مهران محمدی امین

1401\12\09 18:48:08


استولتنبرگ: ناتو حضور خود در شرق اروپا را افزایش می‌دهد/ مخاطرات پیروزی مسکو

دبیرکل سازمان پیمان شمالی (ناتو) امروز اعلام کرد: ناتو حضور خود در شرق اروپا را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان شمالی (ناتو) امروز سه شنبه در سخنرانی اعلام کرد: گسترش کمک های ناتو به اوکراین بدون خطر تشدید تنش ها (میان اوکراین و روسیه) غیرممکن است، اما پیروزی مسکو خطرات بزرگی را برای اتحاد نظامی به همراه دارد.

دبیرکل سازمان پیمان شمالی در این خصوص ادامه داد: ناتو به طور قابل توجهی حضور خود را در شرق اروپا افزایش می دهد. مسکو نیز به طور مداوم برای حملات جدید برنامه ریزی می کند و نیروهای بیشتری را بسیج می کند. «ینس استولتنبرگ» در این خصوص اضافه کرد: زلنسکی بدون شک به نشست سران کشورهای عضو ناتو در «ویلنیوس» (Vilnius) در ماه جولای سال ۲۰۲۳ دعوت خواهد شد.

جمعه ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ اسفند ۱۴۰۰) عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین آغاز شد. عملیاتی که در حقیقت ریشه در سال ۲۰۱۴ و بحران کریمه داشت ولی برخلاف پیش بینی‌ها وارد فاز فرسایشی شد. اکنون یک سال از آن زمان می گذرد و اوکراین به صحنه نبرد روسیه و کشورهای غربی شده است.

آمریکا به همراه دیگر کشورهای غربی حدود ۱۲۰ میلیارد دلار کمک مالی و نظامی به اوکراین اختصاص داده اند و به نظر می‌رسد با این کمک ها نباید به زودی شاهد پایان جنگ اوکراین بود.. .


بازنشر از : مهر

ینس استولتنبرگ

ناتو

روسیه

اتحادیه اروپا