مهران محمدی امین

1401\12\09 18:48:08


بلینکن: چین بهای گزافی برای حمایت از روسیه خواهد پرداخت

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد چین در صورت حمایت از روسیه در جنگ اوکراین، با پیامدهای جدی مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه الجزیره، وزیر خارجه آمریکا بار دیگر به تهدید چین در مسئله بحران اوکراین روی آورد.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا امروز سه شنبه اعلام کرد که ما از هدف قرار دادن شرکت های چینی و افرادی که مجازات های تحمیل شده به روسیه را نقض می کنند، دریغ نخواهیم کرد. وزیر خارجه آمریکا در ادامه تاکید کرد که اگر چین به حمایت از روسیه در جنگ اوکراین روی آورد، عواقب جدی نه تنها متوجه روابط این کشور با آمریکا بلکه با دیگر کشورهای جهان خواهد شد. بلینکن، که ظاهراً نقش آمریکا و متحدانش را در جنگ افروزی در اوکراین فراموش کرده بود، مدعی شد که چین نمی تواند با ارائه پیشنهادات صلح در حالی که جنگ در اوکراین به وجود می آید، نقش دوگانه ایفا کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در بخشی از صحبت های خود وعده داد که آمریکا خساراتی که دولت قزاقستان به دلیل تحریم های ضد روسی آمریکا متحمل شده را جبران خواهد کرد. این ادعای وزیر خارجه آمریکا در حالی عنوان شد که واشنگتن صرف نظر از نقش مهمی که در آغاز جنگ اوکراین بر عهده داشته، با ارسال مداوم تسلیحات نظامی و ارائه پیوسته کمک های مالی و اطلاعاتی در اوکراین مانع پایان یافتن جنگ در این کشور است و در عین حال به صورت پیوسته دم از کمک به صلح در اوکراین می زند. این در حالیست که کایریلو بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین گفت که تاکنون چین با ارسال سلاح به روسیه موافقت نکرده است.

وی افزود: تا این لحظه فکر نمی‌کنم که چین با انتقال سلاح به روسیه موافقت کرده باشد و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این موضوع حتی مطرح شده باشد.. .


بازنشر از : مهر

ایالات متحده امریکا

روسیه

اوکراین