مهران محمدی امین

1401\08\23 23:15:13


دبیرکل سازمان ملل انفجار استانبول را محکوم کرد

دبیرکل سازمان ملل در بیانیه ای حادثه انفجار مرگبار روز گذشته در شهر استانبول را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل امروز دوشنبه با انتشار بیانیه ای حادثه انفجار مرگبار روز گذشته در شهر استانبول واقع در ترکیه را محکوم کرد.

دبیرکل سازمان ملل در این بیانیه با دولت و ملت ترکیه و خانواده های قربانیان این انفجار ابراز همدردی کرد. لازم به ذکر است که منابع خبری عصر یکشنبه از وقوع انفجار در مرکز استانبول ترکیه و کشته شدن چند نفر و زخمی شدن ده‌ ها نفر دیگر خبر دادند. «فواد اوکتای» معاون رئیس جمهور ترکیه پس از این حادثه در سخنانی اعلام کرد که شمار مجروحان در انفجار استانبول به ۸۱ نفر رسیده است.

تلویزیون ترکیه در نخستین لحظات این حادثه در این خصوص گزارش داده بود که انفجاری در مرکز استانبول به وقوع پیوست و ده‌ ها نفر در این حادثه زخمی شدند و همچنین چندین نفر هم بر اثر این انفجار جان باختند. این انفجار در خیابان توریستی استقلال در میدان تقسیم واقع در قلب استانبول به وقوع پیوست. فرماندار شهر استانبول در این باره اعلام کرد: در پی انفجار در خیابان استقلال در استانبول شماری کشته و زخمی شدند.

نیروهای امنیتی و پلیس منطقه حادثه را به محاصره کامل خود درآورده و از هرگونه تردد در آن جلوگیری می‌ کنند. امداد و نجات مجروحان نیز ادامه دارد. سازمان تروریستی پ‌ ک‌ ک با انتشار بیانیه‌ ای مدعی شد که هیچ گونه نقشی در عملیات تروریستی در استانبول نداشته است۱ در بیانیه این سازمان تروریستی ادعا شده که «مردم ما و جامعه دموکراتیک به خوبی می‌ دانند که ما هیچ ارتباطی با این حادثه نداریم و اینکه ما به صورت مستقیم افراد غیرنظامی را هدف قرار نمی‌دهیم و اقداماتی که شهروندان را هدف قرار دهد را نمی‌ پذیریم».

ساعاتی پیش، «سلیمان سویلو»، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد زنی که بمب را در انفجار استانبول کار گذاشته بود، دستگیر شده است و هم‌اکنون تحت بازجویی قرار دارد. خبرگزاری فرانسه نیز بامداد دوشنبه گزارش داد که وزیر کشور ترکیه گروه تروریستی «پ.ک. ک» را به دست داشتن در این انفجار متهم کرده است..

.


بازنشر از : مهر

آنتونیوگوترش

سازمان ملل متحد

استانبول

ترکیه