مهران محمدی امین

1401\12\09 15:52:17


روایت وارونه وزارت خارجه آمریکا از یک «واقعیت»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی خلاف واقع، مدعی شد که این کشور از طریق عراق هیچ پیامی مبنی بر آمادگی واشنگتن برای مذاکره بر سر توافق هسته‌ای را به ایران ارسال نکرده است!

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و در بخشی از به اصطلاح پاسخ‌های خود، اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی درباره پیام ارسالی واشنگتن از طریق بغداد به تهران برای از سرگیری مذاکرات توافق هسته‌ای را رد کرد! پرایس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اظهارات امیرعبداللهیان درباره پیام ارسالی واشنگتن از طریق عراق به ایران با محوریت آمادگی آمریکا برای مذاکره صحت دارد، مدعی شد: ما هیچ پیامی منتقل نکرده‌ایم.

نمی‌توانم درباره مواضع مقامات ایرانی، اظهار نظر کنم، بهتر است این سوال را از آنها بپرسید. وی در واکنش به اینکه چرا هر از گاه طرف ایرانی اظهاراتی مبنی بر اینکه آمریکا به مذاکره علاقه‌مند است را مطرح می‌کند، مدعی شد: نمی‌توانم به این سوال شما پاسخ دهم. تنها مقامات ایرانی می‌توانند دلیل اظهارات‌شان را توضیح دهند.

مقامات ایرانی می‌توانند هرچقدر که بخواهند یک حرف را تکرار کنند اما این موضوع تغییری در اصل ماجرا ایجاد نمی‌کند. احیای برجام ماه‌هاست که از دستور کار ما خارج شده است. امیرعبداللهیان که سه‌شنبه‌شب به دعوت رسمی فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق در صدر هیئتی عازم بغداد شده بود، در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری العالم گفت: آقای فؤاد حسین که از سفر واشنگتن برگشتند حامل این پیام بودند که طرف آمریکایی برای جمع‌بندی توافق آمادگی دارد، ما نیز همواره از مسیر دیپلماسی و مذاکره استقبال کرده‌ایم و از مذاکره فاصله نگرفته‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی افزود: این آمادگی را داریم در چارچوب مذاکراتی که تاکنون در وین انجام شده و پیام‌هایی که بین ما و طرف آمریکایی از طریق واسطه به‌صورت «نان پیپر» (none paper سند غیررسمی) تبادل شده که متضمن رعایت منافع همه طرف‌ها و البته خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران هست، نسبت به جمع‌بندی توافق و بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان ذیل برجام عمل کنیم. تصور می‌کنم اگر طرف آمریکایی در چارچوب پیامی که ارسال کرده واقع‌بینانه برخورد کند و اظهارات رسانه‌ای ریاکارانه قبلی را تکرار نکند ما فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت. ما امیدوار هستیم که طرف آمریکایی واقع‌بین بوده و ریاکارانه برخورد نکند..

.


بازنشر از : مهر

تهران

واشنگتن

ایران

حسین امیر عبداللهیان‌