مهران محمدی امین

1401\07\14 08:30:06


تحریم ها علیه کره شمالی بی فایده است

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در سخنانی در شورای امنیت تصریح کرد که تحریم‌های جدید علیه کره شمالی نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «آنا اوستیگنیوا»، معاون سفیر دائمی روسیه در سازمان ملل روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره آزمایش‌های موشکی اخیر پیونگ یانگ، اعمال تحریم علیه کره شمالی را اقدامی بی نتیجه و بیهوده عنوان کرد.

این دیپلمات روسی با انتقاد از تحریم‌های بیشتر شورای امنیت علیه کره شمالی گفت: «روسیه معتقد است که اعمال تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی فقط به بن بست منجر می‌شود.» نماینده روسیه در نشست شورای امنیت همچنین گفت: «برای پیونگ یانگ، مدت‌هاست که تنها یکی از غذاهای موجود در منو ارائه می‌شود و آن هم تحریم‌هاست. از سال ۲۰۰۶، اقدامات محدودکننده زیادی - یکی سخت‌تر از دیگری - به ابتکار ایالات متحده علیه پیونگ یانگ اتخاذ شده است. با گذشت سال‌ها، اکننون آشکار شده است که الگوی تحریم‌ها نتوانسته امنیت منطقه را حفظ کند یا ما را به حل مسائل منع گسترش موشک‌های هسته‌ای نزدیک‌تر کند.» این دیپلمات افزود: «تحریم‌های جدید علیه کره شمالی یک گره کور است، اقدامی که همانطور که قبلاً گفتیم در گذشته هم هیچ نتیجه‌ای در بر نداشت.» کره شمالی در پی مانور مشترک موشکی کره جنوبی و آمریکا و بازگشت یک ناو هواپیمابر آمریکایی به منطقه در پاسخ به این اقدام، روز پنجشنبه دو موشک بالستیک کوتاه برد به سمت سواحل شرقی خود به سوی آب‌های دریای ژاپن شلیک کرد.

این موشک ششمین پرتاب در ۱۲ روز گذشته و اولین پرتاب از زمان شلیک موشک میان برد کره شمالی (IRBM) بر فراز ژاپن در روز سه شنبه بود. این پرتاب حدود یک ساعت پس از آن انجام شد که پیونگ یانگ، ایالات متحده را به دلیل پیگیری در شورای امنیت سازمان ملل برای «اقدامات علیه کره شمالی» مورد انتقاد قرار داد. در بیانیه‌ای که توسط وزارت خارجه کره شمالی منتشر شد، از واشنگتن به دلیل جابجایی یک ناو هواپیمابر آمریکایی در آب‌های نزدیک شبه جزیره کره به شدت انتقاد شده و گفته شده که حضور نظامیان امریکایی در منطقه تهدید جدی برای ثبات وضعیت است.

روز گذشته نیز سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مدعی آماده شدن کره شمالی برای آزمایش سلاح هسته‌ای شده بود. بر اساس این گزارش، «پاتریک رایدر»، سخنگوی پنتاگون مدعی شد که پیونگ یانگ احتمالاً در حال آماده سازی برای آزمایش هسته‌ای جدید است. وی در عین حال این اقدام کره شمالی را اقدامی تنش آفرین علیه امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین المللی خواند.

آمریکا روز سه شنبه نیز درخواست برگزاری نشست شورای امنیت برای روز چهارشنبه به منظور بررسی پرتاب موشک بالستیک کره شمالی را ارائه کرده بود. یک مقام آمریکایی در این خصوص گفت که پس از شلیک موشک بالستیک پیونگ یانگ بر فراز ژاپن برای اولین بار در ۵ سال گذشته، ایالات متحده از شورای امنیت سازمان ملل خواهد خواست تا فردا چهارشنبه در مورد کره شمالی به صورت علنی جلسه‌ای برگزار کند. همچنین بامداد روز سه‌شنبه، گارد ساحلی ژاپن گزارش داد، موشک بالستیک کره شمالی که بر فراز ژاپن به سمت اقیانوس آرام پرتاب شد، در اقیانوس آرام خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کرده است.

محل سقوط این موشک‌ها به صورت دقیق اعلام نشده، اما گارد ساحلی ژاپن از کشتی‌های حاضر در منطقه خواست به زباله‌های موشک‌های کره شمالی نزدیک نشوند و در صورت یافتن چنین زباله‌هایی فوراً با مقامات تماس بگیرند. خبرگزاری یونهاپ هم بامداد چهارشنبه از اقدام ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی در شلیک موشک به سمت دریای ژاپن خبر داد. بر اساس این گزارش، خبرگزاری یونهاپ اعلام کرد که کره جنوبی و ایالات متحده ۴ فروند موشک را به سمت دریای ژاپن شلیک کردند..

.


بازنشر از : مهر

واشنگتن

اقیانوس آرام

نشست شورای امنیت

شورای امنیت