مهران محمدی امین

1401\07\20 06:05:07


دلایل برق دزدی ماشین چیست و چگونه آن را تشخیص بدهیم ؟

دلایل برق دزدی ماشین چیست و چگونه آن را تشخیص بدهیم ؟ مجموعه: اصول تعمیر و نگهداری خودرو دلایل برق دزدی ماشین چیست و چگونه آن را تشخیص بدهیم ؟ همه چیز درباره برق دزدی ماشین:یکی از عامیانه ترین اصطلاحات مالکین خودرو، برق دزدی ماشین است. اما آیا فردی برق خودرو شما را می دزدد؟ این اصطلاح زمانی به کار می رود که زمانی که خودرو شما خاموش است، برق باتری خودرو مصرف می شود

دلایل برق دزدی ماشین چیست و چگونه آن را تشخیص بدهیم ؟ مجموعه: اصول تعمیر و نگهداری خودرو دلایل برق دزدی ماشین چیست و چگونه آن را تشخیص بدهیم ؟   همه چیز درباره برق دزدی ماشین: یکی از عامیانه ترین اصطلاحات مالکین خودرو، برق دزدی ماشین است.

اما آیا فردی برق خودرو شما را می دزدد؟ این اصطلاح زمانی به کار می رود که زمانی که خودرو شما خاموش است، برق باتری خودرو مصرف می شود. در ادامه این مقاله شما را با برق دزدی خودرو آشنا می کنیم. برق دزدی ماشین چیست ؟ برق دزدی ماشین یک اصطلاح عامیانه است که مالکان ماشین از آن می ترسند. علت این ترس به دلیل آسیبی است که اتفاق به خودرو شما وارد می کند و باعث هزینه های سنگین مالکان خودرو می شود.

در واقع برق دزدی استفاده ی نا به جا از برق باتری است و این اتفاق زمانی می افتد که خودرو خاموش باشد. و این باعث می شود که باتری شما خالی شود و شما مجبور به تعویض باتری شوید.   زمانی که باتری خودرو خیلی زود خالی شود، باید به برق دزدی اتومبیل شک کرد، زیرا احتمال دارد از چند بخش از خودروی شما به صورت بی رویه از برق باتری مصرف کنند. و زمانی متوجه این موضوع می شوید که خودرو شما روشن نشود.

و عملکرد استارت با اختلال مواجه می شود. بنابراین باید برای رفع مشکل برق دزدی اقدام کنید.   چگونه متوجه شویم که برق دزدی ماشین از کجا می تواند باشد ؟ برق دزدی اتومبیل می تواند ناشی از عملکرد نامناسب بسیاری از قطعات در سیستم برق رسانی خودرو باشد؛ حتی گاهی وجود اختلال در عملکرد وایر شمع و کوئل سبب برق دزدی ماشین می شود. در چنین مواقعی جرقه کوئل به وایر شمع ها نمی رسد و خودرو به مشکل می خورد.   به جز موارد ذکر شده، وجود مشکل در سیستم های دیگر ماشین می تواند باعث برق دزدی شود.

برای اینکه متوجه شوید، برق دزدی از کجا می باشد ابتدا باید تمامی اجزای مرتبط با باتری بررسی شود تا مشکل پیدا شود.   معمولا بیشترین احتمال برق دزدی ماشین از جانب ضبط، سیستم پخش خودرو، دزدگیر، کویل، وایرهای شمع و سیستم قفل مرکزی است.   روش های تشخیص برق دزدی ماشین برای تشخیص برق دزدی سه روش متداول وجود دارد:   1. استفاده از لامپ 2. تست تخلیه باتری از نظر آمپراژ 3.

تست تخلیه باتری از نظر افت ولتاژ   گاهی سیم ها در اثر سردی و گرمی هوا، دچار خردگی می شوند. در نتیجه سیم ها به هم متصل شده و دچار اتصالی می گردند. به این صورت شاید خودرو زمانی که جلوی شما حاضر است، باتری کاملا سالمی دارد، اما زمانی که شب تا صبح خاموش بماند، امکان دارد که باتری کاملا خالی شود.

همچنین برق دزدی ممکن است به کولر و خراب بودن وایرها نیز مربوط گردد که جرفه به بدنه به صورت مستقیم اتفاق می افتد و به شمع ها نمی رسد.   دلایل برق دزدی ماشین چیست ؟ روشن گذاشتن تصادفی چراغ های خودرو پس از پارک کردن : این اشتباهی است که اکثر رانندگان حداقل یک بار در طول عمر خود مرتکب آن شده اند. روشن ماندن چراغ های جلو یکی از دلایلی است که باعث برق دزدی ماشین می شود و باعث می شود باتری خودرو زودتر از حد انتظار خالی شود. و روشن ماندن چراغ های جلو برای مدت طولانی تر و نگرانی در مورد خالی شدن باتری، مربوط به گذشته است.   روشن بودن چراغ های خودرو در زمان خاموش بودن از دلایل برق دزدی ماشین است   گذاشتن شارژ دستگاه های الکترونیکی برای مدت طولانی : این اخیراً به بزرگترین دلیل خالی شدن باتری خودرو تبدیل شده است.

