مهران محمدی امین

1401\08\23 17:26:05


فضاسازی ضدایرانی ماکرون پس از دیدار جنجالی با چهره معاند

رئیس جمهور فرانسه در ادامه اظهارات خصمانه خود علیه تهران، با ملتهب جلوه دادن شرایط سیاسی داخل ایران، مدعی شد که در این شرایط، فعلا جایی برای ادامه مذاکرات احیای برجام وجود ندارد!

به گزارش خبرگزاری به نقل از رویترز، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که از آغاز اغتشاشات اخیر در ایران، همواره با اتخاذ مواضعی مداخله‌جویانه، سعی در تحریک اذهان عمومی داشته، در تازه‌ترین ادعای خود، شرایط سیاسی جاری ایران را دست‌مایه قرار داد و احتمال دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای را «شکننده» توصیف کرد.

ماکرون مدعی شد که به باور وی، هیچ پیشنهاد تازه‌ای نمی‌تواند به احیای توافق هسته‌ای با ایران در آینده نزدیک کمک کند. وی در ادامه ادعاهای خود، اضافه کرد که برای پرداختن به این موضوع «چارچوب جدیدی» نیاز است. ماکرون در پاسخ به پرسشی درباره چشم‌انداز دستیابی به توافق جدید بین تهران و قدرت‌های جهان پس از توقف مذاکرات در ماه‌های اخیر، مدعی شد: همچنان خیلی محتاط خواهم بود.

فکر نمی‌کنم در حال حاضر بتوان پیشنهاد تازه‌ای برای حفظ توافق هسته‌ای مطرح کرد. رویترز پیش از این از دریافت متنی خبر داده بود که بر اساس آن، تروییکای اروپایی (انگلیس، آلمان، فرانسه)، آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای نشست شورای حکام آماده کرده‌اند. به نوشته رویترز، این قطعنامه توضیح ایران درباره ذرات اورانیوم یافت‌شده در سه سایت هسته‌ای این کشور را «ضروری و اساسی» خوانده بود.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه هفته گذشته مدعی شد که ایران در نشست اخیر خود در وین درباره برنامه هسته‌ای تهران هیچ چیز تازه‌ای ارائه نکرده است! پیش از این، امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک اعلام کرده بود: هیچ مسئله‌ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تائید شده است و در همین راستا هیأت فنی ایران برای پاسخ به سوالات آژانس به وین سفر کرده است. ادعاهای جدید ماکرون درحالی مطرح شده که وی به‌تازگی با چهره‌های معاند ضد ایرانی و همراهان وی دیدار کرده بود. ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در واکنش، این دیدار که در حاشیه مجمع صلح پاریس انجام شد را محکوم و تاکید کرد: اینگونه اقدامات ضد ایرانی بدون شک در حافظه مردم بزرگ ایران حک خواهد شد..

.


بازنشر از : مهر

توافق هسته ای

نیویورک

مذاکرات هسته ای

امانوئل ماکرون