لاپید به وزیر خارجه اوکراین پیشنهاد ارسال سلاح نداد فارس/ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه اوکراین سخنی از کمک تسلیحاتی به کی‌یف به میا

1401\07\29 11:28:39


لاپید به وزیر خارجه اوکراین پیشنهاد ارسال سلاح نداد

فارس/ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه اوکراین سخنی از کمک تسلیحاتی به کی‌یف به میان نیاورد. یائیر لاپید، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه با دیمیتریو کولبا، وزیر خارجه اوکراین گفت‌وگو کرد، اما سخنی از کمک تسلیحاتی به کی‌یف به میان نیاورد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه اوکراین سخنی از کمک تسلیحاتی به کی‌یف به میان نیاورد.یائیر لاپید، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه با دیمیتریو کولبا، وزیر خارجه اوکراین گفت‌وگو کرد، اما سخنی از کمک تسلیحاتی به کی‌یف به میان نیاورد.روزنامه تایمز اسرائیل با گزارش این خبر نوشت این گفت‌وگوی تلفنی در شرایطی انجام شده که کی‌یف از امتناع اسرائیل برای عرضه سلاح به اوکراین خشمگین است.بعد از انجام این گفت‌وگوی تلفنی لاپید در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که کولبا او را از آخرین تحولات جنگ مطلع کرده است.

او نوشت: «با او [وزیر خارجه اوکراین] از لحاظ نگرانی‌های عمیق در خصوص روابط نظامی میان روسیه و اسرائیل، هم‌نظریم.»روزنامه صهیونیستی تأکید کرده یائیر لاپید سخنی از درخواست رسمی اوکراین از تل‌آویو برای تجهیز آن کشور به سامانه‌های پدافند دفاعی جهت مقابله با حملات هوایی روسیه در روزهای اخیر به میان نیاورده است.در روزهای گذشته بنی گانتز، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بارها تأکید کرده که اسرائیل به اوکراین کمک تسلیحاتی نخواهد کرد.

تماس تلفنی که قرار بود میان گانتز و همتای اوکراینی‌اش انجام شود به تعویق افتاده است.گانتز در آخرین اظهارنظر روز چهارشنبه گفت با آنکه تل‌آویو حمایت‌های خود از اوکراین را ادامه خواهد داد اما «بنا به چندین ملاحظه عملیاتی سامانه‌های تسلیحاتی به اوکراین تحویل نخواهد داد.»موضع‌گیری‌های رژیم صهیونیستی بعد از آن مطرح شده‌اند که «دیمیتری مدودوف»، نخست‌وزیر سابق و معاون شورای امنیت ملی روسیه روز دوشنبه به رژیم صهیونیستی درباره حمایت از اوکراین هشدار داده بود.

او گفت چنانچه اسرائیل بخواهد با ارسال سلاح به اوکراین از این کشور حمایت کند این موضوع بر روابط تل‌آویو با مسکو اثر مخرب خواهد داشت.اظهارات این مقام روسیه بعد از آن مطرح شد که یکی از مقام‌های رژیم صهیونیستی گفته بود وقت آن است که اسرائیل هم همانند اعضای ناتو از اوکراین حمایت تسلیحاتی کند.راشاتودی گزارش داد مدودوف در کانال تلگرامی‌اش تصمیم احتمالی رژیم صهیونیستی برای ارسال سلاح به اوکراین را مورد انتقاد قرار داد و ضمن توصیف آن به عنوان تصمیمی «بسیار خطرناک» گفت این اقدام «روابط دوجانبه میان دو کشور را به کل تخریب خواهد کرد.»مددوف در ادامه به رژیم صهیونیستی یادآوری کرده «استپان باندرا» که در اوکراین به عنوان یک قهرمان ملی مورد تقدیر است یکی از هوادران حزب نازی آلمان است.

باندرا و گروه او پیش از پایان جنگ جهانی دوم به یکی از متحدان آلمان نازی تبدیل شده بودند.مددوف گفت چنانچه اسرائیل به چنین افرادی سلاح بدهد مثل این است که باندرا را به عنوان یک رهبر ملی به رسمیت شناخته است.جنگ اوکراین در ماه‌های گذشته به افزایش تنش میان روسیه و رژیم صهیونیستی منجر شده است.

 یائیر لاپید چندی پیش در اظهاراتی که از تشدید تنش‌ها در روابط تل‌آویو و مسکو حکایت داشت حملات موشکی روسیه به اوکراین را به شدت محکوم کرده بود.او در بیانیه‌ای که در حساب کاربری‌اش در توییتر منتشر شده تصریح کرد: «من به شدت حملات روسیه به مردم غیرنظامی در کی‌یف و سایر شهرهای اوکراین را محکوم می‌کنم.

از صمیم قلب این اتفاق را به خانواده‌های قربانیان و مردم اوکراین تسلیت می‌گویم.»این بیانیه با پاسخ سفارت روسیه در فلسطین اشغالی روبرو شد که در بیانیه‌ای تأکید کرد تل‌آویو طی هشت سال گذشته در برابر حملات مداوم اوکراین علیه ساکنان دونباس سکوت اختیار کرده است.روسیه از چند روز پیش چندین حمله موشکی به مرکز شهر «کی‌یف»، پایتخت اوکراین و چند شهر دیگر در این کشور انجام داده که به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر منجر شد.

روسیه چند شهر دیگر در مناطق جنوبی و غربی اوکراین را هم هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داد.حملات موشکی روسیه دو روز بعد از انفجار مهیبی در پل «کرچ» که به تخریب بخشی از آن منجر شد، به وقوع پیوست.

این پل، تنها محور وصل کردن روسیه به شبه‌جزیره کریمه است.

روسیه در سال ۲۰۱۴ این شبه‌جزیره را که تا آن زمان بخشی از اوکراین بود در پی یک همه‌پرسی به اراضی خود الحاق کرد.


بازنشر از : آخرین خبر

فارس/ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه اوکراین سخنی از کمک تسلیحاتی به کی‌یف به میان نیاورد. یائیر لاپید، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه با دیمیتریو کولبا، وزیر خارجه اوکراین گفت‌وگو کرد، اما سخنی از کمک تسلیحاتی به کی‌یف به میان نیاورد.