مهران محمدی امین

1401\10\12 18:55:41


افزایش تعطیلی کسب‌وکارها در انگلیس طی سال ۲۰۲۲

ایرنا/ داده‌های آماری نشان می‌دهد که سال گذشته میلادی (۲۰۲۲) شمار کسب‌وکارها، فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی که در انگلیس تعطیل شده‌، جهش قابل توجهی را تجربه کرده است. مرکز تحقیقات خرده‌فروشی انگلیس نشان می‌دهد که در عرض ۱۲ ماه گذشته بیش از ۱۷ هزار مرکز تجاری بسته شده که بالاترین آمار در پنج سال گذشته بشمار می‌رود.

داده‌های آماری نشان می‌دهد که سال گذشته میلادی (۲۰۲۲) شمار کسب‌وکارها، فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی که در انگلیس تعطیل شده‌، جهش قابل توجهی را تجربه کرده است.مرکز تحقیقات خرده‌فروشی انگلیس نشان می‌دهد که در عرض ۱۲ ماه گذشته بیش از ۱۷ هزار مرکز تجاری بسته شده که بالاترین آمار در پنج سال گذشته بشمار می‌رود.

این میزان در قیاس با سال قبل از آن نیز ۵۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.این درحالیست که شمار کسانی که بر اثر این تحول اقتصادی بیکار شده‌اند نیز افزایش چشمگیری داشته است. آمارها نشان می‌دهد بیش از ۱۵۰ هزار نفر طی یک سال گذشته بیکار شده‌ که ۴۳ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر است.کارشناسان معتقدند که صاحبان مشاغل پس از پایان کمک‌های مالی دولت برای دوران همه‌گیری کرونا، با چالش‌های اقتصادی جدی مواجه شدند زیرا قیمت‌ها به سرعت افزایش یافت، خریداران مخارج خود را کاهش دادند و هزینه نگهداری فروشگاه‌ها، عمدتا به دلیل جهش بهای انرژی سر به فلک کشید.تحقیقات مرکز تحقیقات خرده‌فروشی انگلیس نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ تقریبا ۴۷ فروشگاه در روز تعطیل شد. این درحالیست که تنها حدود یک سوم تعطیلی ها به دلیل ورشکستگی بوده است؛ یک سوم دیگر به دلیل صرفه‌جویی فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای کاهش هزینه‌ها و یک سوم دیگر نبود صرفه اقتصادی صورت گرفت.جهش بی‌سابقه شاخص تورم و افزایش افسارگسیخته هزینه‌های زندگی در انگلیس، جزیره را در بدترین شرایط اقتصادی نیم قرن گذشته قرار داده است.

این واقعیت که دورنمایی از بهبود اوضاع دیده نمی‌شود و مقام‌های رسمی هم درباره تشدید اوضاع هشدار می‌دهند، مردم کشور را شوکه کرده است.نرخ تورم در عرض دوازده ماه گذشته از محدوده ۲ به ۱۰.۷ درصد رسیده و در مسیر عبور از مرز ۱۵ درصد قرار دارد. نرخ بهره بین‌بانکی نیز که با اقساط وام مسکن میلیون ها خانوار در این کشور ارتباط مستقیم دارد با ۳۵۰ واحد پایه افزیش به ۳.۵ درصد رسیده است.«اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلیس ماه پیش، از آغاز دوره رکود اقتصادی در این کشور خبر داد و اذعان کرد که این کشور با یک رکود "بسیار چالش برانگیز" مواجه است و خانواده‌ها روزهای سختی را پیش‌رو خواهند داشت.پس از آن وزیر دارایی انگلیس درباره طوفان اقتصادی در این کشور هشدار داد و ریشی سوناک نخست وزیر این کشور هم در اظهاراتی جنجالی تاکید کرد که مردم نباید توقع داشته باشند دولت حلال تمام مشکلات معیشتی باشد.سوناک همچنین در پیامی به مناسبت سال جدید میلادی، همه‌گیری کرونا و جنگ اوکراین را عامل «۱۲ ماه سخت» توصیف کرد و به مردم کشورش هشدار داد که مشکلات در سال آتی میلادی ( ۲۰۲۳ ) از بین نخواهد رفت.. .


بازنشر از : آخرین خبر