ما گوشی هوشمند یا تبلت خود را برای شارژ ناآگاهانه در حالی که در حالت باتری است قرار می دهیم. این گجت ها وقتی برای مدت طولانی بدون مراقبت رها می شوند، برق دزدی رخ می دهد و باتری شما مصرف می شود.   روشن کردن سیستم موسیقی : پخش کننده های موسیقی در ماشین، به برق نیاز دارد. منبع این برق بدیهی است که باتری ماشین شماست.

یکی از معمول ترین اشتباهاتی که همه ما در برخی از زمان های زندگی خود مرتکب شده ایم پخش موسیقی بدون روشن کردن موتور ماشین است.   شارژ معیوب : اگر سیستم شارژ خودروی شما به درستی کار نمی کند، باتری شما حتی در حین رانندگی می تواند خالی شود. بیشتر خودروها چراغ ها، رادیو و سایر سیستم های خود را از دینام تغذیه می کنند که در صورت بروز مشکل شارژ باتری را بدتر می کند. دینام ها معمولاً دارای کشنده های فرسوده یا تسمه های شل هستند که مانع از عملکرد صحیح آن می شود.   باتری را به طور منظم چک کنید : می‌توانید با بلند کردن کاپوت و بررسی نشانه‌های ساییدگی یا با کمک یک متخصص، باتری خودروی خود را بررسی کنید.   هنگام بررسی باتری، باید مطمئن شوید: • باتری محکم بسته شده است • قسمت بالای باتری تمیز و عاری از گرد و غبار و آلودگی است • پایانه های باتری خورده نشده اند • ولت متر باید حدود 12.7 ولت یا بالاتر باشد.   روش های تست برق دزدی ماشین   راهکارهای تست برق دزدی ماشین : روش اول : • ابتدا سر مثبت باتری (باطری) را باز کنید. • دستگاه آمپرمتر را بین باتری و سر باتری قرار دهید. • از فرد دیگری کمک بگیرید تا دستگاه آمپرمتر را نگه دارد. • اکنون شما باید یکی یکی فیوزها را جدا کنید و جا بزنید تا متوجه شوید کدام فیوز دچار مشکل است. • اگر عدد 0 در آمپرمتر مشاهده شد، یعنی آن فیوز دچار مشکل شده است.   همانطور که در ابتدا گفتیم، برق دزدی ماشین عملاً مصرف برق و خالی کردن باتری ماشین هنگام خاموش بودن است.

به عنوان مثال لامپ صندوق عقب ماشینتان را در نظر بگیرید. ممکن است بدون آنکه متوجه شوید روشن بماند و باتری ماشین را خالی کند. مورد دیگری هم که وجود دارد مربوط به کویل و خرابی وایرهاست که جرقه مستقیماً به بدنه می خورد و به شمع نمی رسد.   روش دوم : یک عدد لامپ کوچک 12 ولت حدود 2 تا 3 آمپر از نوعی که معمولا در چراغ سقف استفاده می شود تهیه کنید.   • کلید را از جاسوئیچی استارت خودرو بردارید. • کلیه لامپ ها و وسایل برقی را خاموش کنید. • کلیه درب های خودرو را به اضافه درب صندوق عقب را ببندید. • درپوش موتور( کاپوت) را بالا بزنید. • در صورتیکه اتومبیلتان دارای سیستم دزدگیر است کلید فشاری دزدگیر درپوش موتور را با وسیله ای به حالت فشرده قرار دهید، تا سیگنال باز بودن درب کاپوت ارسال نشود. • کابل جریان منفی باطری را از محل اتصال آن به باطری جدا کنید. • کابل جریان منفی را با دست به بدنه لامپ چسبانده و ته سربی مانند لامپ را به قطب منفی باطری (توجه : قطب منفی) بزنید.   برای مدت خیلی کوتاهی (دو تا سه ثانیه) لامپ به صورت خیلی ضعیف روشن شده و سپس خاموش خواهد شد.   در نتیجه : خودرو در حالت ساکن برق دزدی ندارد. اگر لامپ بصورت روشن باقی بماند یعنی خودرو برق دزدی دارد.   نکته : در صورتیکه سیستم برق کشی اتومبیلتان مالتی پلکس باشد و یا سیستم انژکتور ECU دارای کارت حافظه قابل دسترس RAM باشد بهتر است این بررسی را در مدت زمان کوتاه و حداکثر طی یک دقیقه انجام دهید.

تا اطلاعات حافظه بر اثر جدا شدن کابل منفی پاک نگردد.   گردآوری : بخش خودرو   { . .


بازنشر از : بیتوته