شده است. 

بیشترین مشکل متوجه افراد عادی افغانستان که دارای اقتصاد بسیار ضعیف هستند، می باشد.

چرا که اقتصاد مردم افغانستان بسیار وابسته به معیشت زراعتی است و تغییرات در اکو سیستم مستقیما بر محصولات آنها تاثیر منفی وارد می کند.

رامز الاکبروف،‌ معاون هماهنگ‌کننده امور کمک‌های بشری ملل متحد در افغانستان گفته بود که مردم این کشور بر پرتگاه تغییرات اقلیمی ویرانگر ایستاده اند و حکومت فعلی در افغانستان تهدیدهای ناشی از آن را باید جدی بگیرد.

این در حالی است که افغانستان قبلاً شاهد چندین سال خشکسالی بوده و سیلاب‌های سال روان و زلزلۀ شدید در جنوب شرق این کشور در ماه جون به گفتۀ این مقام سازمان ملل متحد جوامع را در سراسر مناطق روستایی ویران کرده و تصویری از آنچه احتمالاً در راه است، را ارایه کرده است.

به گفتۀ آقای الاکبروف، این مردم عادی افغانستان هستند که بیشترین آسیب را در هنگام وقوع شوک‌های اقلیمی می‌بینند و این ویرانگر است که آسیب‌پذیرترین افغان‌ها بار بار فجایع طبیعی را متحمل می‌شوند.

معاون هماهنگ‌کننده امور کمک‌های بشری ملل متحد در افغانستان تاکید کرد که هنوز هم مردم افغانستان نمی‌توانند به تنهایی با این چالش روبرو شوند. از همین‌رو جامعه بین‌المللی و کمک‌کنندگان را تشویق کرد که شجاعانه و خلاقانه در مورد حمایت بلندمدت سازگاری اقلیمی در افغانستان فکر کنند.

اکبروف اضافه کرد که خشکسالی در بسیاری از نقاط افغانستان در حال تبدیل‌شدن به یک امر عادی شده و بارندگی‌های شدید منجر به سیل و لغزش زمین می‌شود، عواقبی که نه تنها برای زندگی افغان‌ها، بلکه برای توسعه اقتصادی، عدم مصوونیت غذایی و مهاجرت تاثیرات جدی خواهد داشت.

این در حالی است که بر اساس معلومات سازمان ملل متحد، افغانستان کشوری است که کمترین آمادگی را در برابر شوک‌های اقلیمی دارد و در ردیف ششم کشورهای دارای بیشترین آسیب تهدیدهای اقلیمی در جهان قرار گرفته است.

. .


بازنشر از : منبع: باشگاه خب