«نفوذ»؛ مستند افشاگرانه درباره فعالیت‌های جاسوسی آمریکا در یمن ایالات متحده امریکا یمن علی عبدالله صالح شبکه المس

1402\02\31 21:51:14


«نفوذ»؛ مستند افشاگرانه درباره فعالیت‌های جاسوسی آمریکا در یمن

شبکه المسیره در یک مستند جدید تحت عنوان نفوذ با استناد به برخی مدارک و اسناد محرمانه، از تلاش آمریکا برای ایجاد یک پایگاه سازمان جاسوسی ایالات متحده آمریکا (سیا) در یمن، پرده برداشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، شبکه المسیره یمن به تازگی در یک مستند به فعالیت‌های خطرناک سرویس جاسوسی آمریکا در یمن در دهه نخست قرن جاری پرداخته است.

این مستند به نفوذ آمریکا در یمن از طریق آموزش ارتش وقت یمن و ارسال تجهیزات و سلاح به یمن اشاره کرده است؛ تجهیزات و سلاح‌هایی که بعدها مشخص شده جهت ساخت پایگاه سیا در یمن بوده است.

مستند نفوذ از سندی رسمی پرده برداشته که در آن سفارت یمن در واشنگتن به دیدار عبدالوهاب الحجری، سفیر وقت یمن در ایالات متحده آمریکا با جیم هیوز، مدیر وقت اداره خاورمیانه سیا در سال ۲۰۰۲ اشاره کرده است.

در این دیدار، هیوز، الحجری را از برنامه‌ریزی آمریکا برای فعالیت در یمن آگاه کرده و به وی اعلام کرده که در آینده تجهیزات و اطلاعات لازم جهت اقدامات اجرایی ارایه خواهد شد.

بر اساس این مستند،علی عبدالله صالح، رییس جمهور پیشین یمن نیز در دیدار با مدیر سیا دستور داده که تمامی کمک‌های لازم به مدیر پایگاه سیا در یمن صورت بپذیرد.

این مستند از دیدار دیگری در سال ۲۰۰۲ میان رشاد العلیمی، وزیر کشور سابق یمن و ادموند هال، سفیر پیشین آمریکا در یمن پرده برمی‌دارد.

در این دیدار هال از العلیمی خواسته که تجهیزات لازم برای ساخت اتاق عملیات سیا بدون هرگونه بازرسی از طریق فرودگاه، وارد یمن شود.

همچنین مستند نفوذ به تجهیزات و دستگاه‌هایی اشاره می‌کند که بنا به سند اداره اطلاعات نظامی وزارت دفاع یمن در سال ۲۰۰۲ توسط هواپیمای آلبرت کالند، فرمانده وقت عملیات نیروهای ویژه آمریکا بدون اطلاع قبلی وارد فرودگاه صنعا شده است.

کالند با گمراه‌کردن مدیران فرودگاه اعلام می‌کند که این تجهیزات، کمک‌هایی برای نیروهای ویژه یمن هستند؛ اما بعدها مشخص می‌شود که این تجهیزات به سفارت آمریکا در یمن منتقل شده است.

این مستند به ترددهای بسیار هواپیماهای نظامی آمریکا پس از سال ۲۰۰۲ و ورود صهیونیست‌ها به یمن با گذرنامه‌های آمریکایی و اروپایی بدون پایبندی به اقدامات رسمی می‌پردازد.

بر طبق مستند نفوذ، کنسول یمن در میشیگان آمریکا در گزارشی به وزارت خارجه وقت یمن از به خدمت‌گرفتن اتباع یمن در نیروهای امنیتی و نظامی آمریکا خبر می‌دهد.

وی اعلام می‌کند که این افراد مجبورند تابعیت یمنی خود را لغو کنند تا به یمن و کشورهای همسایه آن فرستاده شوند.

همچنین در این مستند، سندی بسیار محرمانه از اداره اطلاعات نظامی یمن در سال ۲۰۰۲ رونمایی شده که از تحرکات بدون اطلاع قبلی عناصر آمریکایی در صنعا و دیگر شهرهای یمن پرده برمی‌دارد و از مشاهده این عناصر در صحنه برخی اتفاقات امنیتی و انفجارات صنعا خبر می‌دهد.


بازنشر از : مهر

ایالات متحده امریکا

یمن

علی عبدالله صالح

شبکه المسیره در یک مستند جدید تحت عنوان نفوذ با استناد به برخی مدارک و اسناد محرمانه، از تلاش آمریکا برای ایجاد یک پایگاه سازمان جاسوسی ایالات متحده آمریکا (سیا) در یمن، پرده برداشته است.


قفسه فلزی - قفسه انبار