مهران محمدی امین

بورکینافاسو فرانسه پایگاه نظامی بنا به اعلام یک رسانه فرانسوی، این کشور ممکن است به زودی طرح خروج نظامیان خود از

1401\10\17 22:21:14


احتمال خروج نظامیان فرانسه از بورکینافاسو

بنا به اعلام یک رسانه فرانسوی، این کشور ممکن است به زودی طرح خروج نظامیان خود از بورکینافاسو را اجرایی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، گزارش های رسانه ای از احتمال خروج نیروهای نظامی فرانسه از کشور بورکینافاسو حکایت دارد.

روزنامه فرانسوی لوموند روز شنبه به نقل از منابع مطلع اعلام کرد که فرانسه ممکن است به دلیل توقف همکاری های نظامی، نیروهای ویژه نظامی خود را که در پایگاهی در اواگادوگو، پایتخت بورکینافاسو قرار دارند، را از این کشور خارج کند. در گزارش لوموند آمده است که فرانسه بررسی موضوع همکاری نظامی آینده با بورکینافاسو را در دستور کار قرار داده است و پایگاه اواگادوگو که از سال ۲۰۱۱ ارتش فرانسه در آنجا مستقر شده است، بخشی از مذاکرات آتی با این کشور آفریقایی است. بنا به نوشته روزنامه لوموند، اگر چه این روزها تعداد حملات گروه های افراطی در بورکینافاسو رو به تزاید است، اما به نظر می رسد همکاری دو کشور در خصوص توافق دفاعی به بن بست رسیده است.

با این حال دفتر «سباستین لکورنو» وزیر دفاع فرانسه، اطلاعات منتشر شده در رسانه های این کشور مبنی بر تصمیم پاریس برای خروج نیروهای نظامی خود از این کشور آفریقایی در فوریه ۲۰۲۳ را تایید نکرد و اعلام کرد که طرف فرانسوی هنوز در این مورد تصمیمی اتخاذ نکرده است.. .


بازنشر از : مهر

بورکینافاسو

فرانسه

پایگاه نظامی