مهران محمدی امین

ایسنا/ دولت آمریکا گزارش روزنامه وال استریت ژورنال درباره انصراف از مجازات عربستان را تأیید یا تکذیب نکرد. به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، جان کربی، هماهنگ‌کننده روابط استرا

1401\10\17 15:03:12


کاخ سفید منصرف شدن واشنگتن از مجازات عربستان را تأیید نکرد

ایسنا/ دولت آمریکا گزارش روزنامه وال استریت ژورنال درباره انصراف از مجازات عربستان را تأیید یا تکذیب نکرد. به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، جان کربی، هماهنگ‌کننده روابط استراتژیک در کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی درباره گزارش وال استریت ژورنال درخصوص انصراف واشنگتن از مجازات عربستان گفت: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به صورت مکرر و واضح اعلام کرده که می‌خواهد این روابط دوجانبه در راستای منافع ملت آمریکا و امنیت ملی ما باشد.

دولت آمریکا گزارش روزنامه وال استریت ژورنال درباره انصراف از مجازات عربستان را تأیید یا تکذیب نکرد.به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، جان کربی، هماهنگ‌کننده روابط استراتژیک در کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی درباره گزارش وال استریت ژورنال درخصوص انصراف واشنگتن از مجازات عربستان گفت: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به صورت مکرر و واضح اعلام کرده که می‌خواهد این روابط دوجانبه در راستای منافع ملت آمریکا و امنیت ملی ما باشد.

ما به ارزیابی این روابط ادامه می‌دهیم.وی تأکید کرد: ببینید عربستان در طول بیش از ۸۰ سال شریک استراتژیکی برای آمریکا بوده و حفظ این شراکت استراتژیک مهم است. اما مهم است که این روابط به گونه‌ای حفظ شود که با ارزش‌ها و منافع ما همسو باشد. بایدن می‌خواهد به بررسی ادامه دهد تا اطمینان یابد که این هدف محقق می‌شود.کشورهای عضو اوپک پلاس پنجم اکتبر گذشته با کاهش تولید نفت موافقت کردند؛ امری که نارضایتی آمریکا را در پی داشت.

از نظر آمریکا این اقدام نشان می‌دهد که عربستان می‌خواهد سیاستش در زمینه انرژی را با روسیه همسو کند. اما مقامات عربستان این مسئله را تکذیب کرده‌ و می‌گویند این اقدام یک اقدام صرفا اقتصادی است نه سیاسی.براساس گزارش وال استریت ژورنال، مقامات آمریکایی و سعودی می‌گویند، سه ماه پس از اینکه روابط ایالات متحده و عربستان به پایین‌ترین حد تاریخی رسید، دولت بایدن تهدیدات خود مبنی بر انتقام از عربستان به دلیل کاهش تولید نفت در سال گذشته را کنار گذاشته و در تلاش است تا هماهنگی‌های امنیتی علیه ایران در سال ۲۰۲۳ را افزایش دهد.به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، منابع آگاه به برخی از نشانه‌هایی برای بهبود همکاری آمریکا و عربستان در هفته‌های اخیر اشاره کرده‌اند. کاهش قیمت بنزین در ایالات متحده، نتایج دور از انتظار دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای و تشدید تنش‌های منطقه‌ای باعث شده است تا این دو کشور از اختلافات طولانی‌مدت عبور کنند.این روزنامه نوشت: «این اختلافات پس از این که سعودی‌ها، درخواست‌های کاخ سفید برای به تعویق انداختن کاهش تولید را نپذیرفتند، شکل گرفته بود.»تصمیم در کاهش تولید، یک ماه قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، به نگرانی از تورم دامن زد و جو بایدن قول داد که برای بی‌پاسخ نماندن این اقدام عربستان با کنگره همکاری کند..

.


بازنشر از : آخرین خبر