مهران محمدی امین

1401\10\14 00:27:14


اردوغان با پوتین و زلنسکی درباره حل بحران اوکراین گفتگو می کند

اردوغان قصد دارد به زودی با پوتین و زلنسکی درباره راه حل بحران اوکراین گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «ابراهیم کالین»، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز سه شنبه اعلام کرد که «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه قصد دارد روز چهارشنبه با همتایان روس و اوکراینی خود ارتباط برقرار کند.

کالین در یک شبکه تلویزیونی گفت: «رئیس جمهور قصد دارد فردا با پوتین و زلنسکی تلفنی صحبت کند.» به گفته کالین، اردوغان قصد دارد در گفت و گو با رؤسای جمهور روسیه و اوکراین بر راه حل های بحران اوکراین تمرکز کند. اردوغان پیشتر نیز خواستار پایان جنگ اوکراین شده بود. رئیس‌جمهور ترکیه ماه گذشته هم گفته بود که همچنان امیدش برای دیدار حضوری سران روسیه و اوکراین در آنکارا را از دست نداده است.

وی دراین‌باره گفت: «ترکیه، به عنوان کشوری که از سیاست متوازن پیروی می‌کند، تمایل دارد به هر دو طرف گوش کند. به همین علت ما اشتیاق داریم سران دو کشور را به هم نزدیک کنیم.» اردوغان همچنین افزود: «ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهور روسیه) می‌خواهد بحران اوکراین هر چه زودتر پایان یابد، و طرف اوکراینی نیز باید در این زمینه با مسکو به درک مشترکی برسد.» رئیس‌جمهور ترکیه در حالی امیدوار به دیدار حضوری سران روسیه و اوکراین است که «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل هفته گذشته تأکید کرد احتمال گفت‌وگوی مستقیم بین ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، فعلاً بعید است، اما آمادگی دارد که برای انجام این دیدار نقش آفرینی کند. پوتین جمعه گذشته اعلام کرد آمادگی گفت‌وگو با زلنسکی را دارد، اما آنها باید موافق کنند و اوکراین فعلاً گفت‌وگو برای کاهش تنش‌ها و پایان جنگ را رد می‌کند و از طرفی مقامات اوکراین هم می‌گویند تنها زمانی به میز مذاکره می‌آیند که روسیه نیروهای خود را از مناطق تحت سیطره خود خارج کند.

رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در واکنش به درخواست جمهوری‌های دونباس در شرق اوکراین و همچنین به منظور «نازی‌زدایی و غیرنظامی‌کردن اوکراین»، فرمان آغاز «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین را صادر می‌کند تا از مردمی که هشت سال مورد سوءاستفاده و نسل‌کشی رژیم کی‌یِف بوده‌اند، حفاظت کند و اوکراین از وجود «نئونازی‌ها» پاکسازی شود.. .


بازنشر از : مهر

ابراهیم کالین

رجب طیب اردوغان

ولودیمیر زلنسکی

ولادیمیر پوت