مهران محمدی امین

1401\07\14 03:07:21


پوتین، نیروگاه زاپوریژیا را در فهرست دارایی‌های فدرال روسیه قرار داد

فارس/ «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه، حکمی را با هدف وارد کردن تاسیسات نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به فهرست دارایی‌های فدرال روسیه صادر کرده است. به نوشته خبرگزاری «تاس»، در این حکم که روز چهارشنبه منتشر شد نوشته شده است: «دولت روسیه تدابیری برای برقراری مالکیت فدرال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا و دیگر تاسیسات لازم برای فعالیتش اتخاذ خواهد کرد.

«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه، حکمی را با هدف وارد کردن تاسیسات نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به فهرست دارایی‌های فدرال روسیه صادر کرده است.به نوشته خبرگزاری «تاس»، در این حکم که روز چهارشنبه منتشر شد نوشته شده است: «دولت روسیه تدابیری برای برقراری مالکیت فدرال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا و دیگر تاسیسات لازم برای فعالیتش اتخاذ خواهد کرد.»پوتین همچنین به دولت روسیه دستور داد یک شرکت دولتی فدرال واحد نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا را با هدف اطمینان پیدا کردن از امنیت دارایی‌های آن تاسیس کند.رئیس جمهور روسیه همچنین در حکم خود شرایط شرکت اپراتور نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را نیز مشخص کرد.مجوزهای صادر شده برای این نیروگاه هسته‌ای و کارمندانش در قبل از تاریخ ۳۰ سپتامبر تا زمانی که مجوزهای جدید بر اساس قوانین روسیه صادر شوند همچنان معتبر خواهند بود.شرکت «روس‌انرژواتم» روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد، «اولگ روماننکو»، مهندس ارشد سابق نیروگاه هسته‌ای «بالاکُوو» ریاست شرکت اپراتوری نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را بر عهده خواهد داشت.نیروگاه زاپوریژیا از ماه مارس (فروردین) تحت کنترل نیروهای روس قرار دارد اما توسط کارکنان اوکراینی گردانده می‌شود.

تبلیغات
برق و روشنایی ساختمان
برق و روشنایی ساختمان

SearchBiz ارائه اطلاعات جامع در مورد فروش، اجاره، مشاوره و اجرا، تعمیرات و سرویس در حوزه صنعت و تولید در کشور. - برق و روشنایی ساختمان - برقکاری - برق صنعتی

این نیروگاه چندی پیش هدف حملات توپخانه‌ای و راکتی متعدد قرار گرفت که مسکو و کی‌یف یکدیگر را از بابت آنها مقصر دانستند.نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای در اروپا محسوب می‌شود و فاصله چندانی با خط مقدم درگیری‌ها در اوکراین ندارد، ۶۰۰۰ مگاوات ظرفیت دارد و حدود یک چهارم برق مورد نیاز اوکراین را تامین می‌کند.چندی پیش در چهار منطقه اوکراین شامل منطقه زاپوریژیا همه‌پرسی بر سر پیوستن به روسیه برگزار شد که اکثریت قاطع مردم این مناطق به این پیوستن رای مثبت دادند. روز جمعه گذشته رئیس جمهور روسیه به همراه سران این مناطق در مراسم اسناد الحاق آنها به روسیه را امضا کردند و در ادامه در روزهای گذشته مراحل بعدی فرآیند الحاق از جمله تصویب در دادگاه قانون اساسی و پارلمان روسیه به اجرا در آمد.. .


بازنشر از : آخرین خبر