مهران محمدی امین

1401\05\24 20:10:13


وقوع انفجارهائی نزدیک نیروگاه هسته‌ای «زاپروژیا»

نیروهای ارتش اوکراین بار دیگر مناطق اطراف نیروگاه هسته‌ای «زاپروژیا» را گلوله باران کردند؛ اقدامی که به وقوع انفجارهائی در نزدیک آن منتهی شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مقامات مسئول هم اکنون اعلام کردند که نیرو های اوکراینی بار دیگر مناطق اطراف نیروگاه اتمی «زاپروژیا» را گلوله باران کردند.

به گزارش اسپوتنیک، مقام های محلی در این خصوص گزارش دادند که نظامیان اوکراینی شهر انرهودار را گلوله باران می کنند؛ همچنان انفجارهایی در شهر و نزدیک نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا به وقوع پیوسته است. در همین ارتباط، روسیه ساعاتی پیش از بازدید قریب الوقوع تیمی از کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از نیروگاه اتمی «زاپروژیا» (Zaporozhye) در اوکراین خبر داده بود. وزارت خارجه روسیه هم پیشتر با صدور بیانیه ای در این خصوص اعلام کرد: تلاش ها برای مانع تراشی در ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نیروگاه «زاپروژیا» را به شدت محکوم می کنیم.

غرب بازی پیرامون نیروگاه «زاپروژیا» را متوقف و کی یف را وادار به توقف حملات کند. درهمین ارتباط، ارتش اوکراین شنبه هفته جاری هم بار دیگر به سمت نیروگاه اتمی «زاپروژیا» شلیک کرد. پنجشنبه هفته گذشته نیز این حادثه تکرار شده بود.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل پنجشنبه گذشته از طرفین جنگ در اوکراین درخواست کرده بود تا در خصوص ایجاد یک «منطقه امن» در اطراف نیروگاه هسته ای «زاپوریژیا» توافق کنند. دبیرکل سازمان ملل در این باره با صدور بیانیه ای اعلام کرد: این تاسیسات نباید به عنوان بخشی از عملیات نظامی مورد استفاده قرار گیرد. بلکه، باید یک توافق فوری در سطح فنی بر سر یک محیط غیرنظامی شده جهت تامین امنیت منطقه به دست آید.

صحبتی درباره استقرار نیروهای حافظ صلح در نیروگاه اتمی زاپوریژیا مطرح نیست. از ارتش روسیه و اوکراین می خوهد تا هر چه سریع تر تمام تنش ها نزدیی نیروگاه هسته ای مذکور را متوقف کرده و تجهیزات و پرسنل نظامی شان را از آنجا عقب ببرند. روسیه پیشتر و در پی وقوع این حادثه، گلوله باران نیروگاه زاپروژیا توسط کی یف را «تروریسم هسته ای» توصیف و آن را محکوم کرده بود.

دولت روسیه چندی پیش از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرد تا درباره حمله نیروهای اوکراینی به نیروگاه اتمی «زاپروژیا» و پیامدهای ویرانگرِ احتمالی آن، نشست اضطراری تشکیل دهد. خبرگزاری «تاس» در این باره اعلام کرد که بنا بر اطلاعاتی که به این خبرگزاری رسیده، روسیه همچنین خواستار مشارکت «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شده تا درباره این موضوع گزارشی تهیه کند.. .


بازنشر از : مهر

نیروگاه هسته ای زاپروژیا

اوکراین

روسیه