مهران محمدی امین

1401\12\09 15:53:17


بزرگترین فروپاشی لیره لبنان در برابر دلار

ارزش لیره لبنان در برابر دلار به شکل لحظه ای در حال کاهش است و بزرگترین فروپاشی ارزش لیره در تاریخ این کشور را رقم زده شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، لیره لبنان بزرگترین فروپاشی ارزش خود در تاریخ این کشور را شاهد است به گونه ای که ارزش هر دلار در بازار سیاه امروز سه شنبه از ۸۶ هزار لیره فراتر رفته است.

ارزش هر دلار هر دلار برای فروش به ۸۶ هزار و ۶۰۰ لیره و قیمت آن برای خرید به ۸۶ هزار و ۲۰۰ لیره رسیده است. به این ترتیب نرخ دلار سه هزار لیره در کمتر از ۲۴ ساعت افزایش یافت.این مبلغ رکوردشکنی تاریخی تازه‌ای در قیمت ارز در لبنان است. در پی بحران اقتصادی در لبنان، لیره بیش از ۹۵ درصد از ارزش خود در برابر دلار را از دست داد و بیش از ۸۰ درصد لبنانی ها زیر خط فقر قرار گرفتند.

لبنان از سال ۲۰۱۹ شاهد بحران اقتصادی شدیدی است که بانک جهانی آن را یکی از وخیم‌ترین بحران‌های اقتصادی جهان در یک و نیم قرن گذشته دانسته است. دولت لبنان برای برون‌رفت از این بحران مذاکراتی را با صندوق بین المللی پول آغاز کرد اما این مذاکرات به علت انسداد سیاسی در این کشور و نبود دولت دارای اختیارات کامل بلاتکلیف مانده است. این در حالی است که هیچ افقی از سوی سیاستمداران لبنانی برای بهبود اوضاع مشاهده نمی شود و بانک جهانی این فروپاشی را بدترین در دنیا از اواسط قرن نوزدهم ارزیابی کرده است..

.


بازنشر از : مهر

لیره لبنان

بانک جهانی

قیمت دلار