مهران محمدی امین

1401\08\23 14:24:33


بحران در روابط آمریکا و عربستان و نگاه ریاض به شرق

یک رسانه عرب زبان از بحران در روابط آمریکا و عربستان و نگاه ریاض به شرق و برقراری روابط قوی با چین و روسیه پرده برداشته است.

رأی الیوم در مطلبی با اشاره به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور چین به عربستان آورده است: عادل الجبیر وزیر کابینه سعودی در امور خارجه در جریان نشست شرم الشیخ در مصر از زمان سفر شیء جین پینگ رئیس جمهور چین به عربستان در نیمه دوم ماه دسامبر آینده با هدف تقویت روایط تجاری و امنیت منطقه‌ای که اولویت دو کشور را تشکیل می‌دهند، سخن گفت.

همزمانی این اعلام با رسیدن جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به شرم الشیخ برای مشارکت در نشست مذکور رخ داد و آنهم در سایه اختلافات نفتی میان آمریکا و عربستان و تنشی که در روابط میان دو کشور حکمفرماست. این رسانه می‌نویسد: عادل الجبیر با اشاره محمد بن سلمان حاکم فعلی عربستان این کار را انجام داده است و حامل این پیام برای رئیس جمهور آمریکا بود که عربستان تکلیف خود را مشخص کرده است و از نگاه شرقی در روابط راهبردی با چین به عنوان قدرت بزرگ آتی صرف نظر نخواهد کرد. رأی الیوم نوشت: مقامات سعودی در حال حاضر آماده استقبال بی سابقه از رئیس جمهور چین هستند مشابه استقبالی که از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۷ به عمل آمد و شاید از آنهم بالاتر باشد.

اخبار اولیه حاکی از این است که رئیس جمهور چین در نشست مشترک چین با کشورهای حوزه خلیج فارس همزمان با نشست سالانه شورای همکاری خلیج فارس حاضر خواهد شد وشواهد اولیه نشان دهنده حضور برخی سران عرب از جمله عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و عبدالله دوم شاه اردن است. این رسانه در ادامه با اشاره به اینکه عربستان بزرگترین شریک تجاری چین شده است و این شراکت به سرعت در حال افزایش است، می‌نویسد: سرمایه گذاری‌های سعودی در چین به بیش از صد میلیارد دلار رسیده است و صادرات سعودی به چین که ۸۵ درصد آن را نفت تشکیل می‌دهد به حدود ۱۴۴ میلیارد ریال سعودی و واردات آن به ۴۵ میلیارد ریال رسیده است. رأی الیوم نوشت: عربستان روابط محکمی با قدرت دیگر جهانی یعنی روسیه دارد و این در هماهنگی سعودی و روسی در زمینه نفتی اشکار شد.

ما واکنش سعودی به این حرکت عربستان که بایدن آنرا اقدامی تحریک آمیز می‌داند، را نمی‌دانیم.. .


بازنشر از : مهر

ایالات متحده امریکا

عربستان سعودی

چین