مهران محمدی امین

1403\01\22 00:58:07


جوان ۳۷ ساله نخست وزیر ایرلند شد

پس از استعفای غافلگیر کننده "لئو وارادکار"، نخست وزیر ایرلند، جانشین وی انتخاب شد و "سیمون هریس"، جوان ترین نخست وزیر این کشور - با 37 سال سن – شد.   پارلمان ایرلند امروز (سه شنبه) «سیمون هریس» ۳۷ ساله را به عنوان جانشین «لئو وارادکار»، نخست وزیر سابق ایرلند که چندی پیش به طرز غیر منتظره‌ای استعفا داد، انتخاب کرد.

پس از استعفای غافلگیر کننده "لئو وارادکار"، نخست وزیر ایرلند، جانشین وی انتخاب شد و "سیمون هریس"، جوان ترین نخست وزیر این کشور - با 37 سال سن – شد.  پارلمان ایرلند امروز (سه شنبه) «سیمون هریس» ۳۷ ساله را به عنوان جانشین «لئو وارادکار»، نخست وزیر سابق ایرلند که چندی پیش به طرز غیر منتظره‌ای استعفا داد، انتخاب کرد.به گزارشز "ان تی وی" آلمان، پس از استعفای غافلگیر کننده "لئو وارادکار"، نخست وزیر ایرلند، جانشین وی انتخاب شد و "سیمون هریس"، جوان ترین نخست وزیر این کشور - با 37 سال سن – شد.به این ترتیب سیمون هریس نخست وزیر جدید ایرلند شده است.

پارلمان ایرلند امروز سه شنبه این مرد 37 ساله را به عنوان جانشین لئو وارادکار انتخاب کرد که به طور غیرمنتظره ای استعفا داد. هریس که قبلا وزیر آموزش عالی بود با 88 رای موافق و 69 رای مخالف انتخاب شد. وی جوانترین نخست وزیر کشورش تا به امروز است و هنوز رسماً توسط رئیس جمهور ایرلند منصوب نشده است. بازار مسئولیت نخست وزیر در زبان ایرلندی رسما "Taoiseach" نامیده می شود.

هریس، متولد اکتبر 1986، چندین پست در کابینه داشته است. وی همچنین از پلتفرم هایی مانند اینستاگرام و تیک تاک برای سیاست خود استفاده می کند. دو هفته پیش او تنها نامزدی بود که برای تصدی پست رهبر حزب حاکم لیبرال-محافظه‌کار Fine Gael انتخاب شد.رئیس جمهور ایرلند شب گذشته رسما استعفای "لئو وارادکار" از سمت نخست وزیری این کشور را پذیرفته و سایمون هریس، وزیر آموزش عالی امروز به عنوان جوان ترین نخست وزیر تاریخ این کشور به جانشینی وی منصوب می شود.وارادکار 45 ساله تقریباً سه هفته پیش اعلام کرد که می خواهد از پست نخست وزیری کناره گیری کند.استعفای ورادکار غافلگیرکننده بود.

او این اقدام را با دلایل خصوصی و سیاسی توجیه کرد. دولت او اخیراً در دو همه پرسی شکست خورده بود. دولت وی می خواست در این همه پرسی ها دو مسئله در قانون اساسی در مورد مفهوم خانواده و نقش زنان در خانواده را مدرن کند، اما اکثریت را به دست نیاورد.هریس همچنین از پلتفرم هایی مانند اینستاگرام و تیک تاک برای سیاست خود استفاده می کند.

او مرتباً در آنجا ویدیوهایی منتشر می کند، به همین دلیل است که پورتال «پولیتیکو» و روزنامه بریتانیایی «گاردین» قبلاً از او به عنوان «نخست وزیر TikTok» یاد کرده اند. او در کلیپ ها تصمیمات سیاسی را تبلیغ می کند.هریس قبلاً اعلام کرده بود که بر سیاست مسکن، اجرای قانون و نظم و حمایت از مشاغل کوچک تمرکز خواهد کرد. از نظر سیاست خارجی، جالب است که ببینیم ایرلند چگونه به موقعیت خود در قبال جنگ غزه ادامه می دهد..

.


بازنشر از : آخرین خبر