مهران محمدی امین

1401\10\12 13:27:58


دومین مقام نظامی قدرتمند کره شمالی برکنار شد

فارس/ رسانه‌ دولتی کره شمالی از برکناری دومین مقام نظامی قدرتمند این کشور پس از کیم جونگ خبر داد. رویترز به نقل از رسانه‌ دولتی کره شمالی از برکناری «پاک جونگ چون» دومین مقام نظامی قدرتمند پس از «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی خبر داد.

رسانه‌ دولتی کره شمالی از برکناری دومین مقام نظامی قدرتمند این کشور پس از کیم جونگ خبر داد.رویترز به نقل از رسانه‌ دولتی کره شمالی از برکناری «پاک جونگ چون» دومین مقام نظامی قدرتمند پس از «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی خبر داد. خبرگزاری رسمی کِی‌سی‌ان‌اِی یکشنبه (اول ژانویه) گزارش داد در نشست سالانه کمیته که هفته گذشته برگزار شد، پاک نایب رئیس کمیسیون نظامی مرکزی حزب حاکم کارگران و دبیر کمیته مرکزی حزب جای خود را به «ری یونگ گیل» داد. به گزارش رویترز، علت این تغییر گفته نشده است.

پیونگ‌یانگ مرتباً مقامات سطح بالا را نوسازی می‌کند و از نشست پایان سال حزب حاکم اغلب برای اعلام تغییرات در پرسنل و تصمیمات سیاستگذاری عمده استفاده شده است. طبق این گزارش، تلویزیون دولتی کره شمالی پاک را نشان داد که در طول جلسه با سر پایین در ردیف اول نشسته بود، در حالی که سایر اعضا دستانشان را برای دادن رای به مسائل مربوط به پرسنل بالا برده بودند. در تصاویر بعدی جای او خالی بود.او همچنین در تصاویر دوشنبه از بازدید سال نوی رهبر کره شمالی از کاخ خورشید کومسوسان که محل دفن پدر و پدربزرگ او آنجاست، غایب بود. این در حالی است که در ماه اکتبر، پاک، کیم را در سفر به آنجا برای بزرگداشت سالگرد حزب همراهی کرده بود. کمیسیون نظامی مرکزی که خود کیم ریاست آن را برعهده دارد، قدرتمندترین نهاد تصمیم‌گیری نظامی کره شمالی است و بالاتر از وزرات دفاع این کشور قرار دارد. برکناری این مقام ارشد نظامی در حالی صورت گرفته که کیم جونگ اون خواستار توسعه موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای جدید و زرادخانه اتمی بزرگتر برای مقابله با ایالات متحده و کره جنوبی به عنوان کلید استراتژی دفاعی ۲۰۲۳ این کشور شده است. اوه گیونگ-سوپ عضو موسسه کره برای اتحاد ملی در سئول گفت شعله‌ور شدن اخیر تنش بین کره بر سر نفوذ پهپادهای کره شمالی به آسمان همسایه جنوبی می‌تواند در این برکناری نقش داشته باشد.

مقامات در سئول گفتند که کره جنوبی سه پهپاد را به آن سوی مرز بین دو کشور در پاسخ به این تهاجم فرستاد اما کره شمالی واکنشی به آن نشان نداد که به گفته این کارشناس می‌تواند به این معنا باشد که پیونگ‌یانگ نتوانست آن‌ها را شناسایی کند. ری که جانشین پاک شده هم یک فرمانده نظامی ارشد است که سمت‌هایی کلیدی از جمله رئیس ستاد کل ارتش و ریاست وزرات دفاع را در کارنامه خود دارد. . .


بازنشر از : آخرین خبر