علی شمخانی وانگ یی شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران مشاور امنیت ملی آمری

1401\12\23 13:51:03


آمریکا: توافق ایران و عربستان مثبت است/ توان میانجی‌گری نداشتیم

مشاور امنیت ملی آمریکا توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط پس از ۷ سال را «مثبت» ارزیابی کرد و مدعی شد که این توافق در راستای سیاست کاهش تنشِ آمریکا در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جییک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به اعلامیه عادی‌سازی روابط ایران و عربستان گفت که توافق اخیر بین ایران و عربستان سعودی، گامی مثبت برای کاهش تنش‌ها در منطقه است.

وی که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد افزود: با توجه به نوع رابطه ما با ایران و عربستان، در موقعیت نبودیم که بین این دو کشور میانجی‌گری کنیم.

ما امروز و همیشه هچ‌گاه در چنین موقعیتی قرار نداشتیم».

این مقام ارشد آمریکایی با مثبت ارزیابی‌کردن اراده ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط مدعی شد: در شرایط کنونی ما فکر می‌کنیم که این اتفاق مثبتی است و در راستای هدفی است که آمریکا به دنبال تحقق آن در منطقه بوده است؛ یعنی تنش‌زدایی و کاهش تنش‌ها در منطقه.

اتفاق خوبی است.

سالیوان با بیان اینکه «ما در طول پیشرفت مذاکرات با عربستان سعودی در تماس بودیم و آنها ما را در جریان مذاکرات قرار می‌دادند.

روز جمعه بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در نتیجه‌ی گفتگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰.۱.۲۸ خورشیدی برابر با ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند.

اعلام توافق غیرمنتظره ایران و عربستان و احیای روابط دیپلماتیک پس از ۷ سال، با واکنش گسترده منطقه‌ای و بین‌اللملی روبرو شد.


بازنشر از : مهر

علی شمخانی

وانگ یی

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مشاور امنیت ملی آمریکا توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط پس از ۷ سال را «مثبت» ارزیابی کرد و مدعی شد که این توافق در راستای سیاست کاهش تنشِ آمریکا در منطقه است.


پرده زبرا - پوستر دیواری