مهران محمدی امین

1401\07\14 13:19:35


اخراج سفیر اوکراین در قزاقستان به عنوان عنصر نامطلوب

فارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد: با اشاره به اقدامات تحریک آمیز سفیر اوکراین در «آستانه» وی به عنوان عنصر نامطلوب شناخته شده و باید این کشور را ترک کند.  «آیبیک اسمادیارف» سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد: سفیر اوکراین در این کشور به زودی تغییر خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد: با اشاره به اقدامات تحریک آمیز سفیر اوکراین در «آستانه» وی به عنوان عنصر نامطلوب شناخته شده و باید این کشور را ترک کند. «آیبیک اسمادیارف» سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد: سفیر اوکراین در این کشور به زودی تغییر خواهد کرد.بنابر سخنان وی، در حال حاضر درخواستی از وزارت امور خارجه اوکراین برای تعیین سفیر جدید دریافت شده است، با طرف اوکراینی در این زمینه درک متقابل کامل وجود دارد.سفیر اوکراین در «آستانه» وضعیتی نامطلوبی دارد و هیچ ملاقاتی با وی در وزارت خارجه و سایر نهادها برنامه ریزی نشده است.

نامزد موقت برای این پست در دست بررسی است و در آینده نزدیک منصوب خواهد شد.اسمادیارف افزود: موضع اصولی وزارت امور خارجه قزاقستان در مورد رفتار تحریک آمیز «وروبلفسکی» به طرف اوکراینی و همچنین افکار عمومی ارائه شده است. ‌به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان، طرف اوکراینی در مورد غیرقابل قبول بودن اظهارات وروبلفسکی که احساسات ساکنان قزاقستان، به ویژه روس تباران این کشور را جریحه دار می‌کند، آگاه شده است.همچنین به طرف اوکراینی اعلام شد که چنین اظهاراتی با فعالیت یک سفیر مغایرت دارد. طرف اوکراینی این موضوع را با تفاهم پذیرفت و در مورد فراخوان این سفیر توافق حاصل شد.وی خاطرنشان کرد: دیپلمات اوکراینی نمی تواند مشمول مجازات کیفری باشد که توسط نماینده وزارت امور خارجه روسیه بیان شده است، زیرا سفیر طبق کنوانسیون وین دارای مصونیت سیاسی است.اسمادیارف گفت: هیچ فرد یا سازمانی وروبلفسکی  را از خروج کشور منع نکرده و نخواهد کرد، وی بعد از تعیین سفیر جدید قزاقستان را ترک خواهد کرد.پیش از این وزارت امور خارجه قزاقستان به سفیر اوکراین در رابطه با اظهارات تند وی علیه روس‌ها در روز 21 آگوست در مصاحبه با یک وبلاگ نویس قزاق اعتراض کرد. در اوایل سپتامبر «آیبیک اسمادیارف» سخنگوی وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرده بود که وروبلفسکی به خاطر اظهارات خود عذرخواهی کرده است. بعدا رسانه های روسی گزارش دادند که وروبلفسکی به درخواست مقامات از قزاقستان اخراج شده است، اما این اطلاعات از سوی وزارت خارجه قزاقستان تکذیب شد.«ماریا زاخاراوا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز با اشاره به اقدامات تحریک آمیز سفیر اوکراین در آستانه عنوان کرده بود: مسکو قبلا خواستار اخراج سفیر اوکراین از خاک قزاقستان شده بود.به گفته زاخاراوا، قول داده شده بود که وروبلفسکی در کوتاه ترین زمان ممکن قزاقستان را به طور ترک کند.

با این حال با کمال تاسف وروبلفسکی همچنان در پایتخت قزاقستان قرار دارد و به عنوان سفیر اوکراین در رویدادهای دیپلماتیک شرکت می‌کند.زاخاراوا گفت، در این رابطه «ارمک کوشربایف» سفیر قزاقستان روز سه شنبه به وزارت امور خارجه روسیه احضار و به وی اعلام شد که تحولات اوضاع پیرامون «پترو وروبلفسکی » سفیر اوکراین در قزاقستان کاملا غیرقابل قبول است.. .


بازنشر از : آخرین خبر