آنتونیو گوترش سازمان ملل متحد غلات دفتر دبیرکل سازمان ملل امروز در بیانیه ای اعلام کرد: توافق غلات تمدید شده است؛

1401\12\27 19:56:11


گوترش: توافق غلات تمدید شد؛ اما مدت آن مشخص نیست

دفتر دبیرکل سازمان ملل امروز در بیانیه ای اعلام کرد: توافق غلات تمدید شده است؛ اما ۶۰ یا ۱۲۰ روزه بودن مدت آن هنوز مشخص نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دفتر «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل امروز شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: سازمان ملل تمدید ضمن تایید توافق غلات از همه طرف‌ ها می‌خواهد تا تلاش‌ های خود را برای اجرای آن افزایش دهند.

در بیانیه صادره از سوی دفتر «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در این خصوص آمده است: سازمان ملل تمدید قرارداد غلات را تأیید می‌ کند، اما نمی تواند گزارش‌ های متناقض پیرامون تمدید ۶۰ یا ۱۲۰ روزه را مشخص کند.

این در حالیست که وزیر خارجه اوکراین پیشتر مدعی شد که توافق صادرات غلات از بنادر واقع در دریای سیاه برای۴ ماه تمدید شده است.

برخی رسانه های ترک زبان نیز امروز همسو با وزیر خارجه اوکراین مدت زمان تمدید قرارداد غلات را ۱۲۰ روز اعلام کردند.

این در حالی است که پیش از این «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) در سخنانی اعلام کرد: تمدید توافق غلات به مدت ۶۰ روز، حسن نیت روسیه را نشان می دهد.

گفتنی است که ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل با میانجیگری آنکارا در ۲۲ جولای سال ۲۰۲۲ میلادی در استانبول سند مربوط به «انتقال امن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» را امضا کردند؛ توافقی که مدت آن تا امروز شنبه بود.

تاکنون ده ها کشتی حامل غلات اوکراین با عبور از تنگه‌های ترکیه راهی بازارهای جهانی شده‌ اند.

یک روزنامه اسپانیایی پیشتر فاش کرده بود که غلاتی که از بنادر اوکراین صادر می‌شود، عمدتاً سر از قاره اروپا درمی آورد.

روزنامه اسپانیایی «ال پایس» با استناد به داده‌های منتشره از سوی سازمان ملل و نیز آمار مربوط به ردیابی کشتی‌ها در گزارشی اعلام کرد که دست کم ۳۸ درصد غلات صادر شده از اوکراین به مقصد کشورهای اتحادیه اروپا ارسال شده است، این در حالیست که بر اساس توافق اخیر میان روسیه و اوکراین و با میانجیگری سازمان ملل بنا بود این غلات به کشورهای در حال توسعه آفریقا صادر شود.


بازنشر از : مهر

آنتونیو گوترش

سازمان ملل متحد

غلات

دفتر دبیرکل سازمان ملل امروز در بیانیه ای اعلام کرد: توافق غلات تمدید شده است؛ اما ۶۰ یا ۱۲۰ روزه بودن مدت آن هنوز مشخص نیست.


فروشگاه اینترنتی لباس کودک